Öcalan’ı halk korur

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Mustafa Eraslan, “Roma’da iken ‘Ben yıllardır sizi yüreğimin en derin yerinde sakladım. Sizi korudum’ demişti. Şimdi halkın da Öcalan’ı koruması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

08 Aralık 2017 Cuma | Haber

SADİYE ESER/MA/İSTANBUL


Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Mustafa Eraslan, “Roma’da iken ‘Ben yıllardır sizi yüreğimin en derin yerinde sakladım. Sizi korudum’ demişti. Şimdi halkın da Öcalan’ı koruması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Öcalan ile ilk olarak 16 Ocak 2002’de görüşen Avukat Mustafa Eraslan, son olarak 2011’de görüşebildi. 

Kendisinin de 17 ay F Tipi Cezaevi’nde kaldığını paylaşan Eraslan, F tiplerinin insan hafızası üzerinde bıraktığı etkilere değinerek, “Sayın Öcalan 15 Şubat 1999’dan bu yana cezaevinde. O kadar ağır tecrit koşullarına ve uzun süreli cezaevinde kalmasına rağmen hafızası çok güçlüdür. Bu yönü çok muazzamdır” dedi.

 Öcalan’ın Kürtler için bir şans olduğunu aktaran Eraslan, “Öcalan Türkiye’ye ve Türkiye toplumlarına da bir şanstır. Görünmesi gereken nokta budur. Belki Kürtlerden daha fazla diğer halklar için şanstır” diye konuştu.  

Tecridin insanlık dışı bir uygulama olduğunu ifade eden Eraslan, şunları söyledi: “Tecrit kime karşı ne kadar süreli olursa olsun insanlık dışıdır. Hele hele hukuk devletinde bir siyasi tutsağın, tecrit altında tutulması asla ve asla kabul edilemez. Gerek CPT’nin defalarca adaya giderek yapmış olduğu düzenlemiş olduğu raporlardan, gerekse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları bu tecridin kabul edilemez olduğunu açıkça gözler önüne koymaktadır. Tecridin Kürt halkının haklı mücadelesi ile yakın bir zamanda sona ereceğini düşünüyorum. Üzerimize düşen bizim daha duyarlı hareket ederek Öcalan’ın gerek avukatları, gerekse Öcalan gönüldaşları olan insanlar birlikte hareket etmeli. Öcalan Roma’da iken demişti ki ‘Ben yıllardır sizi yüreğimin en derin yerinde sakladım. Sizi korudum’ Halkın da Öcalan’ı koruması gerektiğini düşünüyorum.”


711’inci başvuruya da ret

Öcalan’ın avukatlarının, görüşme talebi Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 711’inci kez reddedildi.

Öcalan'ın avukatları Cengiz Yürekli, Newroz Uysal ve Mazlum Dinç’in yarın müvekkilleri ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvuruya cevap geldi. Avukatların başvuru talebini başsavcılık, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirleri'nin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamaları gerekçe göstererek reddetti.

 Avukatların Öcalan ile görüşmesi 27 Temmuz 2011’den bu yana 711’inci kez “hava muhalefeti”, “koster bozuk”, “koster onarımda” ve “OHAL” gibi gerekçelerle engellenmiş oldu.


614

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA