DİTİB’in soruşturması kapatıldı

Kürt siyasetçilerini yargılayan ve Kürtlerin sembollerini yasaklayan Almanya, AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’a yaranmak için elinden geleni yapıyor.

07 Aralık 2017 Perşembe | Dünya

Kürt siyasetçilerini yargılayan ve Kürtlerin sembollerini yasaklayan Almanya, AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’a yaranmak için elinden geleni yapıyor. Federal savcılık, MİT’e casusluk yapan DİTİB’e açılan soruşturmayı iptal ettiğini duyurdu.  900’ye yakın camii ile Almanya’da örgütlü olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)’in Erdoğan rejiminin bir istihbarat kurumu gibi çalıştığı birçok kez belgeleriyle ispatlanmıştı. Türk devletinin Diyanet kurumunun imamı olan DİTİB üyesi din görevlileri, Erdoğan rejimi muhalifleri hakkında topladıkları bilgileri MİT’e gönderdikleriyle ayrıntılarıyla kamuoyuna yansımıştı.


DİTİB AKP’nin şubesi

DİTİB üyesi bazı imamlar hakkında geçtiğimiz Şubat ayında Alman başsavcılığı Alman Ceza Yasası’nın 99. maddesi uyarınca „istihbari çalışma“ yürüttükleri gerekçesiyle soruşturma açmıştı. 15 Şubat 2017 günü söz konusu bu casus imamlara ait evlere Alman polisi baskınlar düzenlemişti.

ANF’de yer alan habere göre soruşturmada hiç yol kat etmeyen Federal Savcılık yaptığı yazılı açıklamayla,  DİTİB’in dosyasının kapatıldığını bildirdi. Merkezi Karlsruhe kentinde bulunan savcılık böylelikle 19 DİTİB görevlisi hakkında açılan soruşturma dosyasını kapatmış oldu. Savcılık ajanlık suçlanan 5 kişi hakkındaki bilgileri „anlamsız“ bulurken, 7 kişi hakkında ise toplanan bilgilerin „suç delilleri“ açısından yetersiz bildirdi. Alman soruşturma makamı, geri kalan 7 DİTİB’linin ise Almanya’yı terk ettiği ve bu yüzden soruşturmaya değer olmadığını savundu. Erdoğan rejiminin bir şubesi gibi çalışan DİTİB’in Almanya’nın gündemine oturması üzerine geçtiğimiz Aralık ayında DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa, bazı imamların bilgi topladığını itiraf ederek, „bundan büyük üzüntü duyuyorum“ demekle yetinmişti.

Geçtiğimiz günlerde de soruşturmayı yürüten Federal Başsavcılık, imamlara ajanlık yapmaları yönünde bir genelgeyle direktif veren Diyanet İşleri Başkanlığı Yurtdışı Daire Başkanı Halife Keskin’in tutuklanmasını istemişti. Ancak Federal Mahkeme, Keskin hakkında somut bir suçun olmadığını ileri sürerek tutuklanmamasına karar vermişti. 


Dağdelen: Erdoğan’ın casus imamları korunuyor

Öte yandan Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, DİTİB soruşturma dosyasının kapatılmasına tepki gösterdi. Dağdelen  şunları söyledi: „Alman hükümeti Almanya’daki Erdoğan ağını koruyor ve böylece ülke halkını tehlikeye atıyor. Önce casus imamların kaçışında göç yardımında bulunuyor daha sonra haklarında açılan soruşturma dosyasını kapatıyor. Gerekçe olarak da casusların Almanya’yı terk ettikleri olarak vermeleri, olayı basite indirgemek istedikleri anlamına gelir. Federal Adalet Bakanı Heiko Maas başta olmak üzere Alman hükümetin bu kararı Parlamento’da açıklanmalı. Ankara tarafından yönlendirilen DİTİB’in casuslarını masumlaştırmak yanlıştır. Türk devleti tarafından finanse edilen DİTİB’e milyonlar değerinde yardım vermek yanlış. AKP’nin kurum ve kuruluşları kamu yararına değildir; aksine kamu zararınadır. Ortaklık ve destek hemen durdurulmalı.“ 


HABER MERKEZİ81

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA