Eylemler kamuoyunun oluşmasında belirleyici

Kürt Enformasyon Merkezi Civaka Azad çalışanlarından Ali Çiçek son zamanlarda Almanya’da kamuoyunun Efrîn’i işgal girişimine karşı duyarlı olmasında Kürtler ve dostlarının yaptığı eylemlerin belirleyici olduğunu vurguladı.

10 Şubat 2018 Cumartesi | Dünya

FEHMİ KATAR / BERLİN 


Almanya’da Kürtlerin ve demokratik güçlerin Efrîn için yaptığı etkili eylemleri sonuç aldı. Alman medyasının ana gündemlerden biri de Türk devletinin Efrîn’i işgal girişimi ve Almanya’nın rolü. Gazetemize konuşan Kürt Enformasyon Merkezi Civaka Azad çalışanlarından Ali Çiçek son zamanlarda Efrîn işgali ile ilgili haber yapmak isteyen onlarca gazetecinin merkezlerine başvurup bilgi istediğini belirtti. Çiçek, Almanya’daki Kürtler ve demokratik güçlerin etkili eylemleri ile bu konunun gündemleştiğini vurgulayarak, bundan sonra da yapılacak eylem ve etkinliklerin Almanya’nın tavrı için belirleyici olacağını söyledi.

“Türk devletinin Efrîn’i işgal girişimine karşı başta oldukça olağan yaklaşan Alman medyası, Kürt kurumları tarafından yapılan eylemler, etkili kamuoyu çalışması ile Almanya’daki kamuoyunu da harekete geçirilmesi ile Alman medyası da daha yakın ilgi göstermeye başladı” diyen Civaka Azad çalışanı Ali Çiçek devamla şunları söyledi: “Efrîn’e yapılan işgal Almanya kamuoyu tarafından yoğunca eleştirilince medya da konu ile daha yakından ilgilenmeye başladı. Bununla beraber Almanya’nın Türkiye ile yaptığı silah ticaretinin de gündemleşti.” 

Çiçek, Efrîn’i işgal ve katliam girişiminin geniş kesimler tarafından eleştirilmesi ile iktidardaki partileri bile karşı tutum almaya ittiğini, iktidardaki CDU, CSU ve SPD’nin bile Efrîn işgali ile yaptıkları açıklamalarda, İşgal girişiminin uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtmek zorunda kaldıklarını ifade etti. 


Efrîn eylemleri yasakları da gündemleştirdi

Efrîn’i işgal girişimi ile beraber PKK yasağı, PYD ve YPG/YPJ’nin de içine olduğu Kürt örgütlerinin sembollerine getirilen yasağın da gündemleştiğine de dikkat çeken Çiçek, YPG/YPJ sembollerine karşı uygulanan yasağın kısmi olarak kaldırıldığını, bazı yerlerde izin verilirken bazı yerlerde izin verilmediğini söyledi. Bu konu hakkında da Civaka Azad olarak girişimlerinin olduğunu, hukuk mücadelesi yürüttüklerini de sözlerine ekledi. Efrîn’deki durum ile ilgili diplomasi faaliyetlerine hız verdiklerini belirten Çiçek, bu kapsamda, gazetecilerden, akademisyenlerden ve politikacılardan oluşan bir heyet ile birlikte, Federal Parlamento’da grubu olan SPD, Yeşiller ve Sol Parti temsilcileri ile görüştüklerini ve Efrîn ile ilgili adım atmaları talebinde bulunduklarını vurguladı. 


Eylemlere katılım oldukça yüksek

NAV-DEM başta olmak üzere Kürt kurumları ile ortak düzenledikleri eylemlere etkin katılımın olduğunu belirten Ali Çiçek, Almanya’da yaptıkları etkinlikleri birçok farklı demokratik güç ile ortaklaşa yapmaya çalıştıklarını bunun da katılımlarını artırdığını ve eylemleri çeşitlendirdiğinin altını çizdi. Geçtiğimiz pazar günü Berlin’de Alman sol, antifaşist hareketlerle beraber düzenledikleri eylemi örnek verdi. Çiçek şu ifadeleri kullandı: “Bu eyleme 10 bine yakın kişi katıldı. Berlin’deki gibi farklı demokratik güçlerle ortak düzenlenip, katılımın yüksek olduğu eylemlere benzer eylemlerin Stuttgart, Hamburg, Hannover’de yapıldı ve önümüzdeki günlerde Bremen olmak üzere farklı şehirlerde devam edecek. Daha önce kurulan Kobanê eylem komitelerin de tekrar aktifleştirildi ve çok farklı kesimlerden kişi ve örgütlerin katımı yeniden yapılandırıldı.”


Demokratik güçler ayakta

Çiçek, ilişkide oldukları Almanya’da demokratik güçlerin kendi tabanlarını bilgilendirmek için panel, toplantı gibi etkinlikler yaptığını, Sol Parti (Die Linke), Intervenistische Linke/Mücadeleci Sol (IL) gibi geniş tabanlı örgütlerin, üyelerine Efrîn eylemlerine katılım göstermeleri yönünde çağrı yaptığını ifade etti. Ayrıca Almanya’daki bazı sol örgütlerin kendi inisiyatifleriyle de etkili eylemler yaptığını belirterek örnek olarak da Alman medyasında büyükçe yanki uyandıran, üyelerinin, Alman hükümetinin basın açıklamasını basarak, Efrîn işgalini protesto ettiği eylemi hatırlattı. IL tarafından Leopard tanklarını üreten Rhein Metall silah fabrikasına karşı ses çıkartan bir eylemin yapıldığını belirten Çiçek, Almanya’daki sol örgütlerin bu tür eylemleri önümüzdeki günlerde de devam ettireceğini söyledi. 


YXK üniversitelerde 27 panel yaptı

Bu süreçte aktif olarak yer alan Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ve NAV-DEM’in Dış ilişkileri ile ortaklaşa birçok etkinlik yaptıklarını belirten Çiçek, YXK’nin şimdiye kadar üniversitelerde 27 tane panel yaptığını, Hamburg’ta yapılan panele 300’den fazla kişinin katıldığını söyledi.

Çiçek, NAV-DEM Dışilişkiler Komisyonlarının bulunduğu eyaletlerde, eyalet parlamentolarında Efrîn’i işgal girişimine karşı tavır alınması için çalışmalar yürüttüğünü, geçtiğimiz günlerde Hessen Eyalet Parlementosu’nda, Yeşiller, Sol ve CDU’nun Efrîn işgal girişiminin durdurulmasını talep eden bir karar çıkaraldığını sözlerine ekledi. 


Alman medyası Civaka Azad’a danışıyor

Çiçek, Türk devletinin Efrîn’i işgal girişimi hakkında daha yakından bilgi almak isteyen başta Alman medyası olmak üzere, Almanya’daki sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve örgütlerin son dönemlerde Civaka Azad’a oldukça sık danıştığını, kendilerinin de bu kapsamda paneller düzenlediklerini ve kurumlara özel sunumlar yaptıklarını söyledi. Efrîn’deki basın merkezi ile koordineli çalıştıklarını belirten Civaka Azad çalışanı Ali Çiçek, konu hakkında daha yakın bilgi isteyen gazetecileri Efrîn’deki basın merkezi ile ilişkilendirdiklerini, Türk medyasının yaydığı bilgi kirliliği ve propagandaya karşı kendilerinin de Efrîn’deki son durum ile ilgili Almanca bildiriler hazırlayıp medya organlarına gönderdiklerinin de altını çizdi. 


Sokak belirleyecek

Türk devletinin işgal girişiminin Almanya’da teşhir olduğunu ve buna karşı etkili bir kamuoyunun oluşturulduğunu belirten Ali Çiçek, bunun Almanya’daki Kürt kurumlarının ve demokratik güçlerin etkisiyle mümkün olduğuna vurgu yaptı.  Çiçek, “Kürtler ve demokrasi güçlerinin etkili eylemleri sürmeli çünkü Alman hükümetinin tutum almasında kamuoyunun belirleyici bir önemi var” dedi. 


651

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA