4 kentte soykırım operasyonu

İstanbul, İzmir, Mersin ve Adana’da düzenlenen ev baskınlarında aralarında siyasetçilerinde bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

12 Ağustos 2017 Cumartesi | Haber

İstanbul, İzmir, Mersin ve Adana’da düzenlenen ev baskınlarında aralarında siyasetçilerinde bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İstanbul’un Arnavutköy, Avcılar, Ataşehir, Bağcılar, Bahçelievler, Esenler, Fatih, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Kartal ve Sultangazi ilçelerinde dün sabah saatlerinde eş zamanlı baskınlar düzenledi. Gözaltına alınan 12 kişi Vatan Caddesi’nde bulunan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. 


İzmir’de 10 gözaltı

İzmir’de ise aralarında DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası İzmir 5 Nolu Şube Mali Sekreteri Ayhan Tural’ın da olduğu 10’u aşkın kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi olarak Sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımları gerekçe gösterildi. 

Gözaltına alınanların sağlık kontrollerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. 


HDP’liler alındı

Mersin’in Akdeniz, Yenişehir ve Toros ilçelerinde düzenlenen ev baskınlarında aralarında HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hatice Şahin ve Yenişehir Eşbaşkanı Feride Merengöz’un da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. HDP’lilerin Mersin Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu belirtilirken gözaltı gerekçeleri öğrenilemedi. 

Gözaltına alınan HDP’lilerin bazılarının isimleri şöyle; “HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hatice Şahin, Yenişehir Eşbaşkanı Feride Merengöz, Meryem Bay ve Nuri Balta.”


Adana’da 30 adrese operasyon

Adana’da dün sabah polis, helikopter eşliğinde 30 farklı adrese eş zamanlı olarak baskın düzenledi. Baskın yapılan evleri ablukaya alan polis, bazı kapıları koçbaşı ile kırıp saatlerce arama yaptı. Aramaların ardından en az 20 kişi gözaltına alınırken, gözaltı gerekçesi hakkında ise bilgi edinilemedi. 


HABER MERKEZİ
12 siyasetçi tutuklandı


İstanbul’da 28 Temmuz günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 13 DBP ve HDP üyesi Bakırköy Adliyesi’ne çıkartıldı. Savcılıkta ifadeleri alınan 13 siyasetçiden Hacı Aslan serbest bırakılırken, 12 siyasetçi ise “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmak üzere mahkemeye sevk edildi.  Mahkemede ifadeleri alınan siyasetçiler, basın açıklamalarına, taziyelere katılmak, parti içi eğitim yapmak gibi gerekçelerle “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. 

Tutuklanan HDP ve DBP’lilerin isimleri şöyle: Aygül Turhan, Enver Sönmez, Ercan Doğru, Ahmet Sağınç, Mehmet Şah Güneş, Mehmet Şirin Akyol, Mevlüt Aykoç, Mustafa Elma, Rıdvan Döner, Sedat Çaycı, Eşref Yaşar, Güven Pınar.


694

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA