Ülkemde nergisler ağlıyor

Bir film izledim izlemez olaydım

Şiir kaderdir

‘Dino’nun yaşamı belgesel oldu

Hoşçakal gözüm!

Xweş Cenge stranına büyük ilgi

Yazarlara kitapları verilmedi: Da Vinci’nin Şifresi çözüldü!

Kültür-Sanat

Şiir kaderdir

23.11.2017
Çocukların öldürüldüğü yerde şiir yazıyoruz. Sur’un, Nusaybin’in, Cizre’nin yerle yeksan edildiği; Sur ve Cizre Madımakları’nın yaşandığı zamanda şiirleyiz.

Bir film izledim izlemez olaydım

22.11.2017
Heyacan içinde izlemeye başlıyoruz Zagros’u. Filmde yıllardan beri tanıdığım arkadaşlar da olunca iyi bir film izleyeceğimden en küçük bir kuşkum kalmadı. Olağanüstü doğal güzellikler ortasındaki bir Kürt köyünde başlayan filmin yolculuğu daha başından itibaren sorunlar yumağı.

Ödüller Pakyî ve Tamandua’ya

22.11.2017
Hollanda’nın Amsterdam kentinde bu sene 30. kez düzenlenen uluslararası belgesel film festivali IDFA’da Amsterdam İnsan Hakları Ödülü’ne Piripkura adlı yapım layık görüldü.

Zehra’nın ‘tutuklanan’ resimleri

22.11.2017
Mukaddes Alataş, tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan’la koğuş arkadaşlığını yazdı. Doğan’ın yasak ve imkansızlıklara rağmen nasıl resim çizdiğini ve cezaevinde de ‘tutuklanan’ resimlerini anlattı.

‘Dino’nun yaşamı belgesel oldu

21.11.2017
Yönetmen Keremo, Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden karikatürist Asaf Koçak’ın yaşam öyküsünü “Dino” isimli belgesel ile beyaz perdeye taşıyor.

Festivalin en iyisi: Berxwedan Jiyan e

21.11.2017
Amudê Katliamı’na denk getirilerek yapılan 2. Rojava Film Festivali, ödül töreniyle son buldu. Direniş ve umut dolu mesajlarla son bulan festivalin birincisi ‘Resistance is Life-Berxwedan Jiyan e’ isimli film oldu.

Ödüller Yetiş Yalnız için

21.11.2017
Avrupa Türkiye İşçiler Konfederasyonu’nun (ATİK) 27. Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’nde ödüller Şehit Yetiş Yalnız adına verildi.

Tenten 500 bin dolara satıldı

21.11.2017
Fransa’nın Paris kentinde yapılan açık arttırmada Belçika’lı çizgi romancı Herge’nin orijinal Tenten çizimi 500 bin dolara satıldı.

Yazarlara kitapları verilmedi: Da Vinci’nin Şifresi çözüldü!

20.11.2017
Tutuklu yazarlar Kerem Bilen ile Fırat Can’ın cezaevinde yazdığı ve Aryen Yayınları tarafından basılan “Meşa Jiyanê” ve “Umuda Bir Ülke” adı kitapları yazarlarına yasakladı. Dünyaca tanınan fantastik roman Da Vinci’nin Şifresi de Silivri Cezaevine “şifre” yazdığı gerekçesiyle “sakıncalı“ bulunup alınmadı.

Konser geliri Kirmanşan’a

20.11.2017
Çok kültürlü yapısıyla adını dünyaya duyuran müzik grubu Rastak, ilk kez 23 Kasım’da İstanbul’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde konser verecek.