Almanya’da 10 günde 3 kadın katledildi YJK-E’den kınama

Almanya’da son 10 günde 3 kadın eşleri tarafından katledildi. Saldırıları kınayan YJK-E, “Biz bunu kabul etmiyoruz; hangi halktan ve hangi inançtan olursa olsun, kadınların yanındayız” dedi.

08 Aralık 2017 Cuma | Kadın

Almanya’da son 10 günde 3 kadın eşleri tarafından katledildi. Saldırıları kınayan YJK-E, “Biz bunu kabul etmiyoruz; hangi halktan ve hangi inançtan olursa olsun, kadınların yanındayız” dedi. 

Almanya’nın Aachen kentinde geçtiğimiz hafta içerisinde iki kadın, önceki gün ise Hanau’da bir kadın eşleri tarafından katledildi. Hanau’da 6 Aralık Çarşamba akşamı eşi tarafından bıçaklanan ve ağır yaralanan kadın, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Konuyla ilgili açıklama yapan Hanau polisi, ayrı yaşadığı eşi tarafından bıçaklanan 52 yaşındaki kadının kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğini bildirdi. Kadını bıçaklayan zanlının olaydan kısa bir süre sonra Hanau şehir merkezinde yakalandığı, savcılığın olayla ilgili kapsamlı soruşturma başlattığı belirtildi. 


Aachen’da iki kadın birden 

Aachen’da ise geçtiğimiz hafta iki kadın birden eşleri tarafından katledildi. Kadınlardan birinin cenazesi ormanlık alanda bulundu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, cenazesi bulunan kadının, eşi Hafizullah S. tarafından öldürüldüğü belirtildi. Görgü tanıklarının anlatımına göre öldürülen kadın; eşi ve bir yaşındaki çocuğu ile birlikte en son 1 Aralık Cuma akşamı parkta görüldü. Çocuğun sağlık durumunun iyi olduğunu bildiren yetkililer, zanlı Hafizullah S.’nin yakalanması için geniş bir soruşturma başlattı. Hala bulunamayan zanlının resimleri de polis tarafından sosyal medyada paylaşıldı. 


Ayrılmak istemişti

Aachen’de katledilen diğer kadın ise evinde ölü bulundu. Kendisinden ayrılmak istediği için 34 yaşındaki kadını öldüren eşi, olaydan kısa bir süre sonra tutuklandı. Cinayetin nasıl işlendiğine yönelik bilgi veren polis; zanlının kapıyı zorlayarak eve girdiğini ve kadına fiziksel şiddet uyguladığını belirtti. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.


YJK-E: Kadın cinayetlerini kınıyoruz

Almanya Kürt Kadınlar Birliği (YJK-E) kadın katliamlarıyla ilgili açıklama yaptı. “Almanya’da artık sistematik bir hal alan kadın cinayetlerinde vahşilikte de sınır tanınmıyor. Yeni  yaşamın yaratıcısı olan kadın, kendi hayatıyla ilgili bir karar vermek istediğinde, eril zihniyetin hedefi oluyor ve ölümle burun buruna geliyor. Kendi yaşam hakkını savunan ve bunun için mücadele veren kadınlarımız, sistematik bir biçimde hunharca katlediliyor” diyen YJK-E, cinayetleri kınadı. 

Erkek egemenlikli devlet sisteminin ceza indirimleri ve yaptırımlarıyla erkek şiddetine cesaret verdiğinin altını çizen YJK-E, “Hangi halktan, hangi inançtan olursa olsun, kadınların yanında olduğumuzu bir kez daha açıklıyoruz” mesajı verdi. 

Öte yandan Deniz Fırat Kadın Meclisi öncülüğünde bugün Aachen merkezinde bulunan tarihi Elisenbrunnen önünde protesto eylemi gerçekleştirilecek. YJK-E, saat 15.00’te başlayacak protesto eylemine başta Kürt kadınlar olmak üzere çevredeki tüm kadın kurumlarını ve demokratik çevreleri eyleme katılmaya çağırdı. 


HABER MERKEZİ


717

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA