Annesi bile tanıyamadı

DAİŞ’e karşı savaşta ailesinden şehitler veren YPG’li Gabar Botan, yaralanıp hastaneye kaldırılınca iki yıldır görmediği annesi ziyaretine geliyor, ancak tanıyamıyor. Botan, çok üzüldüğü bu anı unutamadığını söylüyor.

02 Aralık 2017 Cumartesi | Haber

EREM KANSOY/DÊRAZOR


DAİŞ’e karşı savaşta ailesinden şehitler veren YPG’li Gabar Botan, yaralanıp hastaneye kaldırılınca iki yıldır görmediği annesi ziyaretine geliyor, ancak tanıyamıyor. Botan, çok üzüldüğü bu anı unutamadığını söylüyor.

QSD savaşçıları, Cizîr Fırtınası Hamlesi kapsamında Irak sınırına ulaştıkları çöl operasyonları tamamlayıp kısa süreli bir hazırlığın ardından Fırat Nehri boyunca kalan köyleri özgürleştirmek için harekete geçti. Bu alan da temizlenirse Cizîr Fırtınası Hamlesi tamamlanmış olacak. Savaşçılar, dün sabah saatlerinde Dêrazor’un kuzeydoğusundaki El Hamam ve El Heyyan köylerini özgürleştirdi.

DAİŞ’e karşı savaşta ailesinden şehitler veren YPG’li Gabar Botan, henüz 23 yaşında. 3 yıllık savaşçı olan Gabar Botan, Şehba’da ağır yaralanmasına rağmen savaşmaya devam ediyor. 


Silahımı istedim

Efrînli Gabar Botan, yaralanma anıyla ilgili şunları paylaşıyor: "Çembere alınmıştık. Buna rağmen üzerlerine gittik ve biri hariç hepsini savaş dışı bıraktık. Bir çete elemanı kaldı ve aramızdaki mesafe fazlaydı. Ona yaklaşmamız gerekiyordu. Bir arkadaşımla birlikte harekete geçtik. Bize doğru tarama yapınca vuruldum. Arkadaşım ise onu etsiz hale getirdi. Çemberden kurtulduk ama gözümü hastahanede açtım. İlk istediğim silahım ve rextimdı. Yaralarımın iyileşmesi için birkaç hafta hastahanede kaldım, ardından yine mevzilere döndüm."


Annesi onu tanıyamamış

Efrîn’deki hastahaneye götürüldükten sonra iki yıldır görüşmediği annesi de ziyaretine gelmiş. Gabar Botan, unutamadığı o anı şöyle anlatıyor: "Aşırı kilo kaybetmiştim. Ayrıca  2 yıldan fazladır da evden uzaktaydım. Amcam hastahaneye ilk gelen olmuştu. Sonra annemi de getirmişti. Beni arıyordu, hastalara bakıyordu. Beni tanımamıştı annem. Bana baktığı halde tanıyamadı. Amcam yeniden yanıma getirip 'Gabar işte, burada’ dedi. Çok üzülmüştüm. O anları asla unutamam."


Şehitlerin izinde

Kuzey Suriye’nin hemen hemen bütün ailelerinde olduğu gibi Gabar’ın da ailesinde şehitler var. Til Temir, Halep ve Şehba’da 4 şehit vermişler. Gabar, "Şehitlerimizin izindeyim, onların mücadelesini yaşatmak ve yükseltmek için tüm hamlelere katılıyorum. Onların yürüdüğü özgürlük yolunda, onların düştüğü yerden ben devam ediyorum. Hep onlardan etkilendim, onlardan kuvvet aldım; umutlarım daha çoğaldı."


1160

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA