Fatih Akın Rojava ile geliyor

20 bin Kürtçe eseri arşivledi

Sahnelerde Pêl rüzgarı

Öcalan'ın manifestosu Almanya'da

Kızıl Meydan’ın sosyalist dengbêjî Sûsika Simo

İtalyanlar Bablekan öğreniyor

Rojava en büyük matbaasına kavuştu

Kültür-Sanat

Aforoz edilen bir dengbêj

28.07.2017
Mihemed Arifê Cizrawî ve Hesen Cizrawî’nin akranı ve ezeli rakibi, Şahê Dengbêja Şakiro’nun selefiydi Seid Axayê Cizîrî. Hakkında verilen idam kararının kaldırılması için çevresinin baskısıyla Mustafa Kemal’i öven bir kılam yazar ve söyler. Ondan sonra Botan, bu büyük dengbêji hafızasından siler.

Zer Nancy Festivali’nde

28.07.2017
Kazım Öz’ün son filmi Zer Fransa’nın önemli film festivallerinden Nancy Uluslararası Film Festivali’ne seçildi.

Pamuk’a Lampedusa ödülü

28.07.2017
İtalya’da, Sicilyalı yazar Giuseppe Tomasi di Lampedusa adına verilen Lampedusa Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi “Kırmızı Saçlı Kadın” adlı romanıyla Orhan Pamuk oldu.

Kobanê’de şiir ve öykü festivali

28.07.2017
Kobanê Kantonu’nda “Edebiyat Devrimin En Güçlü Yanıtıdır” sloganıyla düzenlenen Viyan Amara Şiir ve Öykü 2. Festivali, yarışmada dereceye giren şairlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Devlet Cizre Kalesi ve Bırca Belek’i gasp etti

27.07.2017
Sömürgeci Türk devleti Cizre ilçesinde Dicle Nehri kenarında bulunan ve 163 yıl boyunca askeriyenin gasp ettiği tarihi 6 bin yıl öncesine dayana Cizre Kalesi ve Bırca Belek Burcu’nu gasp etti.

Müzik onların mesleği

27.07.2017
Sokakta yaptıkları müzikle hem harçlıklarını çıkaran hem de ailelerine katkıda bulunan yaşları 12 ila 16 arasında değişen Romen çocuklar, beğeni topluyor.

Olgun Eren’in LIV’le geldi

27.07.2017
Ortaokul yıllarında müziğe başlayan sanatçı Olgun Eren’in ilk albümü “LIV” Kom Müzik’ten çıktı. Toplam 10 şarkının bulunduğu albümde 9 şarkının söz ve müziği Eren’e ait.

20 bin Kürtçe eseri arşivledi

26.07.2017
TRT eliyle gerçekleştirilen Kürtlere yönelik soykırım politikasını alet olmayarak 93 yılında çantasında yüzlerce oirjinal Kürt halk şarkısını arşivi ile Avrupa’ya gelen Hozan Cewad Merwanî, "Asimilasyon politikası ters tepti" diyor.

2.52 dakikalık Penaber en iyi film

26.07.2017
Sabancı Vakfı tarafından düzenlenen ‘Mülteci Kadınlar’ konulu kısa film yarışmasında ikincilik ödülü kazanan Penaber/Mülteci filmi, Arnavutluk’un Pogradec şehrinde düzenlenen Balkan Film Food Festivali’nde “En İyi Çok Kısa Film” ödülünün sahibi oldu.

Kırık sazıyla direniyor

26.07.2017
Elazığ Karakoçanlı Özcan Diyarlar, 7 yıldan fazla sokaklarda Kürtçenin Kirmanckî ve Dimilki lehçelerinde söylediği ezgilerle müzik yapıyor.