Apê Naifi, Dengbêj Evi’nden ayrıldı

Dengbêj Apê Naif, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyım atanmasının ardından Kürtlere yönelik kültür sanat alanındaki kurumların kapatılmasından sonra kayyumu protesto ederek belediyeye bağlı çalıştığı Dengbêj Evi’nden ayrıldı.

06 Aralık 2017 Çarşamba | Kültür-Sanat

Dengbêj Apê Naif, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyım atanmasının ardından Kürtlere yönelik kültür sanat alanındaki kurumların kapatılmasından sonra kayyumu protesto ederek belediyeye bağlı çalıştığı Dengbêj Evi’nden ayrıldı. Dengbêjliği Kürtlerin varoluşu olarak nitelendiren Apê Naif, Kürt kültürüne yönelik baskıların olduğunu söyleyerek, “Son nefesime kadar gerek sokakta gerek evde gerek Sur’da nerede olursa olsun klam söylemekten vazgeçmeyeceğim” dedi. 

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre 61 yaşında olan ve bu yaşına kadar dengbêjlik yapan Apê Naif  şimdi inşaatta çalışarak geçimini sağlıyor.

Sur’da sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların yaşandığı dönemde evinden ayrılmak zorunda kalan Apê Naif, “Onlarca Kürt kurumu kapatıldıktan sonra Dengbêj Evi’ne dair tutum bana samimi gelmedi, ayrıldım. Bu yaşta amelelik yapmaya gidiyorum, çünkü bir işim yok, gelirim yok, 4 çocuğum var onlar da okuyor. Onlar için inşaatta ustaların eline bakabileceğim, ağır olmayan bir iş varsa yapıyorum, tuğla taşıyorum, harç yapıyorum. Ayda bir ya da iki ayda bir ya iş oluyor ya olmuyor o da. Fakat yaşlı olduğum için de pek beni tercih etmiyorlar olsa yine de yapıyorum tabii” diyor. 


AMED


93

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA