Salih gitti, kaos kaldı

İran’ın Yemen’deki müttefikleri Husilerin, ülkenin eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’i başkent Sanaa’da öldürmesi üzerine gözler, savaşın ve yıkımın tam bir enkaza dönüştürdüğü bu ülkeye çevrildi.

06 Aralık 2017 Çarşamba | Dünya

İran’ın Yemen’deki müttefikleri Husilerin, ülkenin eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’i başkent Sanaa’da öldürmesi üzerine   gözler, savaşın ve yıkımın tam bir enkaza dönüştürdüğü bu ülkeye çevrildi. ABD, Suudi Arabistan ve İsrail etrafında bir araya gelen cephenin, İran’a karşı bundan sonrasi tutumu ise merak konusu oldu.

33 yıl ülkeyi yönetip, bir çok suikastten de kurtulan Salih’in hükümet güçleri ve Husilerin yoğun çatışması sonrasında başkentten kaçtığı sırada öldürüldüğü belirtildi. Kuzey ve Güney Yemin’in birleşmesinde de önemli rol oynayan Salih, geçen Cuma günü Eylül 2014’te başkent Sanaa’yı ele geçirmesine yardım ettiği Husilerden ayrıldığını duyurmuş, 4 Aralık Pazartesi günü de öldürülmüştü.  

Husiler, Yemen’i savaş uçaklarıyla sürekli bombalayan Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu gücüne misilleme amacıyla Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik füze saldırıları düzenlemiş ancak bu saldırılar başarısız olmuştu. 

Bu başarısız girişimin ardından Salih, Suudi Arabistan safhına geçmiş, “Husiler sadece kendi çıkarlarını düşünüyor, Yemen halkına zarar veriyor. İran’ın talimatlarıyla hareket ediyor“ demişti. 


Yılanların başı üzerinde dans

‘Arap Baharı’ döneminde ayaklanmaların hedeflerinden biri olan Ali Abdullah Salih, 33 yıl ülkeyi yönettikten sonra 2012’de iktidardan düşmüştü. O dönemde sarayına yapılan saldırıda vücudunun yüzde 70’i yanmış, Suudi Arabistan’da tedavi görmüştü. Saldırıdan 3 ay sonra Körfez İşbirliği Teşkilatı’nın yürüttüğü arabuluculuk çalışmalarında görevini yardımcısına bıraktı. 

Salih, Yemen’de iç savaşın giderek şiddetini artırmasının ardından ise Husilerden desteğini çekeceğini ve Suudi Arabistan’ın desteklediği Abid Rabbo Mansur yönetimine destek vereceğini açıkladı. Pazartesi günü de Husiler tarafından öldürüldü. 

Çok farklı ittifaklar ve çatışmaların bir döngü halinde sürdüğü bir süreçte iktidarını korumasını bilen Salih, iktidarını korumayı şu ifadeyle özetlemişti:“Yılanların başları üzerinde dans etmek.“


Arap Birliği’nden kınama

Öte yandan Arap Birliği adına Genel Sekreteri Ahmet Ebul Geyt, Salih’in öldürülmesini kınadı. ‘Terör örgütü’ olarak nitelediği Husileri kınayan Geyt, Salih’in ölümünün ülkedeki güvenlik durumunu kötüleştireceğini vurguladı. 

Öte yandan İran, Salih’in ölümünün ardından hava bombardımanını arttıran Suudi Arabistan’a tepki gösterdi.  Ruhani televizyondan yayımlanan konuşmasında “Yemen halkı, saldırganların eylemlerinden pişman olmasını sağlayacak“ dedi.  n SANAA152

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA