Yakıp öldüren devlet kusursuz!

Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, “İçeride teröristler var” diyerek evini ateşe vererek Hediye Ataman’ı katleden Türk devlet güçlerini kusursuz buldu. “Vücudunda polis kurşunu bulunmadığı için kusur yok” diyen başsavcılık, takipsizlik kararı verdi.

08 Aralık 2017 Cuma | Haber

NİMET ÖLMEZ/MA/VAN

Van’ın Erciş ilçesi Çelebibağı Mahallesi’nde 18 Kasım 2016 tarihinde “İçeride teröristler var” iddiasıyla polisler tarafından ateşe verilen evinde yanarak can veren Hediye Ataman (43) olaylı ilgili soruşturma tamamlandı. Ataman Ailesi avukatları Esra Akgün ve Mahmut Kaçan’ın “yaşam hakkının ihlal edildiği” talebiyle yapılan soruşturmayı iki hafta içinde bitiren Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, takipsizlik kararı verdi. 

Başsavcılık, Ataman’ın katledildiği evde “örgüt elemanları” ile polisler arasında çatışma çıktığını ve polislerin hiçbir kusurunun olmadığını savundu. Başsavcı, “örgüt elemanlarını etkisiz hale getirmek” için polislerin ateş açtığını, ateşe karşılık verilmesi üzerine evde çatışma çıktığını ve çıkan çatışmada 3 polisin yaralandığını savundu. Katledilen Ataman’ın vücudunun tamamen yandığını ve otopsi raporunda kurşun izi bulunmadığını belirten başsavcı, “Silahla gerçekleşen bir ölüm yok, buradan polislerin silahıyla çıkan bir kurşun bulunmadığı için kusur yok” dedi. Savcılık, yaptığı araştırmanın sonucunda Ataman'ın yaşam hakkının ihlal edilmediğini belirterek, soruşturmaya takipsiz kararı verdi.

 

Yaralı polis ve örgüt elemanı nerede?

Ataman'ın avukatları ve eşi Ahmet Ataman, Erciş Sulh Ceza Hakimliği'ne takipsizlik kararına itirazda bulundu. Avukatlar itiraz dilekçelerinde, sivil bir kadının yaşam hakkının ihlal edildiğini ve etkin bir soruşturma yapılmadığını vurguladı. Ayrıca dilekçede, yakılan evin görüntüleri, Ataman'ın Adli Tıp Kurumu raporu, yaralı olduğu söylenen 3 polisin hastane kayıtlarının neden olmadığı ve evde olduğu belirtilen “örgüt elamanlarının” tamamen yanan bir evden nasıl sağ çıktıkları soruldu. Avukatların itirazını değerlendiren hakimlik ise soruşturmanın genişletilmesine karar vererek, dosyanın tekrar incelenmesi talebini kabul etti.  

 

Kurşun nereden geldi?

Eşinin gözleri önünde yakıldığını belirten ve ağır işkencelere maruz kalan Ahmet Ataman ise Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Hakkında “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla dava açılan Ataman’ın vücudunda işkence izlerinin yanı sıra sağ göğsünün alt kısmında bir kurşun bulunuyor. Tedavisi süren Ataman'ın vücudundaki kurşunun evin önünde işkence edildiği sırada mı, yoksa gözaltına alındığı sırada mı vücuduna saplandığı hala netleşmiş değil. Dosyayla ilgili olarak ifade veren Ahmet Ataman, polisler tarafından evinin önüne getirildiğini, esnafa ev anahtarının cebinde olduğunu ve evi yakmamaları için polislere ısrarla anahtarını gösterdiği halde evinin ateşe verildiğini dile getirdi. 

Ataman Ailesi avukatlarından Esra Akgün, olayın takipçisi olacaklarını belirterek, “Hediye Ataman için savcılık takipsizlik kararı vermiş olsa da iç hukuk yollarının tükenmesi halinde davayı AİHM'e kadar götürmekte kararlıyız. Bu dosya sonuçlanıncaya kadar peşini bırakmayacağımız” dedi. 

 

Remziye Bor kararını hatırlattı

Savcılığın Ataman kararına benzer bir karar da Van’ın İpekyolu ilçesi Hacıbekir Mahallesi’nde 19 Nisan 2016’da evine yapılan baskında yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamanı yitiren Remziye Bor (27) için verilmişti. Van Cumhuriyet Başsavcılığı, öldürüldüğü sırada 7.5 aylık hamile olan Bor için “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı vermişti. Remziye Bor'un 19 aydır tutuklu yargılanan eşi İrfan Bor’a ise “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis ceza verilmişti.

 

Erciş’teki vahşet neydi?

Van’ın Erciş ilçesi Çelebibağı Mahallesi’nde gece saat 02.00 sıralarında Ahmet Ataman’ın evine asker ve polisler tarafından baskın düzenlendi. Hediye Ataman, içeride PKK’lilerin olduğu iddia edilerek ateşe verilen evden çıkmasına izin verilmediği için yanarak hayatını kaybetti. Ertesi gün ana akım medya, Ataman olayını “Van’da sıcak çatışma, 1 PKK’lı öldürüldü", "Polisin teslim ol çağrısına karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı" şeklinde yansıttı. Eşinin yardım çığlıklarına karşın yangına müdahale etmek isteyen Ataman’ın eşi Ahmet Ataman ve yakınları Halit Ataman, Ömer Ataman, Suphi Ataman ile Kamuran Yiğit darp edilerek gözaltına alınmıştı. Görgü tanıkları, sabah saatlerinde kepçelerle yıkılan evden Ataman’ın yanmış cenazesinin çıkarıldığını, evde iddia edildiği gibi örgüt üyelerinin bulunmadığını, Hediye Ataman'ın 17 yıldır evli olduğunu ve evde hiçbir çatışmanın çıkmadığını vurgulamıştı. 499

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA