Kayyum engelli çocuklara da kıydı!

Amed’de engelli çocuklar için açılan Sesli Kütüphane, belediyeye atanan kayyum tarafından kapatıldı, çalışanların işine son verildi, sesli kitaplara erişim engellendi.

04 Aralık 2017 Pazartesi | Kültür-Sanat

DİCLE MÜFTÜOĞLU / MA / AMED

 

Amed Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında kurulan Sesli Kütüphane, belediyeye atanan kayyum tarafından kapatıldı. Engelli çocukların anadillerinde yazılmış kaynaklara ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla başlatılan belediye wep sitesine yüklenen sesli kitaplara ise erişim engellendi.

 

Kolektif bir proje

Proje, şu an tutuklu bulunan Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, dönemin Sosyal Hizmet Daire Başkanı Semra Kıratlı, Engelli Destek Birimi Müdürü Kezban Demir, Sesli Kütüphane sorumlusu Mustafa Demir, KHK ile kapatılan Dicle Fırat Kültür Merkezi ve geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Şair Seyda Mustafa Gazi tarafından başlatılmıştı.  

 

Tüm çocuklar için 

Kayyum atandıktan sonra işine son verilen Sesli Kütüphane sorumlusu Mustafa Demir, dünyadaki örnekleri inceleyerek işe başladıklarını söyledi ve ekledi: “Bu inceleme sonucu böyle bir kütüphanenin sadece engelli bireyler için değil anadilde eğitim ihtiyacı taşıyan bütün çocukları kapsaması gerektiğinin farkına vardık. Çalışmalarımıza bu hedef doğrultusunda başladık.” 

Profesyonel pedagoglar yardımıyla kaynak araştırması yapıp arşiv oluşturduklarını dile getiren Demir, sesli kitapların iyi bir şekilde okunması ve anlaşılabilir olması için Kayyum tarafından işten çıkartılan Diyarbakır Şehir Tiyatrosu’nun oyuncuları, Zarokistan öğretmenleri ve Kürt edebiyatı ile ilgilenen isimlerden yardım aldıklarını anlattı. 

 

Kürtçe hikayeler 

Kitapların seslendirilmesi amacıyla ses kayıt stüdyosu kurduklarını söyleyen Demir, Kurmancî, Dimilkî ve Soranî dillerinde okuttukları çocuk hikayelerini dileyen herkesin rahatlıkla ulaşabilmesi için belediyenin web sayfasında açılan Sesli Kütüphane bölümüne yüklediklerini ifade etti. 

 

Erişimi engellendi 

Demir, kayyum atandıktan sonra kütüphanenin başına gelenleri şu şöyle anlattı: “Kayyumlar atandıktan sonra sosyal ve kültürel alanda hizmet veren bütün kurumlar kapatıldı, çalışanları ya görevlerinden alındı ya da ilgisiz birimlere gönderildi. Sesli kütüphane de bu kültürel soykırımdan nasibini aldı. Büyük emekler sonucu engelli-engelsiz çocuklara sunduğumuz internet arşivimiz eşime kapatıldı.”

Demir, şu an çalışmalarını bireysel olarak devam ettirmeye çalıştığını belirterek, “İşimden olduğum bu süre içerisinde bir orijinal film müziği ve farklı müzikal stüdyo/konser çalışmaları yaptım” dedi. 

Demir, sesli kütüphaneye ilişkin elinde bulunan kayıtları tekrardan düzenleyip çocuklara geri kazandırmak amacıyla hazırlıklar yaptığını söyledi.435

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA