Grenfell Tower’daki yangında ölü sayısı 79

Geçen hafta Londra’da Grenfell Tower adlı 24 katlı binada çıkan yangın, ülkede Başbakan Theresa May yönetimindeki hükümete tepkilere ivme kazandırırken, ölenlerin sayısının 79’a yükseldiği açıklandı.

20 Haziran 2017 Salı | Dünya

Geçen hafta Londra’da Grenfell Tower adlı 24 katlı binada çıkan  yangın, ülkede Başbakan Theresa May yönetimindeki hükümete tepkilere ivme kazandırırken, ölenlerin sayısının 79’a yükseldiği açıklandı.  

Yangında yaşamını yitirenlerin sayısının değişebileceğini söyleyen Londra Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden Stuart Cundy, kayıp olanların ise öldüğünün varsayıldığını ifade etti. 

Cundy binanın durumunu ise “tarif edilemez” olarak nitelendirdi. 

Yaşamını yitirenlerin sayısının değişebileceğini söyleyen Cundy, “Binada bize bildirilenler dışında da insanlar kalmış olabilir. Ayrıca kimsenin kayıp olduğunu bilmediği kişiler de olabilir” dedi. 

Polis, 24 katlı binada arama çalışmalarının zorluğunu göstermek için fotoğraflar da yayımladı. 

Londra’nın en lüks semtlerinden biri olan Kuzey Kensington’da düşük gelirlilerin oturduğu belediyeye ait sosyal konutta geçen Salı gecesi çıkan yangının nedeni halen bilinmiyor. 

İngiltere Başbakanı Theresa May, Cuma günü yangın bölgesini ziyaret etmiş, protesto gösterilerine hedef olmuş ve yuhalanmıştı.

Londra’nın farklı yerlerinde düzenlenen eylemlerde de başbakana istifa çağrıları yapılmıştı. Cuma akşamı Başbakanlık’a yürüyen kalabalık, ellerinde “Grenfell için adalet,” “May gitmeli” ve “Ellerinizde kan var” yazılı pankartlar taşımıştı. 


 LONDRA401

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA