Kiel’de bir Alman Xezal

Yorgunluğun demidir kaçak çay

Yaşamın kaynağı ölümün nedeni: OKSİJEN

Ekolojinin OHAL’i: Özel ordu kuruldu

‘Keşişin Bahçesi’ yok edildi

AIDS ile mücadelede umutlu gelişme

Yüzen rüzgar enerji parkı

Toplum-Yaşam

Gençler göç yerine mücadeleyi seçmeli

28.07.2017
Güney Kürdistan’da, son yıllarda yaşanan ekonomik, siyasal ve sosyal adaletsizlik sorunlarından dalayı genç nüfusun Avrupa’ya göçü arttı. Konu hakkında konuşan uzmanlar, “Ülkeyi terk etmek yerine, topraklarında kalıp göç nedenleriyle mücadele etme“ çağrısında bulunuyor.

Ebîdan Köyü

28.07.2017
Efrin Kantonu köyleri onlarca yıldır toplumsal, ekonomi ve hizmet gibi yaşamın tüm alanlarında kolektif bir şekilde çalışıyor, imece usulüyle tüm işlerin üstesinden geliyor.

‘Güvercinler stresi alıyor’

28.07.2017
Güvercin besleyen kuşçu Ömer, güvercinleri sevdiğini söyleyerek, „Güvercinlerle tüm stres ve dertlerimden kurtuluyorum“ diyor.

Yüzen rüzgar enerji parkı

27.07.2017
Dünyada ilk yüzen rüzgar enerji parkı, İskoçya’nın Peterhead kenti açıklarında kuruluyor. Dalga ve rüzgarın yönüne uygun çalışacak olan Hywind rüzgar parkında, yılda 6 megawatt enerji elde edilecek.

Cizreli çocuklar Qeşembeş ile serinliyor

27.07.2017
Hava sıcaklığının yüksek olduğu Cizîr’de serinlemek için tüketilen Qeşembeş (Buzlaç) isimli yiyeceği satan çocuklar ailelerinin ekonomilerine katkıda bulunuyor.

Hukuksuzluk Alakır Vadisi’ni yok ediyor

27.07.2017
Alakır Vadisi’nde Alakır Nehri üzerinde yapılmak istenen HES’ler hakkında yargı durdurma kararı vermesine rağmen, 5’inci HES’in yapımına başlandı.

Kum ocakları boğulma vakalarını arttırdı

27.07.2017
Êlîh’te (Batman) yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte çocuklar ve gençler serinlemek için Batman Çayı’na yöneliyor. Ancak kum ocaklarının yarattığı derin çukurlar ve kirlilik her geçen gün boğulma vakalarının artmasına neden oluyor.

AIDS ile mücadelede umutlu gelişme

26.07.2017
Uluslararası AIDS Konferansı’nda HI-virüsü ile mücadelede umut verici bir tedavi örneği açıklandı.

Ekolojinin OHAL’i: Özel ordu kuruldu

25.07.2017
Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin OHAL gerekçesi ile engellenmesi ve ekolojistlere karşı uzun namlulu silahlarla ordu oluşturulmasına tepki gösteren ekolojist Ertuğrul Barka, “OHAL’le ekolojistleri daha fazla bastırmaya çalışıyorlar” dedi.

‘Keşişin Bahçesi’ yok edildi

25.07.2017
Bazîd’de 16. yüzyıldan kalma ve bölgenin en yeşil alanlarından “Keşişin Bahçesi”, artık kurak bir toprak parçası.