Rejim blokunda Reqa paniği

Rusya ve İran ile güdümlerindeki BAAS rejimi, Tebqa’dan sonra Reqa operasyonuyla panikleyip karalama kampanyasıyla da yetinmeyerek QSD’ye saldırınca cevap aldı.

20 Haziran 2017 Salı | Haber

SEYİT EVRAN / REQA


YPG öncülüğündeki QSD, Tebqa’ı özgürleştirme hamlesi başlattığında Rusya’nın tutumu değişti. Aslında Rusya, Halep’in ardından Bab ve Şehba’ya yönelik her zaman bir yandan QSD/YPG ile diğer yandan Türkiye ile ilişkilerini geliştirip ikili oynadı. Tebqa’yı özgürleştirme hamlesi başladığında Rusya’nın tutumu daha da değişti. Hatta bazı konularda tehditler savurdu. Rusya’nın bu tutumu Reqa şehir merkezinin özgürleştirilme hamlesi duyurulmadan birkaç gün önce çok netolarak bir açıklamaya yansıdı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, DAİŞ’in Reqa’da direneceğini ifade eden bir açıklama yaptı.

Rejimi Tebqa’ya doğru sürdüler

Lavrov’un bu açıklamasından sonra Reqa hamlesi başladı. QSD savaşçıları şehir merkezine girmeye başladıkları andan itibaren Suriye BAAS rejimi de Reqa’nın güneybatı hattından yani Tebqa hattından ilerlemeye başladı. Bu ilerleyiş, şehir merkezindeki DAİŞ’e nefes aldırma; o hat üzerinden lojistik ikmal sağlama yollarını açık tutma girişimiydi. Ayrıca QSD’yi Tebqa yani güneybatı hattında çatışmaya çekerek şehir merkezine yönelik özgürleştirme hamlesini zayıflatma amaçlıydı. 

Bab’daki oyunların tekrarı

Rusya ile BAAS, Türkiye’nin Bab’ı işgal etmesi için anlaşmışlardı. Bu anlaşma Halep’teki çetelerin çekilmesine karşılıktı. Rejim Deer Hafir’den ilerleyerek Tedef’i alıp DAİŞ’in yollarını kesecekti. Ancak Rusya ve BAAS, bu anlaşmayı uygulamadılar. DAİŞ’in Tedef’ten lojistik ikmal, silah, cephane sağlama yolları açık tutuldu. Hatta Halep üzerinden DAİŞ’e silah-cephane gönderdiği iddiaları yayıldı. DAİŞ ile bu ilişki, olası çekilme durumunda Bab’ın BAAS rejimine bırakılması üzerine geliştirilmişti. Ancak DAİŞ de Rusya ve BAAS ile yaptığı anlaşmanın tersi hareket ederek çelme taktı. Bab’ı Türk devletine teslim etti. 

Rusya ve BAAS rejimi, şimdi Reqa’da da DAİŞ ile aynı taktiği uyguluyor. Güneybatıdan QSD güçlerine yönelmesi, Dêrazor ve Meyadin’e giden yollarını kesmemesi, güneybatıda QSD elinde olan köy ve bölgelere yönelmesi, Türkiye’ye uyguladıkları taktiğin tekrarıdır. 

BAAS ile eş zamanlı DAİŞ saldırısı

Bir süreden beridir QSD’yi Reqa’nın güney ve güneybatısında oyalamaya çalışan BAAS rejimi önceki gün Jadin köyüne saldırırken DAİŞ de Reqa merkezinde daha önce QSD tarafından özgürleştirilen Battani, El Berid, Qadisiye hatta Sinaa Mahallesi’ndeki QSD mevzilerine saldırılar başlattı. Bu saldırıların aynı aynı anda başlaması tesadüf değil. Saldırılar eş zamanlı ve planlı bir şekilde yapıldı. QSD savaşçılarının cevap vermesinden dolayı adı geçen mahallelerde şiddetli çatışmalar dün de yaşanmaya devam ediyordu.

Koalisyon devreye girdi 

Jadin bölgesine yönelik saldırıya BAAS uçakları da katılınca Koalisyon devreye girdi. Koalisyon güçleri tarafından yapılan açıklamaya göre Suriye saatiyle 18.43 sıralarında Tebqa’nın güneyindeki Jadin’de QSD mevzilerine saldıran Suriye’ye ait bir SU-22 tipi uçak, Koalisyon güçlerine ait bir F18 tipi uçak tarafından düşürüldü. Koalisyon açıklamasında Suriye uçaklarının QSD savaşçılarının Tebqa’nın güneyindeki QSD mevzilerine öğlen saatlerinde de saldırdığını ve bu saldırının ardından Rusya ile iletişim kurularak Suriye’nin uyarıldığı da kaydedildi.

Koalisyon ayrıca Suriye rejimi ya da Rusya ile bir çatışma istenmediğini ancak karadaki QSD güçlerinin herhangi bir tehdide karşı korunacağını da duyurdu.

Zaten BAAS rejimi, bir uçağının düşürüldüğünü, bu açıklamadan önce duyurmuştu.

QSD’nin resmi açıklaması

QSD Sözcüsü Miralay Telal Silo da dün konuyla ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde: “Reqa’yı kuşatma amacıyla gerçekleştirilen Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde güçlerimizin kahramanca direnişi sonrasında ve özellikle de çetelerin başkenti Reqa kentini özgürleştirmek için başlatılan Büyük Savaş’ta güçlerimizin ve teröre karşı mücadele eden ortaklarımızın ilerleyişi ve kimi mahallelerin özgürleştirilmesinin ardından, rejim güçleri 17 Haziran’da uçak, top ve tank kullanarak özgürleştirilen bölgelerde bilinçli olarak geniş bir saldırı gerçekleştirdi. Saldırı Tebqa kenti ve Fırat Barajı’nı özgürleştirme operasyonu kapsamında 3 ay önce özgürleştirilen bölgede gerçekleşti. Bu saldırılardaki amaç, Reqa’yı Özgürleştirme Hamlesi’ni boşa çıkarmaktır. Eğer rejim güçleri Reqa’daki mevzilerimize saldırılarını devam ettirirse meşru savunma hakkımızı kullanarak misilleme yaparız.”


Rusya dün yine tehdit etti

BAAS yönetimine destek veren Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de kendi kuvvetlerinin görev yaptığı bölgelerde ‘uçan her şeyi’ hedef olarak göreceklerini ilan etti. Rusya, ABD yönetimiyle Suriye’de havada çarpışma ihtimalini engellemek için yapılan anlaşmayı da askıya aldı. Bu anlaşma, Trump yönetiminin Suriye’deki Şayrat Hava Üssü’nü vurmasının ardından da kısa süreliğine askıya alınmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, ABD’nin Suriye uçağını vurması öncesi kendilerini bilgilendirmediği de ileri sürüldü.

BAAS rejimi ise uçağının düşürülmesinden sonra bölgeye zırhlı araç ve güç sevkiyatı yaptı. Buda aslında yeni bazı saldırılar için hazırlık yaptığını gösteriyor.

Jadin ile DAİŞ’in ilgisi ne?

BAAS ve ittifak bloku, önceki günden itibaren dezenformasyon atağına da geçti. BAAS, uçağın DAİŞ bölgelerini vururken düşürüldüğünü iddia etti. Bu iddiayı, SOHR da tekrarladı. Halbuki savaş uçağı Jadin köyü civarında düşürüldü. Jadin köyü, QSD güçleri tarafından 4 ay önce özgürleştirilmişti. Jadin köyü ile DAİŞ’in bulunduğu Bir Deli köyü arasında 22 km kadar bir uzaklık var. Uçak Jadin köyünde düşürüldü, DAİŞ’in bulunduğu alanlarda değil. Bu çarpıtmayla aslında Jadin köyü ile Reqa merkezde DAİŞ’in saldırıya geçmesi arasındaki bağ koparılmak istendi. 

Rusya üç gün önceden bilmiş!

Uçak düşürülmeden yaklaşık üç gün önce Rusya resmi makamlarından yapılan açıklamalardan biri ABD’nin Suriye  ordusunu vurabileceği şeklindeydi. Rusya, Suriye ordusu ve savaş uçaklarını ABD’ye vurdurtmak için mi QSD bölgelerine saldırttı, sorusu haklı olarak orta yerde duruyor. 

Bundan sonra ne olacak?

ABD liderliğindeki Koalisyon ve sahadaki QSD’nin tavrı net. Rusya önce makulu oynadı, sonra tehdit dolu açıklama yaptı. BAAS da sevkiyatı sürdürüyor. Rusya’nın BAAS güçlerini sürüp sürmeyeceği net değil. Harekete geçirmesi durumunda BAAS güçlerinin yeniden vurulmasına karşılık bu kez tutumunu daha sertleştirebilir. Türkiye bu çatışmalı durumu ve gerginliği fırsat yapmaya can atıyor. 

Efrîn ve Şehba’ya saldırılar

Efrin, Şehba taraflarına yönelik önceki geceden beri yoğun saldırılar başlattı. Ezaz’a yerleşen Türk devleti çeteleri dün sabah saatlerinde Efrin’in Şera ilçesine bağlı Enab, Teneb, Qetma, Qestel Cindo ve Velat Qadi köylerini bombaladı. Ardından Celbir, Keşteyar köylerini, Der Cemal’deki Şehba Kampı çevresini ve Der Cemal kasabasını bombaladı. Binlerce göçmenin Efrîn Kantonu’na geçişinin gerçekleştiği Qetam köyündeki kapı da hedef alındı. Mari’ye yerleşen Türk devleti çeteleri, Şehba’nın Til Rifet ve Şex Hilal bölgelerini günboyu bombaladı. Devrimci Güçler de saldırılara karşılık verdi. Efrîn ve Şehba’da köylere onlarca top isabet etti. Kilis taraflarından da köylerini bombalanması dikkat çekti. 

Reqa operasyonunu etkiler mi?

Reqa’yı özgürleştirme hamlesi tüm hızıyla sürüyor. Ancak bir yandan Efrîn ve Şehba’ya; öte yandan Tebqa köylerine yönelik saldırılar devam etmesi durumunda QSD zorlanabilir. ABD hamlenin aksamaması için Suriye uçağını vurarak tavrını net bir şekilde ortaya koydu. Ancak Rusya’nın tutumundaki kısmi belirsizlik sürüyor. 


1447

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA