Berlin’de babalar için festival

Almanya’nın başkenti Berlin’de bu yıl 3.’sü düzenlenen Uluslararası Babalar Günü Festivali’nde amaç geleneksel rollerini aşarak anne ile eşit derecede çocukların her türlü ihtiyacıyla ilgilenen “pozitif babalığa” özendirme.

20 Haziran 2017 Salı | Toplum-Yaşam

FEHMİ KATAR / BERLİN


Berlin’de, Yekmal ile birlikte çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından 3’üncü Uluslararası Babalar Günü Festivali düzenlendi. 

Her yıl Haziran ayının üçüncü pazarı, Almanya’nın da için de olduğu 60’ı aşkın ülkede babalar günü kutlanıyor. “Pozitif babalığa” özendirmek isteyen babalar inisiyatifleri, geleneksel rollerin dışına çıkıp, ebeveyn görevini yerine getiren babaların emeklerini onurlandırmak için birçok yerde kutlama yapılıyor. Almanya’nın başkenti Berlin’de bir süredir “Pozitif babalığa” özendirme çalışması yürüten Yekmal’in (Yekîtiya Malbatên Kurdistan li Berlin) de içinde olduğu Väter AG (Babalar Çalışma Topluluğu), Uluslararası Babalar Günü Festivali düzenledi.

3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Babalar Günü Festivali, bu yıl Waldamer caddesindeki çivili parkta kutlandı. Çoğu çocuktan oluşan yaklaşık 300 ziyaretçi katıldı. Festivalde göze çarpan en önemli ayrıntı ise çocukları ile bir stanttan diğerine koşuşturan babalar oldu.

Kreuzberg-Friedrichschein Belediye Başkanı Monika Hermann’ın de desteklediği etkinlik, Yekmal Kreuzberg-Friedrichshain Gençlik Ofisi, Familien Info Treff e.V, Nachbarschaftshaus Centrum e.V, RAA Berlin, Einhorn Familienzentrum ve AWO Berlin gibi farklı dernek ve kurumların ortak çalışmasıyla organize edildi. 


İyi babalar, mutlu çocuklar

Festivali düzenleyenler, faaliyetlerin hemen hepsini ya çocuklara yönelik ya da ebeveynlerin çocukları ile birlikte yapabilecekleri bir şekilde hazırladı. Sadece babalara yönelik sayılabilecek tek aktivite, stantlardan birinde bulunan diğer babaların ebeveynlik rolleri ile ilgili deneyimlerinin ses kayıtlarını dinlemek için hazır bulundurulan dinleme cihazıydı. Onun dışında alanda çocukların ebeveynleri ile birlikte mangalda sosis pişirebileceği bir mangal köşesi, boya, maske vb. el becerilerin kullanabileceği stantlar vardı. Bir sahnenin de bulunduğu festivalde, sahnede babalarla çalışan derneklerin yöneticileri, deneyimlerini paylaşırken, müzik dinletisi yapıldı. 


Amaç iyi babalık

Festivalin organizatörlerinden ve 15 yıldır babalar gruplarıyla çalışan baba-çocuk buluşma noktası danışmanı Michael Stiefel, bugünü hazırlamalarındaki amaçlarının babaların babalık emeğini onurlandırmak olduğunu belirtti. Almanya’da babalar kutlamalarının “Herrentag/Erkekler günü” (Hıristiyan inancına göre İsa’nın göğe yükseldiği gün olarak kutlanılan Paskalya bayramının 40. gününde erkekler/babalar günü sayılıyor) olarak kutlanılan ve erkeklerin sadece içki içmekle yetinerek geçirdiği günün babalar günü ile alakası olmadığına vurgu yapan Stiefel, “Çocukları anne ile eşit derecede ya da bazen tek başına bütün ihtiyaçlarıyla ilgilenen babaları onurlandırmak, pozitif bir baba imajı yaratmak için bu günü düzenledik” dedi. Farklı derneklerde bu konu ile ilgili çalışanlarla ilk kez 2012 yılında bir araya geldiklerini, 2013 yılında da bir çalışma grubu kurdularını ifade eden Stiefel, bu çalışmalar sonucunda da 2015 yılında ilk Uluslararası Babalar Günü Festivalini düzenlediklerini söyledi. 


Herkes babalık tanımını kendi yapmalı

Babasının savaştığı için kendisine babalık yapamadığını söyleyen Stiefel, babası gibi yapmayacağını, çocuklarının bütün ihtiyaçları ile ilgilendiğini, ebeveyn tatili alıp çocuklarına zaman ayırdığını ifade etti. 

Babalık tanımının çok problemli olduğunu söyleyen Stiefel, her babanın tanımını yapması gerektiğini belirterek, babalar ile ortak çalışmaya değindi: “Erkekler diğer erkekleri örnek alıyor. Bir baba, diğerinin çocukları ile nasıl vakit geçirdiğine, belli konularda nasıl davrandığına bakıp, kendisi de uygulamaya çalışıyor. Mesela birinin çocuğu müzik çalıyorsa diğeri de, babaya sorup çocuklarının nasıl müziğe ilgi duyduğunu öğrenmeye çalışıyor; böylece kendi çocuğuna da bu alanı açmak istiyor.”

Babaların da anneler gibi bir biriyle deneyimlerini paylaşabilecekleri, bir birini destekleyebilecekeleri alanlara ihtiyaçları olduklarını belirten sosyal danışman Micheal Stiefel, “Aileler ayrılsa bile anne ve babalık devam ediyor ve anneler kadar babaların da ebeveynlik hakları oluyor” dedi. Kürt babalar geleneksel

Festivalin organizatörlerinden ve Yekmal’in koordinatörü sosyal pedagog Günay Darıcı, 2012’den bu yana verdikleri çabaların sonucunda nihayet bir babalar grubu kurduklarını, bunun kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Darıcı, Almanya’daki Kürt babaların halen çok geleneksel yaklaştıklarını ve kendi ebeveynlik görevlerini farkına varmadıklarını belirterek, amaçlarının çocukları sadece annelerin sorumluluğunda gören anlayışı değiştirip, babaları anneler ile aynı derecede ebeveynlik görevini yerine getirdiği, sorumluluk aldığı, çocuğunun eğitiminden boş zaman geçirmesine kadar yakından ilgilendiği bir duruma getirmek olduğunu ifade etti.

‘4. nesil daha ebeveyn’

23 yıldır Kürt aileleri ile çalışan Darıcı, Almanya’da 3. nesile kadar geleneksel bir aile tipinin olduğunu, bu geleneksel ailedeki babanın ebeveynlik rolünü sadece karar aşamalarında oynadığını, çocuğunun hangi okula gideceği, neyi giyip neyi giymeyeceği gibi konularda kara verdiğini bunun dışındaki konularda ise bütün sorumluluğun anneye verildiğini belirtti. 4. nesil ile bunun biraz değiştiğini ve artık annenin de çalışıp babanın çoçuğa baktığı ailelerin olduğunu belirten Darıcı, “Geçen günlerde çocuğu sırtında bir Kürt babasının derneğe geldi; annesi çalıştığı için çocuğa bakan babanın kendisine çocuğu ile birlikte yapabilecekleri bir şey olup olmadığını sordum. Bu çok sevindirici ve böyle örnek babalara ihtiyaçları  var” dedi. 

Çoğunluğu geçen iki yıl içinde gelmiş olan mülteci Kürtlerden oluşan bir “babalar” grublarının olduğunu belirten Darıcı, böyle bir proje ile hem babalara bir birini destekleyebilecekleri, deneyimlerinin birbiriyle paylaşabilecekleri bir alan açmak istediklerini belirtti. Babaları ile bir araya getirip ebeveynlik sorumluluklarını farkına vardırmak istediklerini belirten Darıcı, ailedeki geleneksel roleri kırıp, iki ebeveynin de aktif olduğu bir anlayışı geliştirmek istediklerini dile getirdi. 


611

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA