Hannover’de jineoloji eğitimi

Hannover’de kadınların gerçekleştirdiği jineoloji konulu eğitimde, kadın mücadelesinin süreklileştirilmesi ve üst aşamaya taşınması gerektiği belirtildi.

07 Ekim 2017 Cumartesi | Kadın

FADIL DONMA 

Hannover’de kadınların gerçekleştirdiği jineoloji konulu eğitimde, kadın mücadelesinin süreklileştirilmesi ve üst aşamaya taşınması gerektiği belirtildi. 

Ronahî Kadın Meclisi Almanya’nın Hannover kentinde kadın bilimi olarak tanımlanan jineoloji konulu iki günlük eğitim düzenledi. Hannover Demokratik Toplum Merkezi’nde gerçekleşen eğitim, Niedersachsen Eyaleti Kadın Sözcüsü Devrim Alp’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Jineolojiye yönelik eğitimlerin birçok alanda devam ettiğini belirten Alp, bunun kadın çalışmaları için önemli olduğunu vurguladı. 

İlk dersi, jineoloji konusunda araştırma yapan Sultan Oger verdi. Kadın paradigmasında demokratik toplum, ekoloji ve kadın özgürlüğünün en temel ayaklar olduğuna dikkat çeken Oger, özgürlük için kadının özgücüyle örgütlenmesinin şart olduğunu söyledi. Oger, ‘’Kadının amacına ulaşması için yıllardır yürüttüğü mücadeleyi her alanda süreklileştirmesi, bunu bir üst aşamaya taşıması gerekiyor. Tarih sayfalarından çıkarılan kadını emeği, direnişi ve iradesi ile var etmemiz en temel görevimiz. Bunu jineolojiyle gerçekleştirmemiz mümkün’’ dedi. 

Eğitim programı, kadın tarihi, jineoloji ve kadın mücadelesindeki önemi, Kürt kadınlarının mücadelesi ve Avrupa’daki kadınların örgütlenme düzeyi konulu sunum ve tartışmalarla devam etti. 


306

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA