Ş.E. davası ve cezasızlık politikası…

Türkiye’de kadına yönelik devlet kaynaklı cinsel şiddet konusunda “cezasızlık politikası” hala devam ediyor. Öyle ki şiddet uygulayanlar bir de ödüllendiriliyor. Öyle olmasaydı, Musa Çitil Sur olaylarında komutan olabilir miydi?

06 Aralık 2017 Çarşamba | PolitikART

Av. Eren KESKİN


1997 yılından bu yana “Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu” olarak devlet güçleri tarafından gözaltına alınıp cinsel işkenceye maruz kalan kadın ve trans bireylere ücretsiz avukatlık yapmaktayız. 

Bu süreç boyunca bizleri çok etkileyen başvurular ve mağdurlar oldu. Bunlardan biri de hiç şüphesiz Ş.E., isimli başvurucunun çarpıcı hikayesiydi.

1998 yılı idi; Almanya’da bir toplantıya davet edilmiştim. Konu, “Bir savaş politikası olarak kadına yönelik şiddet”ti. 

Konuşmamı yaparken arka sıralardan bir kadın ayağa kalktı ve ağlayarak, “artık dayanamıyorum, anlatmak istiyorum” diye bağırdı ve ardından bayıldı. Bir odaya aldık O’nu… Ve ben arada O’nu dinledim. 

1993 yılında Mardin Çayköyü’nde, 1994 yılında ise Mazıdağı’nda iki kez gözaltına alınmıştı. Her iki gözaltı olayında da ağır işkencelere maruz kalmış, askıya asılmış, bir tekerleğin içine çıplak biçimde oturtulup duvarlara çarpılmış ve vajinal yoldan çok sayıda tecavüze maruz kalmıştı. 

Ben, “Suç duyurusu yapmak ister misin?” diye sordum; “Evet, artık istiyorum. Çünkü bu ağırlığı taşıyamıyorum” diye cevap verdi. 

Vekalet çıkarttı ve hemen o dönemin komutanı Musa Çitil ve suçlu askerler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Önce savcılık, “takipsizlik” kararı verdi; vazgeçmedik, itiraz ettik. Talebimiz kabul edildi ve 405 asker ve Musa Çitil’e gözaltında tecavüz suçlaması ile dava açıldı. 

Ardından dava “güvenlik” gerekçesiyle Çorum’a gönderildi. Ve uzun yıllar süren yargılama sonucunda Musa Çitil ve tüm askerler beraat ettiler. 

Kadına yönelik devlet kaynaklı cinsel şiddet konusunda, “cezasızlık politikası” hala devam ediyor.

Öyle ki şiddet uygulayanlar bir de ödülendiriliyor.

Öyle olmasaydı Musa Çitil Sur olaylarında komutan olabilir miydi?


258

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA