Brexit görüşmeleri başladı

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci olan Brexit görüşmeleri, dün Brüksel’de başladı.

20 Haziran 2017 Salı | Dünya

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci olan Brexit görüşmeleri, dün Brüksel’de başladı. 

Zorlu geçmesi beklenen müzakere sürecini başlatmak için İngiltere’nin Brexit Bakanı David Davis ve AB’nin Başmüzakerecisi Fransız Michel Barnier dün sabah saatlerinde Brüksel’deki Avrupa Komisyonu binasında bir araya geldi.

Basına kısa bir açıklama yapan ve görüntü veren ikili, daha sonra görüşmelerde yer alacak diğer yetkililerle birlikte basına kapalı yapılan açılış oturumuna geçti.

Michel Barnier, müzakerelerdeki ilk hedefin İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının yarattığı belirsizlikleri kaldırmak olduğunu belirtti. 

Görüşmeler Mart 2019 tamamlanacak

Barnier, ilk etapta ele alınacak üç konunun vatandaş hakları, bütçe düzenlemeleri ve İrlanda sınırı olacağını ifade ederek, Pazartesi günkü ilk oturumda önceliklerin ve ileriye dönük takvimin belirlenmesini umduğunu da sözlerine ekledi. 

David Davis de görüşmelerin yapıcı bir havada başladığını ve ileriye dönük güçlü ve özel bir ortaklık kurulmasını sağlama kararlılığında olduklarını söyledi.

Avrupa’nın zor zamanlardan geçtiği dönemlerde ortak değerlerin önemini daha fazla anladıklarını kaydeden Davis, “Bizi ayrıştıran faktörden çok daha fazla birleştiren faktör var” ifadesini kullandı.

Davis, müzakerelerin zaman zaman zorlu olacağını ancak tüm vatandaşların çıkarına bir sonuç oluşması için yoğun çaba sarf edeceğini söyledi. Müzakerelere olumlu ve yapıcı bir yaklaşımla başladıklarını belirten Davis, “Hem bizim hem de Avrupalı müttefiklerimizin geleceği için güçlü ve özel bir ortaklık inşa edeceğiz” dedi.

Görüşmelerin Mart 2019’da tamamlanması gerekiyor. Taraflar, görüşmelerde bir dizi zorlu konu üzerinde uzlaşma yolu arayacaklar. İngiliz hükümeti, 29 Mart’ta AB’ye yazdığı bir mektupla üyelikten ayrılma sürecini başlatmıştı.

İngiltere’de Haziran ayı başında yapılan seçimlerin ardından henüz yeni hükümet kurulmadı. Bu durum görüşmeler açısından ilk sıkıntılardan birini oluşturuyor.

8 Haziran seçimlerinde güçlü bir parlamento desteği ile Brexit görüşmelerini yürütmek isteyen ve erken seçime giden Theresa May, tek başına iktidar olamamış siyasi gözlemcilerin deyimi ile ‘oynadığı kumarı kaybetmişti.’

May, Kuzey İrlanda’daki Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) desteği ile bir hükümet kuracaklarını açıklamıştı. Ancak yeni hükümet üzerinde nihai anlaşma henüz sağlanmış değil.Hükümet kurma çalışmaları devam ederken, İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan 24 katlı bir binada onlarca kişinin hayatını kaybettiği yangın ve sonrasında doğan tepkiler de May’i zor durumda bırakan bir diğer gelişme.

3 aşamalı müzakere 

Müzakereler üç aşamada yapılacak. Avrupa Birliği, bu üç aşamayı “geri çekilme”, “ilişkilerin geleceği” ve “geçiş dönemi” olarak belirliyor.

İngiliz hükümeti, ilk iki sürecin paralel olarak ilerleyebileceğini savunuyor. Müzakerecilerin önünde zorlu konular var.  İgiltere’nin AB’den çıkışının mali boyutu ile AB’de yaşayan İngilizler ve İngiltere’de yaşayan AB vatandaşlarının durumu bunlar arasında yer alıyor.

                                         


BRÜKSEL473

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA