'Uçurumda düştü’ yalan çıktı

Türk devletinin ‘uçurumdan düştü’ dediği Yusuf Demiryürek isimli askerin gerilla eyleminde öldürüldüğü ortaya çıktı.

02 Aralık 2017 Cumartesi | Haber

Türk devletinin ‘uçurumdan düştü’ dediği Yusuf Demiryürek isimli askerin gerilla eyleminde öldürüldüğü ortaya çıktı.

Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Koordine tepesi yakınlarındaki ‘Şehit Bager’ alanında konumlanan Türk askerlerine 28 Kasım günü eylem düzenledi. HPG Basın İrtibat Merkezi, bu eylemde iki askerin öldürüldüğünü, ölü ve yaralı askerlerin Skorsky helikopterlerle alandan uzaklaştırıldığını açıklamıştı. Eylemden sonra Türk yetkililer Yusuf Demiryürek isimli askerin ‘uçurumdan düştüğünü’ iddia etmişti. Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bizzat açıklama yaparak askerin kaza sonucu öldüğünü ileri sürmüştü. AKP Genel Başkanı Erdoğan da Demiryürek’in ailesine başsağlığı telgrafı çekmiş ve ‘kaza sonucu’ iddiasını tekrarlamıştı. Ancak askerin kaza sonucu değil gerilla eylemi sonucu olduğu ortaya çıktı. ANF/BEHDİNA


Amanos’ta iki şehit

HPG Basın İrtibat Merkezi, Amanoslar’da çıkan çatışmada iki gerillanın şehit düştüğünü duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"20 Kasım günü Hatay’ın Hassa ilçesine bağlı Gelîyê Şehit Dıjwar alanındaki çatışmada, Amed Rêdur (Mehmet Emin Arı /Mardin) ve Baran Amanos (Ahmet Muhammed / Efrîn) şehit düştüler.

Baran Amanos arkadaşımız 2007 yılında Rojava Kürdistan’ından PKK saflarına katılmış ve özgürlük mücadelesinde yerini almıştır. Katıldığı günden itibaren tüm gücüyle halkına ve devrime hizmet eden bir duruşun sahibi olan Baran yoldaşımızın mücadeleci kişiliği ve başarıdaki ısrarcılığı çevresindeki arkadaşlara örnek haline gelmiştir. Yaşamdaki devrimci duruşu ve sorunlar karşısındaki çözüm gücü olma arayışı ile bulunduğu yeri güçlendirmiştir.

Mardinli Amed Rêdûr arkadaşımız 2008 yılında İstanbul’dan özgürlük mücadelesine katılım sağlamıştır. Kapitalizmin insanı erittiği ve tükettiği ortama karşı mücadele kararı alan Amed arkadaşımız mücadele süreci boyunca fedai bir militan duruşunu esas almıştır. Zorluklara karşı mücadeleci tarzı ve güler yüzüyle örnek bir militan kişiliğini tüm ortamlarda sergilemiştir.

Rojava ve Bakur Kürdistan’ından mücadele saflarına katılan Baran ve Amed yoldaşlarımız emeğin ve mücadelenin onurlu birer militanları olmuştur. Her iki yoldaşımız şahsında tüm şehit yoldaşlarımıza özgürlük mücadelesini her ne koşulda olursa olsun yükseltileceği sözünü veriyoruz." 

ANF/BEHDİNAN 1247

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA