Yar bana bir savaş gerek!

Hüseyin AYKOL

08 Aralık 2017 Cuma | Forum

Ortadoğu’daki temel çelişkinin Sünni-Şii mezhepleri arasındaki kadim çelişki olduğunu hep söyler-yazarım. Bu temel çelişki yüzünden Kerbela’dan bu yana, neredeyse milyonlarca insan katledildi. (Müslümanların öldürdüğü Hıristiyan sayısı o kadar değildir.)

Bu bölgedeki önemli çelişkilerden Müslüman-Hıristiyan çelişkisi ise, Haçlı Seferleri sonrasında sönümlendi. Zaman zaman Mısır’daki Kıptilere ve Lübnan’daki Maronilere karşı saldırılar olsa da, bu bölgesel bir savaşa dönüşmüyor.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Filistin topraklarında İsrail devletinin kurdurulması ardından, bölgedeki önemli çelişkilerden bir başkası da Müslüman-Yahudi çelişkisi oldu.

İsrail’in kurulmasına dair Birleşmiş Milletler kararı, aynı topraklarda Filistin devletinin de kurulmasını öngörüyordu. Bunu engelleyen ise İsrail’den çok Mısır ve Ürdün oldu.

İlkin Filistin devletinin kurulmasına karşı çıkan Araplar (yani Müslümanlar), İsrail’in topraklarını genişletmesine karşı giriştikleri her savaşta yenildiler. Böylece Filistin toprakları azalırken, İsrail genişledi.

Bugün dünyada en geniş kabul gören formül, Filistin topraklarında iki devletli (İsrail ve Filistin devletleri) çözümdür. Bunun nihai anlaşması da Kudüs’ün iki devlet arasında adil olarak bölüşülmesidir. 

Bu arada, hem neredeyse tüm dünyanın meşru olarak tanıdığı İsrail, hem de pek çok devletin meşru olarak tanıdığı ‘fiili’ Filistin devleti, Kudüs’ü sadece kendinin başkenti olarak görüyor. 

Ancak İsrail’in meclisi Knesset Kudüs’te olsa da, tüm devletlerin büyükelçilikleri Tel Aviv’de bulunuyor. Filistin’in fiili başkenti ise Ramallah. Nitekim Meclis ve Başkanlık Sarayı orada. 

ABD’nin Temsilciler Meclisi, 1995 yılında aldığı bir kararla, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıştı. Kampanyalarında söz verseler de, başkanların hiçbirisi, Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma konusunda Trump kadar çılgın olamamıştı. 

Bir devletin büyükelçiliğini (Filistin’de nihai çözüme ulaşmadan) Kudüs’e taşımasına BM Güvenlik Konseyi üyeleri de dahil olmak üzere, hiçbir devlet razı değil. Öyleyse, Trump bunu niye yaptı?

İçeride işleri, siyaseten iyi gitmiyor ve gözleri dışarıya çevirmek istiyor. Dahası Ortadoğu’daki (IŞİD bahane edilerek yapılmakta olan çok taraflı) savaş, Irak’ta ve hatta Suriye’de hemen hemen bitti.

Yemen’de çatışmalar zaman zaman alevlense de, tarafların ilgisini çekmeyen bir yer burası. Geçenlerde Lübnan kaşındı. Oradaki savaş da hemen çıkmayacak gibi. Eee, vallahi Kudüs iyi bir seçim!

Ortadoğu’da içleri fokur fokur kaynayan ülkelerdeki iktidarlar, şimdi zevkten dört köşe halindeler. Her gün çatır çatır kavga ettikleri muhalefetle el ele Kudüs için ‘seferber’ olacaklar...


270

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA