QSD tüm kapıları kapattı

Reqa’da 66 gün sonra DAİŞ çetesi iyice kıstırıldı. Önemli iki mahalleyi daha özgürleştiren savaşçılar, doğu ve batı cephesini de birleştirmiş oldu. Komutan Rojda Felat, çeteler için çemberin daraldığını söyledi.

12 Ağustos 2017 Cumartesi | Haber


“Büyük Savaş” adıyla başlatılan Reqa’yı Özgürleştirme Hamlesi’nin 66. gününde doğu ve batı cepheleri birleşti. Haftalardır çatışmaların sürdüğü Nezlêt Şihadê mahallesi ile Hîşam Bin Ebdulmelik Mahallelerinin özgürleştirilmesiyle DAİŞ çetesinin bütün kapıları kapatıldı. QSD komutanlarından Rojda Felat yaptığı açıklamada “çetelerin kent içindeki bütün gidiş-geliş kapıları kapanmış ve üzerlerindeki çember daralmıştır” diyerek son günlerde 600 sivilin kurtarıldığını kaydetti. 

Reqa’da 66 günlük “Büyük Savaş”ta doğu ve batı cephelerinin birleştiğini QSD komutanlarından Rojda Felat duyurdu. QSD 1. Tugayı komutanları ve savaşçıları ile her iki cephede 66 gündür aralıksız ilerleyen savaşçıların hazır bulunduğu açıklamada Rojda Felat şu bilgileri verdi:

“Reqa Özgürleştirme Hamlesi’nde 66 gündür doğu ve batı cephelerinde devam ediyor. Hamle çerçevesinde şimdiye kadar 12 mahalle kurtarıldı. Bugün (Perşembe) gün içerisinde kentin güneyindeki Nezlêt Şihadê ve Hîşam Bin Ebdulmelik mahalleleri de kurtarıldı. Her iki mahallenin kurtarılması DAİŞ çetesi için büyük bir darbe, bizim için de büyük bir zaferdir. Böylece çetelerin kent içindeki bütün gidiş-geliş kapıları kapanmış ve çember daralmıştır. Son 3-4 içerisinde 600’den fazla Reqalı sivil kurtarılmış, ihtiyaçları giderilmiş ve güvenli bir şekilde güvenli bölgelere nakledilmiştir. Her iki cephenin birleşmesini şehitlerimiz, yaralılarımız ve bütün zorlu koşullara rağmen mevzilerde savaşan savaşçılarımıza kutluyoruz.”


67. günde 32 çete öldürüldü

Reqa’yı Özgürleştirme Hamlesi, 67. gününde(dün) de tüm hızıyla devam etti. QSD savaşçıları çetelere ağır darbeler vuruyor. Bu çerçevede Reqa’nın doğu cephesindeki Eski Reqa Mahallesi’nde gece yaşanan şiddetli çatışmalarda 13 çete öldürüldü. Ayrıca askeri bir araç imha edildi. Hişam Bin Abdulmelik Mahallesi’nde çıkan kısa süreli çatışmada ise 6 çete öldürüldü. Burada da bomba yüklü bir araç QSD savaşçılarının içinde kendini patlatmak isterken savaşçılar tarafından uzaktan patlatılarak imha edildi. Nezlit Şihadê Mahallesi’nin güneyinde çıkan çatışmalarda ise 5 çete öldürüldü. Berîd Mahallesi’ndeki  kısa süreli çatışmada 8 çetenin öldürülmesiyle önceki geceden bu yana toplam 32 çete öldürülmüş oldu. 


REQA


1574

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA