Gerilla işgalcileri avladı

HPG/YJA Star gerillaları Gabar, Çelê ve Barzan’da işgalci Türk ordusuna ağır darbeler vurdu, en az 12 asker öldürüldü.

13 Ekim 2017 Cuma | Haber

Gerillalar Türk ordu güçlerine yönelik eylemler gerçekleştirdi. Eylemlerde en az 12 asker öldürüldü.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş devrimci hamlesinin ikinci aşaması kapsamında Hakkari’nin Çelê (Çukurca) ilçesi ile Barzan bölgesinde, Türk ordusunun işgal operasyonuna yönelik bir dizi eylem gerçekleştirdiğini açıkladı.


ÇELÊ

 HPG, 11 Ekim günü saat 15.10’da gerillaların Çelê’ye bağlı Petrut tepesine bağlı Pitata vadisinde yol çalışması yapan işgalci güçlere yönelik bir eylem düzenlediğini belirtti. HPG “Kepçe aracının ve düşman birliğinin hedeflendiği bu eylemde kepçe imha edilmiş, tespit edilen 4 asker öldürülmüş, 1 asker ise yaralanmıştır. 

Eylem ardından saat 17.00 sularında işgalci güçler skorsky tipi helikopterler ile ölü ve yaralı askerleri alandan uzaklaştırmıştır” dedi.


BARZAN

11 Ekim günü saat 17.50’de Barzan bölgesine bağlı Adılbeg alanındaki Koordine tepesinde konumlanan düşman birliğinin bir suikast timinin hedeflendiğini kaydeden HPG, 2 askerin öldürüldüğünü bildirdi.

HPG, gerilla eylemleri ve Türk ordusunun saldırılarına ilişkin  şu bilgileri verdi:


GABAR

“3 Ekim günü işgalci TC ordusu Şırnak’ın Gabar dağında bulunan Çırav alanında geniş kapsamlı bir operasyon başlatmıştır. 5 Ekim günü işgalci güçlere ait 2 Atak tipi taarruz helikopteri Girê Dindar mıntıkasını bombalamıştır. 

Aynı gün alana girmeye çalışan düşman birliğini denetime alan güçlerimiz, bu birliği hedefleyen bir eylem düzenlemiştir. Yakın mesafeden vurulan düşman birliğinde tespit edilebilen 2 asker öldürülmüştür. Eylem ardından alanı obüs ve havan topları ile bombalayan işgalci TC ordusu, atak tipi helikopterlerin desteğinde ölü ve yaralı askerleri alandan uzaklaştırmıştır. 

6 Ekim günü işgalci güçler İHA (İnsansız Hava Aracı)’ların desteğinde atak tipi helikopterler ile alanı bombalamış, Skorksy tipi helikopterler ile alana indirmeler yapıp operasyon kapsamını genişletmiştir.

8 Ekim günü Şehit Rojin tepesine konumlanmaya çalışan düşman birlikleri güçlerimizin hedefi olmuştur. Etkili bir şekilde vurulan düşman birliğinden tespit edilebilen 4 asker öldürülmüştür. Eylem ardından Skorsky helikopterler Atak tipi helikopterlerin desteğinde ölü ve yaralı askerleri alandan uzaklaştırmıştır. 

10 Ekim günü akşam saatlerinde darbelenen işgal operasyonu sonuçsuz bir şekilde geri çekilmek zorunda kalmıştır.


QILEBAN

11 Ekim günü işgalci TC ordusu Kobra ve atak tipi taarruz helikopterlerinin desteğinde Şırnak’ın Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Gırê Kaplan, Gundê Piran, Gundê Mihrê, Gundê Hozê, Gırê Rızdê mıntıkalarında bir operasyon başlatmıştır. Operasyon halen devam etmektedir. 


3 gerillanın kimlik bilgileri 

HPG, Güney Kürdistan sınırları içerisinde bulunan Barzan bölgesine bağlı Adil Beg alanında 28 Eylül günü yaşanan çatışmalarda şehit düşen 3 gerillanın Mehmet Şerif Turhan (Gelhat Faraşin), Emrah Erdem (Masiro Botan) ve Gamze Çelik (Pelin Sipan) olduğunu bildirdi.

HPG açıklamasında, “Şehit düşen her üç yoldaşımızın ailelerine ve yurtsever halkımıza başsağlığı diliyor ve  Türk devletinin dört parça Kürdistan’ı işgal girişimlerine karşı verilen bedellere sahip çıkarak, şehitlerimizin izinde yürüyeceğimizin sözünü bir kere daha yineliyoruz” denildi. ANF/BEHDİNAN1565

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA