‘Hayat memurluktan ibaret değil’

Görevlerinden ihraç edilen Güzel kardeşler, açtıkları aktar dükkanında el emeği, doğal ürünler satmaya başladı. Güzel kardeşler, yaptıklarının sadece ekonomik bir faaliyet değil, aynı zamanda kadının toplumsal yaşamdan uzaklaştırılmasına dair bir tepki olduğunu söylüyor.

12 Şubat 2018 Pazartesi | Kadın

Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi’nde asistan doktor Semra Güzel ile kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğü’nde çalışan Mekiye Güzel, birçok insan gibi görevlerinden ihraç edilen iki kardeş. Semra Güzel, uzman doktor olmaya 28 gün kala ihraç edilirken, ablası Mekiye 2016’da çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi. Mesleklerini yapamaz duruma getirilen iki kardeş, şu sıra Amed’de açtıkları aktar dükkanıyla emek mücadelesini devam ettiriyor. 

İhraç edilmesiyle 5 yıllık emeğinin heba edildiğini dile getiren kardeşlerden Semra Güzel, açlıkla terbiye edilmek istenmelerine inat memuriyet dışında da iş yapabildiklerini göstermeye çalıştıklarını ifade etti. “İşimle olan bağım elbette çok farklıydı. İnsan hayatı her şeyin üstündedir, ben de işimi severek yapıyordum ve büyük emekler vererek doktorluk diplomamı aldım” diyen Güzel, mesleğine özlem duysa da emek mücadelesini bu şekilde verme amacında. 

 

Kadının şifacı özelliği devam ediyor

 Bu işte yeni olmalarına rağmen çabuk kavradıklarını belirten Güzel, bu işle birlikte kadının şifacı özelliğini kendinde yeniden keşfettiğini söyledi. Bitkisel ve doğal ürünlerin kadın eliyle yapılmasının çok köklü bir tarihi olduğu hatırlatan Güzel, “Kadın ilk çağlardan beri tabiatla yakından ilgili. Kadınların doğayla yakından ilgilenmesi ve doğanın dilini çözerek topluma şifa dağıtması, dönemin iktidarları tarafından rahatsızlık yaratmış ve ‘cadı avı’na girişilerek binlerce kadın yok edilmiştir. Ama kadının tıp ve şifacılık arayışı hiç bitmemiştir, bugünden sonra da devam edecektir” diye konuştu. 

 

Amaçları daha fazla kadına ulaşmak

Dükkanda sattıkları her şeyin el emeği ve doğal olduğunu belirten Güzel, çeşitli bitkilerden yaptıkları çayları, yine köylerden getirdikleri kayısı, incir gibi meyvelerden yaptıkları reçellerin yanı sıra kuruttukları patlıcan ve biberleri sattıklarını ifade etti. Güzel, kış mevsiminde özellikle bitkisel çay ve yazın kuruttukları patlıcan ve biberlere yoğun talep olduğunu paylaştı. Güzel, bölgenin ekonomik koşullarını göz ününde bulundurarak, halkın doğal ürünleri daha uygun fiyata alabilmesini esas aldıklarını ve bu yüzden üreticiden direk halka ulaştırmaya çalıştıklarını da belirtti. İlerleyen zamanlarda doğal ürünler konusunda daha profesyonel çalışmalar yürütmeyi hedeflediklerini de söyleyen Güzel, “Bu işe yeni başladık ve bazı eksikliklerimiz olabilir ama bu gelişmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Amacımız daha çok doğal ürün geliştirip, daha fazla kadına ulaşarak daha fazla kolektif çalışmalar yürütebilmek” dedi.

 

Toplumsallıktan uzaklaştırılmaya tepki Abla Mekiye Güzel ise, ekonomik olarak bir faaliyet içinde olmaları gerektiğine karar vererek bu işe başladıklarını ifade etti. Doğal olan ürünlerin bir kısmını evde yaptıklarını anlatan Güzel, “Çevremizde bulanan eş ve dostlarımız da bu konuda bize gerekli yardımı yapıyor. Yaşam çok geniştir ve içinde çok şey barındırıyor. Hayat sadece memuriyetten ibaret değil. Bizim yaptığımız da sadece ekonomik faaliyet değil, kadının toplumsal yaşamdan uzaklaştırılmasına bir tepki aynı zamanda” dedi. n MA/AMED153

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA