Kız çocukları karateye ilgili

Silêmanî’nin Seyîdsadiq ilçesinde açılan Karate Kulübü’nde kız çocuklar karate öğreniyor. Kulüpte 10 ile 18 yaş gruplarındaki kadınlara eğitim veriliyor.

05 Aralık 2017 Salı | Kadın

HAWKAR MISTEFA / ROJNEWS / SILÊMANÎ

Silêmanî’nin Seyîdsadiq ilçesinde açılan Karate Kulübü’nde kız çocuklar karate öğreniyor. Kulüpte 10 ile 18 yaş gruplarındaki kadınlara eğitim veriliyor. 10 ayı aşkın bir süredir eğitim gören sporcular, destek sunulursa olimpiyatlara dahi katılabileceklerini söylüyor. Geçen yıl Irak’ta düzenlenen şampiyonaya Silêmanî adına katıldığını ifade eden yeşil kemerli Daban Osman, bu yıl kendi ilçesini temsilen katılacağı için heyecanlı. “Gerekli yardımlar bize yapılırsa olimpiyat ve dünya şampiyonlarına bile katılıp, iyi dereceler alabiliriz” diyor. İki yıldır karate sporuyla uğraşan Sozyar Rêbiwar, bu alanda kendini geliştirmek istediğini söylüyor, ancak haftada ancak birkaç saat antrenman yapmalarının yetersiz olduğunu belirtiyor. Okul sonrası vaktinin bir kısmını spora ayıran Derya Emer de herkesin karate öğrenebileceğini düşünüyor. 

Karate hocası Serbest Ebdulqadir ise kız çocuklarının karateye ilgilerinin giderek arttığını ve başarılı olduklarını söylüyor. Ancak yer dar olduğundan ötürü talepleri karşılamakta zorlandıklarını da sözlerine ekliyor. 


211

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA