Meclis Macron’a teslim

Fransa, Pazar günü yapılan seçimle hem Cumhurbaşkanlığı koltuğunu hem de Meclis’in çoğunluğunu Macron’a teslim etti. Şimdi Macron’lu yeni dönemde zor bir dönem Fransız işçi ve emekçileri bekliyor.

20 Haziran 2017 Salı | Dünya

SELMA AKKAYA / PARİS


Fransa’da Pazar günü ikinci kez yapılan milletvekili seçimi; ilklerin seçimi oldu. Seçmenlerin yüzde 56’sı sandık başına gitmezken, Macron’un bir buçuk yıl önce kurduğu Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi büyük bir çoğunluğu elde ederek birinci parti oldu. İlkler bununla da sınırlı değil. Marine Le Pen uzun uğraşları sonucu sayısız kez girdiği seçimde ilk kez Fransız Parlamentosu’na milletvekili olarak girerken, Korsika’nın bağımsızlığını savunan aşırı sağcı Parti Pe a Corsica’nın (Korsika İçin) üç adayı milletvekili olarak seçildi. 

Pazar günü Fransız seçmenler parlamento seçimlerinin ikinci turu için sandık başına gitti. Seçmenlerin yüzde 56’sı sandık başına gitmeyerek, tüm siyasi partilere net bir mesaj verirken, aynı zamanda Macron hükümetinin önümüzdeki dönemi için de açık tavrını ortaya koydu. 

Seçimde 577 üyeli Fransız Parlamentosu’na 223 kadın seçildi. Bir önceki Parlamento bileşiminde bu sayı 155’ti. Bu sayı ile birlikte Parlamento’daki kadın temsili yüzde 38. 

Macron 361 milletvekili

Seçime giden yüzde 44 seçmenin büyük bir çoğunluğu oyunu Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurduğu Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi’den yana koydu. Buna göre şu ana kadar netleşen sonuçlara göre 361 milletvekili sandalyesiyle Macron asıl çoğunluğu elde etmeyi başardı.  

Le Pen Meclis’te

Macron dışında zafer kutlayan bir diğer lider ise siyasi hayatında bütün uğraşlarına rağmen oluşan barajlar nedeniyle bir türlü seçilmeyi başaramayan Marine Le Pen’di. Aşırı sağın temsilcisi Ulusal Cephe’nin (FN) lideri Marine Le Pen, siyasi kariyerinde ilk kez milletvekili seçilmeyi başararak Parlamento’ya girdi. Birinci turda üçüncü parti konumunda olan Le Pen’in adaylarının seçilmemesi için yazılı olmasada partiler arasındaki anlaşma nedeniyle Le Pen parti olarak hedefine ulaşamadı ama hem kendisi hem de 5 diğer arkadaşını Meclis koltuklarına taşımayı başardı. 

Le Pen’e karşı kurulan barajın en büyük ekmeğini ise yine Macron’un hareketinden olan adaylar yedi. Sol partiler, Le Pen’e karşı Macron’u oylamaya çağırmak durumunda kaldı. 

Resmi sonuçlar bekleniyor

Siyasi parti ve basının vermiş olduğu bilgilere göre Bağımsız ve Demokratlar Birliği Partisi (UDI) ve Cumhuriyetçilerin 125, Sosyalist Parti ve Yeşiller’in 49, Boyun Eğmeyenler ve Komünist Parti’nin ise 30 milletvekili çıkarması bekleniyor. Tam resmi sonuçların ise İçişleri Bakanlığı tarafından birkaç gün içerisinde açıklanması bekleniyor. 

PS’nin tarihi yenilgisi

İktidardaki Sosyalist Parti (PS) ve Yeşiller ittifakla ancak 49 milletvekili çıkartabildi. 302 sandalyeden bu sayıya düşmek aynı zamanda tarihi bir yenilgi anlamına da geliyor. 

Bu başarısızlık Sosyalist Parti’nin Birinci Sekreteri Jean-Christophe Cambadélis’in görevinden istifa etmesini sağladı. Cambadélis, “Sol her şeyi değiştirmeli, biçimden öze kadar, hem fikirlerini hem örgütlenmelerini, yeni bir başlık açmalı” dedi.

Sandığa gitmeyen çoğunluk

Fransa’da Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi’nin lideri Jean-Luc Melenchon ise katılım oranlarına dikkati çekerek “Dar bir azınlık, tüm güce sahip oldu. Sandığa gitmeyen bu çoğunlukta ben bir enerji görüyorum. Bu enerji ortaya çıkabilir ve mücadeleye geçebilir” açıklamasında bulunarak, sandığa gitmeyen çoğunluğun sesinin dinlenmesi gerektiği yönde çağrıda bulundu. 

Melechon Sol Cephe’yi böldü

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında aldığı oy oranını kaybeden Melechon’un da sandığa gitmeyen yüzde 56 oranındaki oyda büyük payını unutmamak gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında elde ettiği popülaritenin rüzgarına kapılan Melechon, Sol Cephe’yi bölmüş, kendi siyasal anlayışından adayları diğer bileşenlerin önüne çıkararak başta Komünist Parti gibi temel sol güçleri seçim sürecinden ekarte etmeye çalışmıştı. 

Melechon’un bu hareketi büyük bir tepkiyle karşılaşırken, sol güçlerin Meclis’e daha fazla milletvekili götürmesinin önünde en büyük engellerden biri haline geldi. Radikal sol grupların büyük bir çoğunluğu yaşanan bu durum karşısında seçimin ikinci turu sandık başına gitmedi. 

Emekçileri zor bir dönem bekliyor

Fransa Pazar günü yapılan seçimle birlikte hem Cumhurbaşkanlığı koltuğunu hem de Meclis’in çoğunluğunu Macron’a teslim etti. Burjuva parlamenter sisteme güvenin en dipte olduğu Fransa’da yüzde 56 seçmen sandık başına gitmeyerek iktidarlara net bir tutum alırken, Korsika ırkçı partisinden üç milletvekili ve Le Pen ulusal meclis koltuklarında kendine yer buldu. Sol ise her zaman olduğu için kendi içerisinde oluşturamadığı birlik nedeniyle büyük kayıplar yaşadı. Fransa Parlamentosu milletvekili sandalye dağılımının bütünüyle alt-üst oluş yaşadığı bir seçim süreci geride kaldı. 

Şimdi Macron’lu yeni dönemde zor bir dönem Fransız işçi ve emekçileri bekliyor. Sinyal çoktan verildi. Çalışma yaşamına dair bir dizi yeni düzenleme 2018’e kadar yürürlüğe girecek deniliyor. 

Malum yaz. Yazın bitimiyle Parlamento, kolları sıvayıp yasa yapmaya kalkışacak, Eylül ile birlikte eylem dalgası da bunu takip edecek!


612

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA