Êzîdxan’da 4 kadının özgürlük anı

Dêra Zor’da DAİŞ’ten kurtarılan 4 Êzîdî kadın, Şengal’de ailelerine teslim edildi. Esir kadınları, büyük bir kitle “Êzîdxan’a hoş geldiniz” sözleriyle karşılayarak, özgürlük sevinçlerine ortak oldu.

01 Aralık 2017 Cuma | Kadın

NAZIM DAŞTAN  /MA /ŞENGAL


73’üncü Şengal Fermanı’nda DAİŞ çetelerine esir düşen 4 Êzîdî kadın, Dêrazor ve Meyadîn’de kurtarıldı. Şengal’e bağlı Xanesor’da Êzîdî Özgür Kadın Hareketi (TAJÊ) tarafından ailelerine teslim edilen kadınlar, büyük bir kitle tarafından karşılandı. Mezopotamya Ajansı (MA) kadınların ailelerine teslim edildiği anı kaydetti.Xanesor Kültür ve Sanat Merkezi’nde aileleriyle bir araya getirilen kadınlar, ailelerine sarılarak dakikalarca ağladı. Ağıtlar yakan kadınlar, fermanı anlattı. Xanesor halkı da kavuşma anının mutluluğuna ortak oldu. Her gelen Êzîdî, DAİŞ’ten kurtarılanlara sarılarak, “Êzîdxan’a hoş geldiniz” dedi. Kimi onların yanına oturarak hikâyelerini dinledi, kimi de halen DAİŞ’in elinde bulunan akrabalarını sordu. Akrabalarına kavuşanların yaşadığı sevincin yanı sıra büyük bir hüzne de tanıklık eden Xanesor sakinleri gözyaşlarını tutamadı.

 


Özgürlüğüne kavuşan kadınlar 

 Çetelerden kurtarılan 33 yaşındaki Wîdat Davud, fermanın en ağır saldırısını yaşayan Koço köyünden. Til Afer, Mûsil, Reqa ve Dêrazor’a götürülen Davud, 3 yıl boyunca DAİŞ’in elinde kaldı. Meyadin’de kurtarılarak yakınlarına teslim edildi. Davud, DAİŞ’in elinde bulunan yakınlarının fotoğraflarını halen yanında taşıyor.18 yaşındaki Bedriye Feysel, ferman sırasında Şengal’in güneyinde bulunan Domiz köyünde DAİŞ’e esir düşmüş. Annesi ve kardeşleri daha önce Reqa’da DAİŞ’ten kurtarılan Feysel, aynı aileden DAİŞ’in elinde kalmış tek kişiydi. Dêrazor merkezde kurtarılan Feysel’i, annesi, kardeşleri ve teyzeleri karşıladı. 

19 yaşında olan Süreyya Ezîz ise 16 yaşındayken Koço köyünde DAİŞ’e esir düşmüş. Ezîz, Mûsil’dan Reqa’ya geçirilirken ailesinden koparılmış. Bir daha ailesinden haber alamayan Ezîz, Dêrazor’da kurtarıldı. Ezîz’i, ağabeyi ve amcaları karşıladı.  

Hedil Newaf ise 25 yaşında. Şengal merkezde 1 yaşındaki çocuğu ile birlikte DAİŞ’e esir düşmüş. Newaf, 4 yaşındaki kızı Cihan Cindo ile birlikte kurtarılmış. Anne, babası ve kardeşlerine kavuştu. 


 

Tek Êzîdî kadın kalmayıncaya dek…

Kurtarılan kadınlar ailelerine teslim edilirken TAJÊ tarafından yapılan açıklamada, tek bir Êzîdî kadın kalmayana kadar mücadele edileceği belirtildi. Hem Irak hem de Suriye’de Êzîdî kadınların intikamının alınacağı ifade edilirken, Êzîdî kadınların örgütlenerek, bu fermanlara cevap verileceği kaydedildi.


497

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA