Uyduruk devlet kafası

Meclis Başkanlığı, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan'ın "Kürdistan" kelimesinin Meclis tutanaklarına yanlış kaydedilmesine ilişkin yaptığı başvuruyu, "Türkiye'de Kürdistan diye bir coğrafya yok" diyerek, işleme koymadı.

08 Aralık 2017 Cuma | Haber

HAYRİ DEMİR/MA/ANKARA

Meclis Başkanlığı, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan'ın "Kürdistan" kelimesinin Meclis tutanaklarına yanlış kaydedilmesine ilişkin yaptığı başvuruyu, "Türkiye'de Kürdistan diye bir coğrafya yok" diyerek, işleme koymadı.

Meclis tutanaklarında "Kürdistan" kelimesinin özel isim olmasına rağmen baş harfinin küçük yazılmasına ve özel isimlerde kullanılması gereken kesme işaretinin kullanılmamasına tepki gösteren HDP Van Milletvekili Lezgin Botan'ın bu yanlışın düzeltilmesi talebiyle yaptığı başvuru işleme konulmadı. Botan, Kasım’da Meclis Başkanlığı'na yazdığı dilekçede, tutanakların tekrar gözden geçirilerek, Kürt halkının yoğunlukta olduğu coğrafyayı ifade eden “Kürdistan” kelimesinin yazım kurallarına riayet edilerek, düzeltilip tutanaklarda doğru yazılmasını talep etti. Ancak Meclis Başkanlığı dilekçeyi işleme koymadı. 

Meclis Başkanlığı, işleme koymadığı dilekçeyi iade gerekçesinde şu ifadeleri kullandı: "Başkanlığımıza vermiş olduğunuz ilgi dilekçenizde belirttiğiniz hususlar incelenmiş olup Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde 'kürdistan" olarak adlandırılan bir coğrafi bölge bulunmadığından ve aynı zamanda Türk Dil Kurumunun; 'Yer adları (kıta, bölge, il, ilçe, köy, semt vb.) büyük harflerler başlar: Afrika, Asya; Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu' kuralına uymadığından talebiniz tarafımızca uygun görülmemiştir."


Daha önce kullanıldı

Meclis Başkanlığı böylesi bir kuralın olmadığını savunsa da 26. döneme kadar "Kürdistan" kelimesinin özel isim olarak kullanıldığı da Meclis Başkanlığı'nın resmi tutanaklarında bulunuyor. Tutanak Dergisi'nin 25. Dönem 74'üncü Birleşimi'nin gerçekleştiği 11 Mart 2015 Çarşamba günü dönemin HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, konuşmasında geçen "Kürdistan" kelimesi, başkanlığın ileri sürdüğünün aksine özel isim olarak baş harfi büyük yazıldı. 

 Kürkçü'nün konuşmasındaki "Kürdistan" ifadesi şu şekilde Meclis tutanağına geçti: "Tam takım olarak JİTEM, şimdi Adalet ve Kalkınma Partisinin mülkü olmuştur. Bugüne kadar işlediği bilcümle cinayetlerle Kürdistan’ın bir ucundan öbür ucuna kadar bütün toprağını kana bulayan, en yiğit evlatlarını canlı canlı doğrayan, asit kuyularına atan, toprağa gömen bu teşkilattır. Bolu Jandarma Komando Tugayının köy köy gezerek, Kürdistan’ı insansızlaştırma faaliyetleri içerisinde nasıl hunharca faaliyet gösterdiği herkesin akıllarındadır."

 

Önerge iade edildi

HDP’li Botan'ın Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi de aynı gerekçeyle iade edildi. Botan, sorgu önergesinde "Kürdistan” kelimesinin yanlış yazılması bir hata olup olmadığını sormuş, bu şekilde yazılmasının kararının ne zaman ve hangi gerekçelerle alındığını Kahraman'a yöneltmişti.76

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA