10 kişilik odada biri bebek 21 kişi kalıyorlar

Zindana sığmayan sesler... Hazırlayan: Tuğçe KARA

05 Aralık 2017 Salı | Forum

Amed’in Sûr ilçesinde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” sırasında 104 gün süren çatışmalar nedeniyle ilçede mahsur kalan ve aralarında kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mazlum Dolan’ın da bulunduğu 32’si tutuklu 40 kişi “Devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak”, “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Toplantı gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet”ten yargılanıyor. Dılşad Şengül, bu tutsaklardan biri.

Tutuklu Dılşad Şengül, davanın 5. duruşmasında, avukatı Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Cebbar Leygara Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturmasında tutuklandığı için ifade vermedi. 


Sıranı bekle

Dılşad Şengül, şu an Elazığ T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu’nda. 10 kişilik odada 20 yetişkin, 1 çocuk olmak üzere 21 kişi kalıyorlar ve odada 20 yatak var. Koğuşlarında Arin adında bir bebek de var. Bebek için günde iki tane 200 ml süt veya iki tane bisküvi, kek veriliyor. Bunun dışında ek bir besin maddesi yok. Koğuştaki arkadaşlarının ve Şengül’ün tüm sağlık sorunlarına rağmen hastaneye sevkleri yapılmıyor. Tutsakların hastaneye sevk edilmemesinin gerekçesi ise hapishanenin kapasitesi 1500 kişi olduğu için herkese sıra gelmediği.


Aylardır sevk edilmedi

Şengül’ün aylardır hastaneye sevki yapılmıyor. Gözaltına alındığında yaralıymış ve hiçbir şekilde tedavi edilmemiş. Kalp rahatsızlığı var ve daha önce çeşitli hastalıkları nedeniyle birkaç kez ameliyat da olmuş. Normalde her ay kontrol için hastaneye gitmesi gerekirken aylardır muayene olamıyor. Cezaevinde sürekli değişen doktorlar ise başka bir problem.


Darp ardından 1 yıl ceza

02.08.2017 tarihinde gardiyanlar, koğuşa takılan kameraların üstünü örtmelerini gerekçe göstererek sayımın ortak alanda yapılmasını istemişler ve aralarında Şengül’ün de bulunduğu tutsaklar bu uygulamanın keyfi bir uygulama olduğunu düşündükleri için kabul etmemişler. Tutsaklar bu nedenle darp ve ağır hakaretlere maruz kalmış ve bu olaydan sonra haklarında disiplin soruşturması açılmış. Tutsakların mektuplarını anadillerinde yazmaları da yasaklanmış. Mektupları Kürtçe yazdıklarında “Bilinmeyen Dil”  gerekçesiyle mektupları geri verilmiş ve verilmeye de devam ediliyor. 1 yıla kadar disiplin cezası olan Şengül’e haberleşme, görüş cezası, etkinlik cezası gibi birçok ceza verilmiş.
Mektup Adresi:


Dılşad Şengül
   Elazığ T Tipi Kapalı
 Cezaevi

Elazığ
Seni yaşatmayız, gebertiriz!


15 Temmuz’dan sonraki süreçle, OHAL’in hapishanelerdeki yansıması, hapishanelerdeki tutsakların zaten kısıtlı olan ihtiyaçlarını karşılayamaz hale getirdi. Özellikle siyasi tutsaklara işkence ve kötü muamelenin dozu hayli arttı. Yayınlanan KHK’larla tutsakların aile ve avukat görüşlerinde kısıtlama yoluna gidildi, ayda bir yapılan açık görüşler iki ayda bir yapılmaya başlandı, tutsakların telefon görüşmeleri 15 güne çıkarıldı, tutsak yakınları dışında 3 kişilik görüş hakkı ise kaldırıldı. Ayrıca, muhalif basının ve yasaklı olmayan birçok kitabın hapishanelere girişleri engellendi ve tutsakların mektup hakları kısıtlandı, haber alma özgürlükleri ihlal edildi.


Süngerli oda işkencesi

Yaşar Kırmızı, 26 yıldır cezaevinde. 24.07.2017 tarihinde Elazığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Elazığ 1 No’lu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na sürgün edildi. Behçet ve Koah hastası. Geçtiğimiz aylarda, Elazığ T Tipi Kapalı Ceza infaz Kurumu’nda gardiyanlar sayımlarda koğuşlardan çıkıp ortak alanda sayım vermelerini istemiş ve tutsaklar da bunun keyfi bir davranış olduğunu ifade ederek kabul etmeyeceklerini bildirmiş. Sabah sayımında Kırmızı ve üç arkadaşını süngerli odaya koymuşlar. Süngerli odaya alınma nedenleri ise kameraları kapatmaları ve yaptıkları başvurular. İki kameralı ve hava almayan süngerli odada yaklaşık üç saat tutulmuş tutsaklar. 

Kırmızı’yı kamera kapatma nedeniyle başka bir odaya almışlar ve gardiyanlar tarafından darp edilmiş. Kırmızı’ya odadayken “Seni burada yaşatmayız, gebertiriz” tehditlerinde bulunulmuş. Tutsaklar 4 gün boyunca ayrı odalarda tutulmuş ve daha sonra da 1 No’lu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na sürgün edilmiş. Olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunan tutsaklar, tüm detayları anlattıkları dilekçelerini avukatlarına göstermek istediklerinde ise el yazısı olduğu gerekçesiyle dilekçelerine cezaevi yönetimince el konulmuş.


Avukat tutanak altına aldı

Kırmızı’nın, süngerli odaya alınıp işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı gün üzerinde olan kıyafetle geldiği avukat görüşünde, üzerindeki tişörtün üç ayrı yerinde büyük delikler şeklinde yırtık olduğu avukatı tarafından kaydedilmiş. Tutsak, 1 No’lu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na getirildiğinde çıplak aramaya maruz bırakılmış. Çıplak arama uygulamasını kabul etmeyen Kırmızı’nın üzerine yürüyen gardiyanlar, tutsağı zorla soymuş. Gardiyanlar bacaklarından tutunca başını sert bir şekilde duvara çarpmış ve yine fiziki hasarı avukatı tarafından gözlemlenmiş. 

Defter ve kitaplarına el konulduğunu ileten Kırmızı, birçok eşyasına da cezaevi girişinde el konulduğunu ve bu eşyalarının kaybolduğunu eklemiş. Kırmızı’nın aktarımına göre cezaevi yönetimi ve tutsaklar arasında bitmek bilmeyen bir gerginlik var ve bu tamamen yönetimden kaynaklanıyor.


Mektup Adresi:

Yaşar Kırmızı    Elazığ 1 No’lu Kapalı Cezaevi

Elazığ279

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA