‘Surname’nin ilk sayısı çıktı

İki ayda bir çıkarılması planlanan kültür ve sanat dergisi ‘Surname’nin ilk sayısı çıktı. İmtiyaz sahipliliği ve genel yayın yönetmenliğini gazeteci Mehmet Aktarlı’nın yaptığı Surname’nin ilk sayısı ‘Diyarbakır’ın Kalbi Sur’ ile yayın hayatına başladı.

01 Aralık 2017 Cuma | Kültür-Sanat

MEHMET ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG


İki ayda bir çıkarılması planlanan kültür ve sanat dergisi ‘Surname’nin ilk sayısı çıktı. İmtiyaz sahipliliği ve genel yayın yönetmenliğini gazeteci Mehmet Aktarlı’nın yaptığı Surname’nin ilk sayısı ‘Diyarbakır’ın Kalbi Sur’ ile yayın hayatına başladı.

Toplam 48 sayfadan oluşan Kültür ve Sanat dergisi Surname’nin ilk sayısında daha çok Amed bölgesinde doğup büyümüş ve meslek kariyerlerinde belirli bir noktaya gelmiş insanların yaşamları konu edinilmiş. Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Kürt siyaset hayatının canlı tanıklarından Tarık Ziya Ekinci, tıp dünyasına önemli bir buluş kazandıran Abdurrahman Önen, Amerika’da pizza şampiyonu olan Hakkı Akdeniz, eski Türk Sağlık Bakanı Yusuf Azizoğlu, Hattat Mehmet Han Akan, Fotoğrafçı Mehmet Masum Süer’in hayat hikayelerine ışık tutan Surname’nin ilk sayısında ayrıca İstanbul’da faaliyet gösteren Silvan Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Antalya Kan Bankası ve İslam dininde taziyenin önemine vurgu yapılan yazıları da okumak mümkün. 


‘Manevi bağların güçlenmesini hedefliyoruz’

Mehmet Aktarlı, Surname dergisinin ağırlıklı olarak bölgenin kültür, sosyal ve sanat yaşamına ışık tutmak amacıyla yayın hayatına başladığını belirterek devamında şunlara değindi: “Şimdilik iki ayda bir çıkartmayı düşündüğümüz dergimizi aylık çıkarmayı hedefliyoruz. Her sayısında bir konu temalı olacak. Dergimizin konsepti aktüel, kültür sanat ağırlıklı olmak üzere değişik konularıda işleyeceğiz. Özellikle Diyarbakır’dan ve bölgeden göç etmiş veya bölge dışında doğup büyümüş ve kendi kültüründen bihaber, kültürlerini tanımadan büyümekte olan insanlarımıza kültürlerini sanatlarını tanıtmayı ve bu yönlü manevi bağların göçlenmesini hedefliyoruz.”


‘Değerlerin sesi ve nefesi olmayı amaçlıyor’

Büyük şehirlere göç etmiş insanların dramlarına, sevinçlerine ve özlemlerine ve geride bıraktıkları arasında bir bağ oluşturmak istediklerini belirten Aktarlı, bunun yanı sıra 12 bin yıllık bir geçmişe sahip olan kadim Mezopotamya uygarlığını tanıtımına yardımcı olmak istediklerini belirtti. Mehmet Aktarlı, “Bölgemiz bağrında en çok tarihi uygarlığı taşıyan bir yerdir. Uygarlığın beşiği sayılan bu topraklarda ne yazıkki tarihi bilincin olmaması nedeniyle tarihi eserler ya bilinçli bir şekilde yok edilmiş ya da kaderine terk edilmiştir. Bu değerleri koruma, yaşatma ve geleceğe taşırma hepimizin görevi olması gerekirken bu konuda maalesef ciddi bir duyarsızlık söz konusudur. Surname, aynı zamanda bu değerlerin sesi ve nefesi olmayı amaçlıyor. Bu çalışmamızın uzun soluklu olması içinde herkesten maddi ve manevi olarak katkı sunmasını bekliyoruz” dedi. 


427

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA