Direniş daha yeni başlıyor

YPJ’li savaşçıların mücadelesi DAİŞ’in temizlenmesiyle bitmeyecek gibi. Konuştuğum her YPJ’li kadın savaşçı erkek faşizmine karşı savaşın amansız devam edeceğinin altını çiziyor. Azadî Avesta adlı savaşçının deyimiyle ‘Tüm dünya kadınları özgürleşene kadar…” Aslında direnişleri daha yeni başlıyor.

08 Aralık 2017 Cuma | Kadın

EREM KANSOY / DÊRAZOR


Destansı Kobanê zaferi ile doruğa çıkan YPJ’li ‘Kadın Savunma Birlikleri’nin direnişi bugün Dêrazor’da sürüyor. 

Rojava Devrimi sadece DAİŞ şahsında faşizmin direnen halklar karşısında diz çökmesiyle değil kadın özgürlük ruhunun dirilmesiyle de tarihe geçti. DAİŞ’in işgaline karşı alınan her zaferde, özgürleştirilen her köy, her şehirde en ön saflarda mevzilenen kadın savaşçılar tarihe bir sayfa düşmekle kalmayacak, gelecek nesillere de büyük bir direnişi miras bırakacak. 


Halkların çekim merkezi oldu

Kürt, Arap, Êzîdî, Süryanî, Türkmen, Asurî kadınları faşizme ve cehalete karşı ayaklandıran YPJ, sadece silahlı mücadelesiyle değil, yaşamsal olgularıyla da kadının iradesini ortaya koydu. Bundan ötürü dünyadan her yerinden enternasyonal kadınların çekim merkezi oldu, modern köleciliğin kıskacındaki kadınların ilgi odağı oldu. Naim Meydanı’na dikilen YPJ/YJŞ bayrakları

Kobanê’den Dêrazor’a uzanan özgürlük mücadelesinde kadın savaşçılar içten gülüşleri, sıcak yoldaşlıklarıyla da cephelerin moral kaynağı oldu. Reqa’da 135 gün süren şiddetli çatışmaların ortasında Şengal Kadın Birlikleri’nden gelen YJŞ’li arkadaşlarıyla dayanışarak, zafere imza attı. Bu buluşma, hayat dersi niteliğindeydi. Şengal fermanının hazırlandığı, Êzîdî kadınların pazarlar kurulup satıldığı, Reqalıların gözü önünde tecavüze uğrayıp kafalarının kesildiği Reqa’da, zafer günü Davara Naim Meydanı’na dikilen YPJ ve YJŞ bayraklarını gördüğümde, ‘işte kadının gücü, işte direniş, işte kadın iradesi’ dedirten sahneleri asla unutamam.Savaşın koordinesindeler

Reqa’da alınan intikamın ardından bugün kadın savaşçılar, Dêrazor mevzilerinde de en ön saflarda. Sadece mevzi mi, savaşın koordinesinde yer alıyor, sorumluluklarını layıkıyla yerine getiriyorlar. 

Cizre Fırtınası Hamlesi’nde YPJ’li üst düzey komutanlar savaşın seyrini belirleyen stratejik kararların alınmasında ciddi rol oynuyor. Özellikle hamle planlamaları, saldırı ve temizlik operasyonlarının organizasyonunda ciddi emek harcayan YPJ komutanları, destan yazıyor. 


Cephenin her alanında

YPJ’li savaşçılar savaş mevzilerinde olduğu gibi cephenin her alanında büyük moral veriyor. Sivil halkla ilk kucaklaşmalarına, aralarındaki dostluğa ve yoldaşlığa tanıklık etmek benim için büyük bir şans.

Ateş yakmada, yemek yapmada, silahları hazırlamada, zırhlı araçların bakımında YPJ’liler hesapsız, yürekten gelen sorumlulukla emek veriyor.Örnek mütevazı yaşamları 

Suluk, Şedadê, Tebqa, Minbic, Reqa; ardından Dêrazor… Kum fırtınalarının dinmediği coğrafik şartlar ve savaşın şiddeti itibariyle hepsi de zorlu hamlelerdi. Bu koşullarda onlarca şehit verdiler, elleri tetikte mevzilerde savaştılar. Şehit yoldaşlarından bahsederken gözleri doluyor, operasyonlar öncesinde ise halaya durduklarında gözlerindeki ışıltı dışarıya taşıyor. 

Beni en etkileyen yönleri mütevazı duruşlarıydı elbet. Kazandıkları zaferlerden, yaptıkları onca güzel şeyden övünerek bahsetmiyorlar. Bazen tek bir tas pilavı, tek bir salatalığı sayısız parçalara bölüyorlar. Akşam saatlerinde dondurucu çöl soğuğunda nöbet tuttukları mevzilerde yoldaşlarıyla montlarını paylaşıyorlar. Yaşama bakışları, dayanışmaları, kadın özgürlükçü yaşamı esas alan ideolojileri ile, tüm dünya kadınlarının YPJ’lileri örnek alması gerektiğini düşünüyorum.  


YPJ’nin enternasyonalleri

Özellikle Kobanê direnişi ardından Almanya, İsviçre, Fransa, İngiltere, Kanada, İspanya, ABD başta olmak üzere birçok ülkeden kadın YPJ’ye katıldı. Geldikleri Rojava’da önce yeni savaşçı akademisine gelip hem ideolojik, hem askeri hem de Kürtçe eğitimi görüyorlar. Kürtçe diline olan ilgileri, bu dili kısa sürede akıcı konuşmalarına vesile oluyor. Batılı basının YPJ’li enternasyonallere aşırı ilgisini iyi çözümlüyorlar. 


Mücadeleleri daha yeni başlıyor

YPJ’li savaşçıların silahlı, ideolojik mücadeleleri DAİŞ çete örgütünün ortadan kalkmasıyla bitmeyecek gibi. Yaptığımız  röportajlarda istisnasız her YPJ’li, erkek faşizmine karşı her yönlü savaşmaya devam edeceklerinin altını çiziyor. 

Azadî Avesta adlı savaşçının deyimiyle ‘Tüm dünya kadınları özgürleşene kadar…” Aslında direnişleri daha yeni başlıyor.


2359

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA