Reza ile boşluğa düştü, Kudüs’ü kullanıyor

Dışarıda Reza Zarrab davası, Suriye politikasının iflası ve başarısız diplomasi faaliyetleri nedeniyle zor günler geçiren AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, işleri kendisini Kudüs’ün hamisi ilan etmeyle kurtaracağını düşünüyor.

06 Aralık 2017 Çarşamba | Dünya

Dışarıda Reza Zarrab davası, Suriye politikasının iflası ve başarısız diplomasi faaliyetleri nedeniyle zor günler geçiren AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, işleri kendisini Kudüs’ün hamisi ilan etmeyle kurtaracağını düşünüyor. 

Erdoğan, partisinin meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen tanımaya hazırlandığına ilişkin haberlere tepki gösterdi.

„Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. ABD’yi bölgedeki sorunu daha da derinleştirecek böyle bir adım atmaması için bir kez daha ikaz ediyorum. İsrail ile diplomatik bağları koparırız. İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ni İstanbul’da toplayacağız“ dedi. 

AKP Hükümeti Sözcüsü Bekir Bozdağ ise böyle bir kararın „bölgeyi yeni felaketlere sürükleyeceğini“ ileri sürmüştü. 


İsrail: Osmanlı Sultanı devri  çoktan bitti

Öte yandan İsrail’den, Erdoğan’ın Kudüs açıklamasına tepki geldi. İsrail Dışişleri Sözcüsü Emanuel Nahson, „Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs 3 bin yıldır Yahudilerin ve 70 yıldır da İsrail’in başkentidir“ dedi.  

İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett de şu ifadeleri kullandı: „Maalesef Erdoğan İsrail’e saldırmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Her zaman eleştirenler olacak ama nihayetinde birleşik Kudüs’e sahip olmak, Erdoğan’ın sempatisini kazanmaktan daha iyi bir şey. İsrail hedeflerini ilerletmeli, buna birleşik Kudüs’ün İsrail devletinin başkenti olarak tanınması dahil“ şeklinde konuştu. 

İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz da ‘’3 bin yıldır Yahudi halkının başkenti olan Kudüs’ü İsrail devletinin başkenti olarak tanımak kadar tarihsel açıdan adil ve doğru bir hareket olamaz. Osmanlı İmparatorluğu ve Sultan günleri çoktan bitti.“

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ABD Başkanı Donald Trump ile Kudüs konusunu görüştüğü açıklandı. 

Elysee Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamada 2 liderin gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Filistin meselesini ele aldığı ve Macron’un Trump’a, Kudüs’ün statüsünün, İsrail-Filistin arasındaki barış görüşmeleri çerçevesinde belirlenmesi gerektiğini hatırlattığı kaydedildi. Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Macron, Başkan Trump’a, ABD’nin tek taraflı şekilde, Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıma ihtimalinden duyduğu endişeyi dile getirdi” denildi.  


HABER MERKEZİ166

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA