Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacaklarını duyurdu. Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması için talimat verdi.

08 Aralık 2017 Cuma | Dünya

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacaklarını duyurdu. Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması için talimat verdi. 

Kameraların karşısına geçen Trump kararıyla ilgili şunları söyledi: “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı gelmiştir. Eski başkanlar bu vaadde bulundu ama gerçekleştirmedi. Bu çok önceden verilmesi gereken bir karardı“ dedi. 

1995’te ABD Kongresi’nde kabul edilen yasa, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyordu. Ancak o tarihten bu yana tüm ABD başkanları ‘ülke güvenliğinin tehlikeye gireceği’ gerekçesiyle yasayı onaylamıyorlardı.

Öte yandan İsrail, ABD’nin kararından sonra diğer devletlerin büyükelçiliklerini Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasını bekliyor.  ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ile ilgili konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Trump’a teşekkür etti. Kararı ‘tarihi’ olarak nitelendiren Netanyahu, “cesur ve adil karardan dolayı derin memnuniyet duyuyoruz“ dedi. Bu arada Çekya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1967 sınırlarını esas alacak şekilde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyor“ ifadesi yer aldı. 


Tepkiler

Hamas Lideri İsmail Haniye, ABD’nin kararının ardından Filistinlilere yeni intifada çağrısı yaptı.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ise yaptığı açıklamada „Kudüs her zaman Filistin halkının ve Filistin devletinin başkenti olmaya devam edecek ve emperyalist-Siyonist ittifak şehrin Arap kimliğini ve Arap ve İslam dünyasındaki statüsünü yok etme girişimlerinde başarılı olmayacaktır“ dedi. 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Arap Ligi, İran, İngiltere, Fransa karara tepki gösterdi.  

İçte ve dışta zor günleri yaşayan AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan da Kudüs kararından nemalanmak istiyor. Erdoğan dün Yunanistan ziyareti öncesi yaptığı açıklamada  „Ey Trump sen ne yapmak istiyorsun? Trump’ın bu açıklamaları böyleyi ateş çemberine almaktır. Orayı karıştırmak için yapılmış bir açıklamadır“ dedi. 

Kararın ardından Filistin’de Gazze Şeridi’nde gösteriler başladı. Filistinli göstericilerle İsrail polisi arasında çatışmalar çıktı.  


HABER MERKEZİ


194

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA