Vize kararı ABD yönetiminin

ABD’nin Ankara Büyükçeliği’nin Türkiye vatandaşlarının vize başvurularını askıya almasının ardından, Türkiye-ABD arasındaki gerginlik, karşılıklı açıklamalarla devam ediyor.

12 Ekim 2017 Perşembe | Dünya

ABD’nin Ankara Büyükçeliği’nin Türkiye vatandaşlarının vize başvurularını askıya almasının ardından, Türkiye-ABD arasındaki gerginlik, karşılıklı açıklamalarla devam ediyor.  Başta Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan ve AKP’li yöneticilerin vize başvuru kararında ABD Büyükelçisi Jonn Bass’ı sorumlu tutmaları ve suçlamaları üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, kararın Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı’yla eşgüdümlü alındığını söyledi. 

Nauert basın toplantısında, AKP’li yetkililerin iddialarına ilişkin gelen bir soruyu “Bizim büyükelçimiz, kendi başına işler yapmaz. Kendisi, Ankara’da görev yapan en iyi büyükelçilerden birisidir. Kendisi ile çok sıkı bağlantı içindeyiz ve attığı her adım Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve ilgili öteki kurumlarla eş güdümlü olarak uygulanmaktadır” şeklinde yanıtladı.  ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un Fetullah Gülen Cemaati’ne üye olduğu suçlamasıyla 6 Ekim’de tutuklanmasının ardından ortaya çıkmıştı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “Vize sınırlamasını kaldırmak için Türkiye’den ne yapmasını bekliyorsunuz?” sorusuna da “Tutuklanan yerel çalışanlarımızın avukatlarına erişim izni vermeleri iyi bir başlangıç olur. Bildiğimiz kadarıyla şu ana kadar avukatlarına erişimleri olmadı” karşılığını verdi.

Nauert, konuşmasında Büyükelçi Jonn Bass’a şu sözlerle sahip çıktı:”En iyi büyükelçilerimizden birisi, Türkiye’de yaptığı işten de gurur duyuyoruz. Kendisi yalnızca Dışişleri Bakanlığı’nın değil, Beyaz Saray’ın da tam desteğine sahip.”

  

Bass veda ediyor

Öte yandan AKP’li Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bire bir suçlamalarına maruz kalan Büyükelçi Bass dün diplomasi muhabirleriyle veda toplantası yaptı.  Bass, “ABD misyonlarında saklanan kimse yok. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz” dedi. Topuz’un neden tutuklandığına ilişkin hala yanıt alamadık” dedi. 


2 ABD’li sporcuya vize verildi 

Türkiye vize krizinde misilleme yoluna gitmiş, Türk devleti de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya almıştı.  Önceki gün Türkiye’ye girişi engellenen 2 ABD’li basketbolcuya ise dün giriş izni verildi. 

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı ile oynayacak Rus Nadezhda Orenburg basketbol kulübünde forma giyen ABD’li  basketbolcu Emma Cannon ve Brionne Jones’a önceki gün giriş izni verilmemişti. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada iki ABD’li sporcuya vize verildiği belirtildi. 


HABER MERKEZİ87

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA