Dêrazor’da büyük ittifak

YPG Genel Komutanlığı, Arap aşiretlerinin yardımları, Uluslararası Koalisyon ve Rusya’nın destekleriyle Dêrazor’un Fırat’ın doğusundaki bölgesinin tamamen özgürleştirildiğini duyurdu.

04 Aralık 2017 Pazartesi | Haber

YPG Genel Komutanlığı, ortak bir operasyon odası ve komutanlık oluşturulması için hazır olduklarını açıkladı.

Dêrazor’un doğusunda özgürleştirilen ilk mahalle olan El Salihiye Mahallesi’nde Rus General Alex Kim, Cizîr Fırtınası Hamlesi Sözcüsü Lilwa Ebdullah ve Dêrazor Sivil Meclisi Eşbaşkanı Xesan El Yusif ile YPG Sözcüsü Nuri Mehmud’un katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıdan sonra YPG Sözcüsü Nuri Mehmud tarafından yapılan açıklamada Dêrazor’un Fırat Nehri doğusundaki bölgesinin tamamen özgürleştirildiği paylaşıldı. Açıklamanın tamamı şöyle: “Bölgedeki Arap aşiretlerinin ortaklığı, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon ve Rus güçlerinin de destekleriyle Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) kahramanca direnişi sonucu, Dêrazor’un Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgesi çetelerden tamamen temizlenmiştir.

Bu zaferi tüm Suriye halkına kutluyor, Uluslararası Koalisyon ve Rusya gibi uluslararası güçlere hava ve lojistik desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.


Stratejik görevler var

Desteklerin daha da güçleneceğine ve hava savunmasının arttırılacağına inanıyoruz. Terörün sona ermesiyle barışçıl bir yaşam ve ülkenin inşası için önümüzde stratejik görevler bulunmaktadır.


Tüm bileşenlerden yönetim

Yakın zamanda kentin aşiret liderleri, kanaat önderleri ve akil insanlarından oluşacak meclis ve yönetimler kurulacaktır. Bu yönetim ve meclisler demokrasi, halkların kardeşliği ilkeleri temelinde bölgedeki Arap ve Kürtlerin özerk yönetimlerinden oluşacak.


Demokratik Suriye’nin parçası

Demokratik sistemle yönetilen bölgeler demokratik Suriye’nin birer parçası olacaklar. Buralardan tüm Suriye halklarının özgürlüğü güvenceye alınacak. Başta ABD ve Rusya olmak üzere, tüm uluslararası güçlere Suriye’nin geleceğinin barışçıl ve demokratik bir şekilde inşası ve özgürleştirilen bölgelerin güvenliğinin korunmasının garanti altına alınması çağrısı yapıyoruz.


Ortak komutanlık önerisi

DAİŞ’e karşı mücadelede ortaklarımız ve dostlarımızla, ortak bir operasyon odası ve komutanlık oluşturulması için hazır olduğumuzu duyuruyoruz.”

Dêrazor Sivil Meclisi adına Xesan El Yusif tarafından yapılan açıklamada ise bölge halkının ihtiyaçlarının karşılanması ve güvenliğin sağlanması için Rus hükümeti ve alandaki güçleriyle ciddi işbirliğine; insani yardımların sunulması, mayınların temizlenmesi ve bölge altyapısının yeninden inşası için bölgedeki güçlerle ilişkilerin güçlendirilmesi, sivil ve askeri ortak operasyon odası ve koordinasyonu kurulmasına hazır olduklarını söyledi. 

ANHA/DÊRAZOR


2094

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA