Sol Parti’den yasa teklifi: Kürtaj ve bilgi edinme haktır

Hamburg Eyaleti Sol Parti Fraksiyonu, Almanya’da bir doktorun para cezasına çarptırılmasına neden olan kürtajla ilgili maddenin kaldırılmasını ve kürtaj propagandasının yasallaşmasını istedi.

08 Aralık 2017 Cuma | Kadın

DÎLAN KARACADAĞ / HABER MERKEZİ 


Hamburg Eyaleti Sol Parti Fraksiyonu, Almanya’da bir doktorun para cezasına çarptırılmasına neden olan kürtajla ilgili maddenin kaldırılmasını ve kürtaj propagandasının yasallaşmasını istedi. 

Giessen’de aile planlaması, cinsel danışmanlık ve kürtaj hizmetleri veren Dr. Kristina Haenel’e internet sitesinde kürtaj süreciyle ilgili bir tanıtıma yer verdiği gerekçesiyle 6 bin Euro para cezası verilmesi, önceki gün Hamburg Eyalet Parlamentosu’na taşındı. Sol Parti’nin (Die Linke) sunduğu yasa teklifinde, Almanya’da kürtajın istisnai durumların dışında yapılmasının suç sayıldığına dikkat çekildi. 


Nazi kalıntısı bir düzenleme

Yasa teklifinde, Ceza Yasası’nın “kürtaj reklamını” yasaklayan 219a maddesinin kaldırılması ve böylece kürtaj hakkında bilgilendirmenin yasallaştırılması istendi. Kürtajı düzenleyen 218. maddeye göre doktorların kürtaj yapma hakkı varken, konuyla ilgili kamuya açık bilgilendirme yapmasının yasak olmasının çelişki içerdiği kaydedildi. 

Devamında ise şunlara değinildi: “Almanya Ceza Yasası’nın 219a maddesi, Nazi döneminin kalıntısıdır ve gereksizdir. Var olan yasalar/kurallar kadınların gerçekler hakkında bilgi edinmesini engelliyor. Kadınların kürtaj hakkında bilgi alabilme hakları olmalı. 219a maddesi doktorların bu bilgiyi vermesini engelliyor. İnternet sitesinde daha çok kürtaja karşı olanların paylaşımları görülüyor. Bu paylaşımlar daha çok doktorları teşhir etmeyi amaçlıyor. Bu kabul edilemez bir şeydir.”


Kriminalize ediliyor

Kadınların kürtaj öncesi doktorunu seçme hakkına sahip olabilmesi için gerekli bilgilere erişmesi gerektiğine dikkat çeken Sol Parti, “Hamburg Eyaleti, 219a maddesini kaldırarak kadın dostluğunu gösterebilir. Bu iyi bir sinyal olabilir. Çünkü kürtajın kriminalize edilmekten çıkarılması ve ücretsiz olması gerekir. Bedeni üzerindeki kararın kadının kendisine verilmesi anlamında özgür bilgi edinme ve doktorunu da kendisi seçebilme hakkına sahip olmalı” dedi. 

Kürtajla ilgili yasa teklifinin 20 Aralık günü görüşülmesi bekleniyor. 


Madde ne içeriyor?

Almanya Ceza Yasası’nda, “Zaruri durumlar ya da kararsızlık durumunda gebe kadına danışmanlık hizmeti verilmesi”ni içeren 219’uncu maddenin a bendi uyarınca, “kürtaj hakkında propaganda ve reklam yapmak” yasak. Yine bu maddeye göre; gebeliğini sona erdiren kadınlar üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor. 


Özdemir: 219a kaldırılsın

Konuya ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Sol Parti Hamburg Milletvekili Cansu Özdemir, her kadının kürtaj hakkına sahip olduğunun altını çizerek, “Kadınlar ne zaman bir hak mücadelesi vermeye kalksa, iradesini engelleyen uygulamalarla karşılaşıyor. Sanki beden kadının değil, devletin ve toplumun mülkiyeti’” dedi. 

Haenel’e verilen cezayı da eleştiren Özdemir, doktorların 219 maddesiyle baskı altına alındıklarına dikkat çekti 219a maddesinin derhal kaldırılması gerektiğini savundu.


722

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA