HDP kadın gücünü ayağa kaldırabilir

DSP Amasya Eski Milletvekili Gönül Saray, Türkiye’de kadının siyasetteki görünürlüğünü HDP’ye borçlu olduklarını söyledi.

06 Aralık 2017 Çarşamba | Kadın

ELİF ÇETİNER / MA / İSTANBUL


DSP Amasya Eski Milletvekili Gönül Saray, Türkiye’de kadının siyasetteki görünürlüğünü HDP’ye borçlu olduklarını söyledi. 

Demokratik Sol Parti (DSP) Amasya eski Milletvekili Gönül Saray, ülkedeki siyaseti ve kadının siyasetteki konumunu değerlendirdi. AKP ile birlikte siyasetin demokratik zeminden uzaklaştığını belirten Saray, Avrupa’nın da yaşananlardan rahatsız olmadığını söyledi. 

Kadınların siyasetteki konumuna değinen Saray, “Kadınların, gençlerin görünür olmaması dünya siyasetini de etkiliyor. Bu durum Türkiye’nin dünya siyasetinde görünürlüğünü olumsuz yönde etkiliyor. Doğru bir Suriye, Ortadoğu ve iç politika üretmesini engelliyor. Türkiye’de bu siyaset hiç değişmedi. AKP döneminde ise bunun biraz daha derinleştiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.  

 

‘Görünürlüğü HDP’ye borçluyuz’

Türkiye’de kadının siyasette ve Meclis’te görünürlüğünün Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile artış gösterdiğine dikkat çeken Saray, şöyle dedi: “İster beğenin ister beğenmeyin; bugün Meclis’te yüzde 14 kadın popülasyonu varsa bunu HDP’ye borçluyuz. Bu durumda herkes aynayı bir kendine tutsun. Kadın hadisesi partiler üstü tutulması gereken bir konu. Ünlü Kuramcı Bernard Lewis, ‘Ortadoğu’nun geleceğini belirleyen dört büyük güç vardır. Bunlardan ilk üç tanesi Suriye, İran ve Türkiye’dir. Dördüncü bir güç var ki o henüz ayağa kaldırılmadı, ayağa kalktığında ise Ortadoğu’yu ve dünyayı ayağa kaldıracak. O dördüncü güç ise kadın gücüdür’ der. Kadın gücünü ayağa kaldırabildiğimiz zaman Türkiye ve Ortadoğu’da çok büyük başarı olacaktır. HDP’ye burada çok büyük iş düşüyor.” 

Kadınların siyasette görünürlük kazanmasında Cumhuriyet Halk Partisi’ne(CHP) de büyük rol düştüğünü vurgulayan Saray, CHP’nin ezberi bozucu şeyler yapması gerektiğini vurguladı.  150

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA