Panzere bağlayıp sürüklediler

Evde eşi ve 6 yaşındaki kızıyla gördüğü işkenceyi anlatan Necmettin Korkmaz, “Ellerim panzere bağlı muhtarın evine kadar sırt üstü sürüklediler” dedi. Eşi Kudret Korkmaz ise, evde bulunan para ve altınların polisler tarafından alındığını söyledi.

12 Ağustos 2017 Cumartesi | Haber

 Evde eşi ve 6 yaşındaki kızıyla gördüğü işkenceyi anlatan Necmettin Korkmaz, “Ellerim panzere bağlı muhtarın evine kadar sırt üstü sürüklediler” dedi. Eşi Kudret Korkmaz ise, evde bulunan para ve altınların polisler tarafından alındığını söyledi. 


Hakkari’nin Şemdinli ilçesinin Şapatan (Altınsu) köyünde, özel harekat polisi ve askerlerin 100’e yakın kişiye uyguladıkları toplu işkence olayında yeni detaylar ortaya çıktı. Evine düzenlenen operasyon sırasında eşi ve 6 yaşındaki kızı ile darp ve işkenceye maruz kalan Necmettin Korkmaz, panzerle sürüklendiğini söyledi.


Vücudunda işkence izleri olan Korkmaz, o gece yaşadıklarını şöyle anlattı: 

* “Gece saat 01.00’e geliyordu. Ayak seslerini duyduktan sonra camlar kırıldı, kapıya koştum ama yetişemedim. Tekmeyle kapıyı kırdılar. 4-5 kişi üzerime atladı. Başıma silah dayadılar, dipçikle vuruyorlardı. Sırtıma, başıma nereye denk geliyorsa tekme tokat… 

*  Polisin ölümünde bizim parmağınızın olduğunu söylediler. ‘Siz yaptınız, şehidimizin kanı yerde kalmaz. Biz burada oldukça size huzur yok, size huzur vermeyeceğiz. Burada nasıl can verdiysek, can alacağız’ diyorlardı. 

* Sonra beni dışarı çıkardılar, eşimin ağlama seslerini duydum. Odunla başıma, sırtıma vücudumun her yerine vuruyorlardı. 

* Kafama silah dayayıp, ‘öldüreceğiz’ diyorlardı. Kızımı, eşimi hepimizi dövdüler.” 


Panzere bağlayıp 500 metre sürüklediler

İşkencenin yolda da devam ettiğini kaydeden Korkmaz, “Elimi panzere bağladılar. Köyün yukarı tarafında muhtarın evinin önüne kadar (tahmini 500 metre) sürüklediler. Ayağa kalkmak yasaktı. Her ayağa kalktığımda tekme, tokat yiyordum. Konuşmak, bağırmak, çığlık atmak yasaktı” dedi. Korkmaz kendisi gibi bütün köy halkının toplu halde sıra dayağından geçirildiğini söyledi. 


‘Buradan çıkışınız yok’ tehdidi

Emniyete beyaz sivil bir araçla götürüldüğünü, yol boyunca hakaret ve işkencenin devam ettiğini sözlerine ekleyen Korkmaz, “Emniyetin girişinde bizi bekleyenler vardı, ‘işte konuklarımız geldi’ dediler. Herkese sıra dayağı, bazı siviller dışarıdaki dayağı durdurdu. ‘Buradan çıkışınız yok’ diyorlardı.”


Dr. Elif: Gelin bunu 

az dövmüşsünüz

İşkence sonrası darp raporu vermeyen Dr. Elif Ç.’nin kendilerini görünce polise, “Gelin bunu az dövmüşsünüz, biraz daha dövün. Şehitlerimizin kanı yerde kalmaz. Biz kimseye rapor vermeyiz” dediğini belirten Korkmaz, son 3 yıldır benzer baskılarla karşılaştıklarını vurguladı. 


İşkenceden sonra gasp

Eşi Kudret Korkmaz da, ellerinin bağlanıp darp edildiğini, yere yatırılıp 3 kişinin ezdiğini anlattı. Evde tek sağlam eşyanın bırakılmadığını gösteren Korkmaz, baskın bittikten sonra eve girdiğinde ise, “Para ve altınları bulamadım. Hiçbir şey bırakmamışlar. Gözümün önünde paramı aldılar. Para ve altınlar sandığın içerisindeydiler. Sandığı kırıp hepsini alıp götürdüler. Alınan para ve altın için savcılığa suç duyurusunda bulunduk” diye belirtti. Korkmaz ailesinin 6 yaşındaki çocukları da gözünün kapatıldığını, boğazı sıkıldığını ve duvara fırlatıldığını anlattı. 

Korkmaz, kendisiyle birlikte işkence görenlerin önümüzdeki günlerde savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. 


 HAKKARİ2676

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA