Adı silindi, kilit vuruldu

Edremit Belediyesi kayyumu, cenazesinin bir hafta sokakta bekletilmesiyle hafızalara kazınan Taybet İnan’ın adının verildiği kreşin önce ismini değiştirdi, sonra kapısına kilit vurdu.

08 Aralık 2017 Cuma | Haber

Edremit Belediyesi kayyumu, cenazesinin bir hafta sokakta bekletilmesiyle hafızalara kazınan Taybet İnan’ın adının verildiği kreşin önce ismini değiştirdi, sonra kapısına kilit vurdu. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine kayyum atanmasının ardından birçok kentte park, kreş, kadın ve gençlik merkezlerinin isimleri değiştirilirken, birçoğunun kapısına da kilit vuruldu. Kayyumlar, bir yıl içerisinde farklı kentlerde Mehmed Uzun, Tahir Elçi, Ehmedê Xanî, Ceylan Önkol gibi isimlerin yazılı olduğu tabelaları kaldırdı.

Bu uygulamaya Van’ın Edremit Belediyesi de dahil oldu. Belediye, Şırnak’ın Silopi ilçesinde sokağa çıkma yasağı sırasında katledilen ve cenazesi bir hafta boyunca sokakta bekletilen Taybet İnan’ın adının verildiği çocuk kreşinin tabelasını indirdi, adını değiştirdi. Edremit’in Çiçekli Mahallesi’nde geçen yıl kreşe verilen “Peşdibistana Taybet İnan" (Taybet İnan Kreşi) ismi önce tabeladan silindi sonra kreşe "Aile Destek Evi” tabelası astırarak, kapısına kilit vuruldu. 

 Taybet İnan’ın adının tabeladan silinmesine tepki gösteren mahalle sakinleri, “İşkence çektirilerek öldürülen bir annenin isminin kreşe asılmasının kime ne zararı var?" diye sordu. 

 

Sistematik politika

DBP’li belediyelerin verdiği isimlerin kayyumlar tarafından kaldırıldığı bazı yerler şöyle:

 * Yenişehir Belediyesi, Kürt edebiyatının önemli isimlerinden Mehmed Uzun’un adının verildiği parkın tabelasını indirdi. Parkın içinde bulunan ve üzerinde “Hilbe Agrî” marşı ile Kürtçe harflerin olduğu anıt da kaldırıldı. Tepkiler üzerine tabela küçültülerek yerine asıldı, anıtla ilgili bir gelişme olmadı. 

 * Lice Belediyesi, 28 Eylül 2009’da karakoldan açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un adının verildiği parkın tabelasını kaldırdı. 

 * Van’ın Çatak Belediyesi, “Westaniya Parezer Tahir Elçi” adlı parkın adını 2016 yılında ilçede yaşamını yitiren korucu Ali Ogün'e atıfla “Şehit GK Ali Ogün Parkı” olarak değiştirdi.

 * Ağrı’nın Doğubayazıt Belediyesi, kent merkezinde bulunan Kürt edebiyatçı Ehmedê Xani’nin heykelini yıktı. Tepkiler üzerine “Kazayla oldu” diyen belediye, heykeli tekrardan yerine koyacağını duyurdu. Ancak heykel hala yerine konulmamış. 


Kayyum taziyeleri izne bağladı

Silvan Belediyesi kayyumu, ilçedeki tüm taziye evlerinin anahtarlarını belediyede topladı. Taziye kurmak isteyen ailelere muhtarların kefil olması halinde taziye yeri verilirken, HPG’lilerin ailelerine "yasak" olduğu gerekçesiyle taziye evi verilmiyor. 

Silvan Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Adem Çelik, belediyeye ait olsun olmasın tüm taziye evlerinin anahtarlarını belediyede topladı. İlçede taziyesini kurmak isteyen HPG’lilerin ailelerine ise kayyum tarafından taziye evi verilmiyor. 27 Haziran'da Bingöl’ün Karlıova kırsalına yapılan hava saldırısında şehit düşen HPG’li Ozan Tatlı’nın ailesi yaklaşık 6 ay sonra aldıkları cenazelerini Yeniköy Asri Mezarlığı’nda toprağa verdikten sonra Silvan'da taziyelerini kurmak için taziye evi talebinde bulundu. İlçedeki tüm taziye evlerinin anahtarlarının kayyum tarafından toplandığını öğrenen aile, belediyeden talepte bulundu. Ancak "yasak" olduğu gerekçesiyle aileye taziye evi için yer verilmedi. 

 

Taziye yeri verilmedi

 Taziyelerini evlerinde kabul eden aile duruma tepkili. Tatlı’nın ağabeyi Fırat Tatlı, kardeşinin cenazesini almak için yaşadıkları zorluklardan sonra şimdi de yasını tutmalarına izin verilmediğini belirterek, “Kardeşim yaşamını yitirdikten sonra yaklaşık 6 ay Malatya Adli Tıp Kurumu’nda tutuldu. Aylarca verdiğimiz mücadele sonunda cenazesini alabildik. Cenazemizi dinimizin gereklerine göre toprağa verdiğimiz için tam sevinecektik ki bu defa taziyesini kurmamıza izin vermediler. İlçedeki tüm taziye yerlerinin anahtarları kayyum tarafından toplanmış. Başvuru yaptık ancak yasak olduğu gerekçesiyle anahtar vermediler. Mahallede bulunan kahvede taziyeleri kabul etmek istedik kahve sahiplerini ceza kesmekle tehdit ettiler. Biz de kimseyi zor durumda bırakmamak için kendi evimizde taziyeleri kabul etme kararı aldık” diye konuştu. 

 

Taziye kayyum iznine bağlı

 Cenazeye dahi saygı duyulmamasına isyan eden Tatlı, “Bugün evin içinde misafir ağırlamak zorunda kalıyoruz. Az önce misafirlerimiz namaz kılmak istediği için odayı boşaltmak zorunda kaldık. Taziye yeri olsaydı herkes rahat rahat mescitte namazını kılabilirdi” ifadelerini kullandı. Taziyelerin kayyumun iznine bağlandığına dikkat çeken Tatlı, “Mahallelilerin kendi imkanlarıyla yaptırdıkları taziye evlerini kendi mallarıymış gibi kullanıyorlar. Kayyum bütün anahtarları toplamış, taziye kurmak isteyen aileler başvuruyor. Önce mahalle muhtarını çağırıp aileye kefil olmalarını istiyor. Muhtar kefil olmazsa taziye yeri verilmiyor” dedi. 


68

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA