Festivalde müzik ziyafeti

Frankfurt Kürt Film Festivali başlıyor

Amed ‘Bêhna Axê’ ile geliyor

Futbol borsada değil arsada güzeldir

Rüzgarın dili yok olmak üzere

Oyunlar kolberler için

Bir Saldırı: Manifesto

Kültür-Sanat

Kürtlerin Nobel hayali

20.09.2017
Almanların ‘Kürdistan’nın anlatı sihirbazı’ olarak adlandırdıkları Kürt yazar Bextiyar Eli, Almanya’da hatırılı sayılır bir edebiyat ödülü olan Nelly-Sachs’e layık görüldü. Nelly-Sachs jürisi Eli’nin Batı dünyasında ‘keşfedilmemiş önemli bir yazar’ olduğuna dikkat çekti.

Cevahir Demir, acılarını ezgiye dönüştürdü

20.09.2017
Bahçesaray’ın Mezra Şexan köyünde yaşayan Cevahir Demir, çocuk yaşta zorla evlendirilmesinden kaynaklı hissettiklerini klamlarla dile getiriyor. Evlendirildiği günden bu yana tepkisini klamlar söyleyerek ifade eden Demir, aynı zamanda sanatıyla Kürt tarihine de ışık tutuyor.

50 yıllık Rolling Stone satışta

20.09.2017
Kurulduğu 1967 yılından bu yana müzik endüstrisine yön veren, politik makaleleriyle de ses getiren Rolling Stone satışa çıkarıldı.

Bir Saldırı: Manifesto

19.09.2017
Komünist Manifestosu’yla açılan film, 20. yüzyılda ortaya çıkan Dada, Fluxus, Fütürizm gibi sanat akımları kadar Jim Jarmusch ve hatta Lars von Trier’in filmlerinden alıntılara dek uzanan çeşitli sanatsal ve politik manifestoları ele alıyor. Manifestoların hepsini seslendiren ise Cate Blanchett.

Kitaba 1 dakika!

19.09.2017
Okuma alışkanlığında Türkiye 86. sırada. Kitap okuyanların yüzde 65’i aşk, yüzde 24’ü siyasi, yüzde 13’ü düşünce, yüzde 7’si kişisel gelişim kitapları okuyor.

Süryanilerin bitmeyen çilesi

19.09.2017
Süryaniler, yeni eğitim öğretim yılına da ilkokulu olmadan başlıyor. İstanbul’da 2013’te açılan Süryani Mor Efrem Anaokulu iki yıldır mezun verirken, öğrencilerin gidebileceği bir ilkokul halen bulunmuyor.

Emmy Ödülleri kadın hikayelerine

19.09.2017
69. Emmy Ödülleri, Los Angeles’ta düzenlenen törende sahiplerini buldu. Sunuculuğunu Emmy ödüllü komedyen Stephen Colbert’in yaptığı geceye kadın dizileri damgasını vurdu. En önemli dört kategoride (Drama, Komedi, TV filmi ve Sınırlı Dizi) ödüller, kadın hikayelerini anlatan yapımlara gitti.

Rüzgarın dili yok olmak üzere

18.09.2017
Dünyada 70 ülkede bir avuç insanın konuştuğu Islık Dili, küreselleşmenin, cep telefonlarının tehdidi altında. Yunanistan’ın Anita köyünde bu dili sadece altı kişi konuşabiliyor.

Halepçe’de 5 bin yıllık eserler bulundu

18.09.2017
Alman arkeoloji ekibinin Halepçe’nin Bekrawa bölgesinde yaptığı kazılarda 5 bin yıl öncesine ait tarihi eserler bulundu.

Restorasyon adı altında hırsızlık

18.09.2017
Kürdistan’da bulunan tarihi yapılarda restorasyon adı altında yapılan kazılar sonucu çıkarılan binlerce tarihi eser, kayıt altına alınmayarak kaçırılıyor.