Sorumlusu Alman hükümeti

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç, Almanya’nın, ajanlık yaptığı kanıtlarıyla ortaya çıkan Mustafa Karataş’a dokunulmazlık sağladığını belirtti.

08 Aralık 2017 Cuma | Dünya

DÎLAN KARACADAĞ / HABER MERKEZİ


Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç, Almanya’nın, ajanlık yaptığı kanıtlarıyla ortaya çıkan Mustafa Karataş’a dokunulmazlık sağladığını belirtti. 

Almanya, Temmuz ayında Kürt kurumlarının deşifre ettiği Türk ve Alman istihbaratına çalışan Mustafa Karataş’ı korumaya devam ediyor. Hamburg Eyalet Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir’in, Karataş hakkında yaptığı suç duyurusunun reddedilmesi, Almanya’nın çift taraflı çalışan ajanı koruma niyetini açıkça ortaya koyuyor. Gazetemize açıklamada bulunan Cansu Özdemir tepkisini şu ifadelerle dile getirmişti: “Böylece Türk devletine verilmek istenen mesaj açıktır: Ajanların burada faaliyet yürütebilir; onları cezasız bırakarak daha çok cesaret veriyorum.“  

 Kürt kurumları adına Almanya’nın hukuksuzluğuna tepki gösteren Yüksel Koç ise deşifre edilen Mustafa Karataş’ın Alman istihbaratına da çalışmasının Ona adeta, dokunulmazlık sağladığı görüşünde.  Koç, belgelere ajanlık yaptığı ve suikast planları içinde olduğu ispatlandığı halde Mustafa Karataş’ın hakkında soruşturma açılmamasının sebebini şöyle açıkladı: “Bu, Türk devleti ile Alman hükümeti arasındaki kirli ilişkinin göstergesidir. Erdoğan’ın Osmanen Germania gibi paramiliter yapısına, ajanlık faaliyetleri yürüten DİTİB gibi kuruluşlara onay verdiği, suikast planlarının görmezden geldiği, hatta cesaret verdiği anlamına geliyor.  Bundan sonra herhangi bir suikast vs olursa bunun sorumlusu Almanya hükümetidir.“ 


Hukuk siyasallaştırıldı

Almanya’da hukukun giderek siyasallaştığı görüşünde olan Koç, “Oysa hukuk caydırıcı olması gerekir. Bu kadar belge ve bilgiye rağmen soruşturma başlatılmaması bir yana davanın hepten kapatılmasının tek anlamı, hukukun da artık siyasallaştırıldığıdır“ dedi. 

Avrupa’da sürdürülen “Êdî Bese“ kampanyası çerçevesinde de bu davanın dile getirildiğine dikkat çeken Koç, “AKP ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kirli ve anti-Kürtçü politikasının buraya taşındığını, Alman hükümetin yasakçı politikasını bu kampanya çerçevesi içerisinde anlatacağız ve Kürtlerin yanı sıra Türk ve Alman muhalif siyasetçileri ile sivil toplum kuruluşların da bu tavır içerisinde yer almasını isteyeceğiz“ dedi. 


Mustafa Karataş kimdir?

Uzun yıllardır Hamburg’ta yaşayan Çorumlu Mustafa Karataş, Kürt kurumlarına yönelik ajanlık faaliyeti yürütürken deşifre oldu. Hamburg kentinde MİT’in bir yöneticisiyle yaptığı görüşmenin ses kayıtları bizzat Kürt kurumları tarafından deşifre edilmişti. O ses kaydında Mustafa Karataş ile MİT görevlisi arasında Kürt siyasetçi Zübeyir Aydar, KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir, HDP Eski Milletvekili Sevahir Bayındır ile ilgili bilgi alışverişi geçiyordu. Söz konusu siyasetçiler hedef alınıyordu. 

Ses kaydında Kürt siyasetçileri hakkında her türlü bilgi ve belgeyi toplayacağının sözünü veren Karataş, Alman polisine de para karşılığında çalıştığını kabul etti. Ses kayıtlarında, Kürt siyasetçi Bedrettin Kavak ve diğer Kürt siyasetçilerin tutuklanmasında da rolü olduğunu söylemişti. 


209

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA