Hayallerinin peşinden gitti

Çocuk yaşta evlendirilen ve 27 yaşından sonra hayallerinin peşinden giderek ressam olan Ümran Yaman, kadınlar için resim atölyesi kuracak. Yaman, kadınlara “Mutlaka bir yol vardır. Düşüncelerine zincir vurmasınlar” çağrısında bulundu.

06 Aralık 2017 Çarşamba | Kadın

ERGİN ÇAĞLAR / MA / MERSİN


Çocuk yaşta evlendirilen ve 27 yaşından sonra hayallerinin peşinden giderek ressam olan Ümran Yaman, kadınlar için resim atölyesi kuracak. Yaman, kadınlara “Mutlaka bir yol vardır. Düşüncelerine zincir vurmasınlar” çağrısında bulundu. Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı Mahallesi’nde ikamet eden 37 yaşındaki Ümran Yaman’ın hikayesi, hayalleri yarım kalan ya da hayallerinden vazgeçirilen kadınlara adeta ilham kaynağı oluyor. Henüz 16’sındayken evlendirilen Yaman, 21 yaşına geldiğinde 3 çocuk annesi olur. Henüz sokaklarda oyun oynayacak yaşta evlendirildiği için en çok sevdiği resim çizme hayalleri de yarım kalır. Ancak yıllar ilerledikçe resme olan ilgisi azalmak yerine derinleşen Yaman’ın bir gün çocuğunu okula bıraktığı sırada fark ettiği atölye hayallerine kapı aralar. 

 


Hayat kolaylaştı

Atölyenin kapılarını açmasıyla birlikte hayallerinin gerçekleşmeye başladığını ifade eden Yaman, şöyle dedi: “Eşim, ailem ve tüm çevremden gizli olarak 3 yıl boyunca bu kursa giderek, çizim dersleri aldım. O 3 yıl benim için çok heyecanlı geçti. Kursa gittiğimde benim için her şey kolaylaşıyordu, çünkü hayallerim gerçekleşiyordu ve mutluydum. 3 yılın sonunda eşimin elinden tutup eğitim aldığım atölyeye götürdüm. Çizimlerimi görünce şaşırdı; hem o hem ailem bundan sonraki süreçte yanımda oldu. Hayallerimin gerçekleşmesi ardından ev işleri ve çocuk bakımı artık eskisi gibi zor ve sıkıcı gelmemeye başladı. Eşimin desteği ile daha da cesaretlendim.”

 


‘Tüm bunları yapan ben miyim?’ 

Eğitimi bittikten sonra yaptığı çizimlerin beğenildiğini ve alıcı bulduğunu dile getiren Yaman,  “Bugün resimlerimi çok iyi fiyatlara satıyorum; bazı tablolarımı 3 bin TL’ye kadar sattığım oldu. Çocuklarımın ve ailemin masraflarını resimlerimi satarak sağlıyorum. Resim çizmek benim hayatımda çok farklı bir boyuta açılan bir kapı. Bu işi severek yapıyorum. Açıkçası kendime inanamıyorum. Dönüp arkama baktığımda şaşırıyorum ve kendime şöyle söylüyorum;  ‘Tüm bunları yapan ben miyim?’ Özellikle de çocuklarım benimle gurur duyuyor” dedi.  

 


‘Herkes için bir kapı vardır’

Yaman, kadınlara “Hiçbir kadının 10 yıl önceki Ümran gibi olmaması gerekir. Tüm kadınların hayallerinin peşinden koşmalarını ve ulaşabilmeleri için bir kapı bulmalarını istiyorum. Ben hayallerimi nasıl yarattıysam onlarda yaratsınlar. Bahane bulmasınlar. Hayallerine ulaşabilmek için en başta ‘Bu olmaz imkânsız’ demesinler. Mutlaka bir yol vardır. Düşüncelerine zincir vurmasınlar. Yani kadınlar kendilerini sınırlamasın, her şeylerini özgür bıraksınlar.”  

Kazanlı bölgesinde kendisine ait bir atölye açmayı planladığını dile getiren Yaman, atölyede kadınlara resim eğitim vereceğini belirtti.  


178

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA