Dêrazor mevzilerinde bir ozan

Beyar Heysem Mihemed, Hesekê’li. YPG’ye 4 kardeşiyle birlikte katıldı. O bir sanatçı, çok güzel şarkı söylüyor. Cephede gerillaların moral kaynağı.

06 Aralık 2017 Çarşamba | Kültür-Sanat

ERHAD FERAŞÎN / ANHA / DÊRAZOR 


Savaşçı ve sanatçı olan Gelhat, 4 savaşçının kardeşi. Silahıyla çeteleri korkutuyor. Sesiyle de savaşçıları coştururken, özgürlük sevincini Cizîr Fırtınası’nda yankılandırıyor. 

Gelhat Hesekê, 5 kardeşi ile birlikte özgürlük mücadelesi içinde yer alıyor. Gelhat ile 3 kardeşi YPG’de yer alırken, bir kadeşi de Rojava’nın öz savunma güçleri içinde. 

2014 yılında YPG’ye katılan Gelhat, Til Hemîs, Til Merûf, Şedadê ve Reqa’yı özgürleştirme hamlelerinden sonra şimdi de Dêrazor hamlesi içinde görev yapıyor.

YPG’ye katılmadan önce kültür sanat çalışmaları içinde bulunan Gelhat, şimdi Cizîrê Fırtınası’ndaki özgürlük savaşçıları için şarkılar seslendirerek moral veriyor.


Cizîr Fırtınası’nın ozanı

Cizîr Fırtınası’nda söylediği şarkılarla direnişe coşku katarken, savaşçılar Dêrazor kırsalında ilerliyor. Gelhat Hesekê’den YPG saflarına katılmış. Gelhat saflara geldiği günü şöyle anlattı: ‘’Şehit Çekdar komutandı. Mücadele içinde hangi ismi kullanacağımı bana sordu, sen bilirsin dedim. O zaman, sen Şehit Gelhat ismini kaldıracaksın, dedi. Şehit Gelhat’ın düşüncelerine sahip çık, Önder Apo’nun düşüncelerine göre hareket et. Ben de tamam dedim.” 


Çekdar’a söz verdim

Gelhat, komutanı Çekdar’ın da Hesekêli olduğun belirterek,

“Birçok kez bulunduğum mevziye gelerek, eğer sen yorulmuşsan, senin yerine nöbet tutayım diyordu. Şehit Çekdar ve 2 kardeşi, Dêra Zor’da Ebû Fas mevzilerde şehit düştüler. Onun için bir kez daha söz veriyorum, ben Şehit Gelhat’ın ruhuyla Önder Apo’nun düşünceleriyle mücadelemi sürdüreceğim” diye konuştu.


550

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA