Efrîn’i savunmak...

Hayalim Amed’de pizza okulu açmak

Karadeliklerin ortası yok (!)

Mücadeleyle örülü bir ömür

Çiçekli bitkiler nasıl yayıldı?

Karşılığını alamayan el emeği-göz nuru bir sanat: Ferş

İnsan, dünyayı tüketiyor!

Toplum-Yaşam

Efrîn’i savunmak...

23.01.2018
Efrîn merkezi uzaktan, yeşil yamaçlara konmuş beyazdan bir ışık şehri gibi görünür. Önünde yemyeşil bereketli ovalar uzanır. Etrafında zeytin tepeleri, milyonlarca zeytin ağacı…

Sarkis Kevorki Hatspanian’ı kaybettik

23.01.2018
Ermeni gazeteci, araştırmacı yazar Sarkis Kevorki Hatspanian, geçen yıldan beri tedavi gördüğü Fransa’nın Lyon kentinde 20 Ocak’ta yaşamını yitirdi.

Turnuvanın galibi SC Ciwan Walsrode

23.01.2018
IT-Tobschall Salon Turnuvası’nın galibi SC Ciwan Walsrode oldu. Kreisliga Heidekreis liginde mücadele eden SV Ciwan Walsrode takımı katıldığı IT Tob-Schall Salon Turnuvası’nda gruplarda yaptığı dört maçı da kazandı.

Mücadeleyle örülü bir ömür

22.01.2018
Rojava devriminin bu kadar gelişeceğine tahmin edememiştik ama Başkan orada çok emek vermişti. Ev ev dolaşmıştı. Başkan Apo adeta taşı yumuşatır ve helva yapar. Bambaşka biridir o. Dağı taşı örgütler, O’nun bambaşka bir dili ve tarzı vardır.

Hrant Dink için Hamburg’ta anma

22.01.2018
Hamburg’da Hrant Dink için düzenlenen anmada ’Hepimiz Hrant Dink’iz, Hepimiz Ermeni’yiz, Kürt’üz, Alevi’yiz, Hristiyan’ız, Êzîdî’yiz, Tahir Elçi’yiz’ vurgusu yapıldı.

Külli ve Tatos şehitleri Dortmund’da anıldı

22.01.2018
Dortmund’da Erzurum’un Tekman ilçesine bağlı Tatos (Galareş) ile Külli Köyü şehitleri Tatos (Galareş), Külli köy meclisi ve Şehit ve Kayıp Aileleri Kurumu (KOMAW) öncülüğünde anıldı.

Karadeliklerin ortası yok (!)

20.01.2018
Bilim-Teknik GÜNDEMİ: Karadelikler üzerinde çalışılması oldukça zor gökcisimleri. O kadar yoğun bir kütleye sahipler ki kendilerine çok yaklaşan her şeyi yutuyor ve ışığın dahi kaçmasına izin vermiyorlar. Hiçbir yansıma göstermediklerinden neredeyse tamamen görünmez durumdalar.

Karşılığını alamayan el emeği-göz nuru bir sanat: Ferş

19.01.2018
Süleymaniye’de bulunan Ferş dokuma atölyesinde önceleri 120 işçi çalışıyormuş. Şimdi sadece 50 kadının emeğiyle ayakta kalıyor. Binbir emekle bu sanatı icra eden kadınlar emeklerinin karşılığını maalesef alamıyor.

Enerji içecekleri için sağlık uyarısı

19.01.2018
Yaşları 12 ila 24 arasında değişen 2055 genç üzerinden yapılan araştırmada gençlerin yüzde 55,4’ünde olumsuz sağlık etkileri görüldü.

İnsan, dünyayı tüketiyor!

19.01.2018
Bilim insanlarına göre “Dünya’daki yaşam koşullarının insanlar ve diğer memeliler için uygunsuz hale geleceği zamanların yakın.” Nedeni ise iklim değişikliği.