Dortmund'da buluşalım

Festival Tertip Komitesi, Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa'da yaşayan kadınları, gelenekselleşmiş Uluslararası Zilan Kadın Festivali'ne güçlü katılmaya çağırdı.

20 Haziran 2017 Salı | Kadın

EYLEM KAHRAMAN / DORTMUND


Uluslararası Zilan Kadın Festivali “Kadın direnişiyle özgür yaşam kazanacak” şiarıyla bu yıl tecavüz kültürüne, şiddete ve savaşa karşı duruşuyla 13'üncü kez düzenleniyor. 

Kendi ülkesinden zorla göç ettirilen ve Avrupa ülkelerinde yaşamak zorunda bırakılan Kürt kadınlarını bir araya getirerek kültürel ve siyasal olarak kaynaşmasını esas alan Uluslararası Zilan Kadın Festivali'nin son hazırlıkları, 50 kişilik tertip komitesinin önceki gün Dormund’da gerçekleştirdiği toplantıyla gözden geçirildi. Kürt Kadın Barış Bürosu (CENİ) ve Almanya Kürt Kadınlar Birliği'nin (YJK-E) ortaklaşa gerçekleştireceği 13. Zilan Kadın Festivali 1 Temmuz günü Almanya'nın Dortmund şehrinde yapılacak.

2004 yılından bu yana

Bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilecek olan festival, ismini 30 Haziran 1996'da Dersim'de düzenlenen bayrak töreni sırasında yaptığı fedai eylemle Kürtlerin özgürlük tanrıçası olan Zeynep Kınacı'dan alıyor. 2004 yılından itibaren onun anısına her yıl Almanya'da Uluslararası Zilan Kadın Festivali adı altında kültür ve sanat etkinliği düzenleniyor. 

3 ayrı panel düzenlenecek

1 Temmuz günü Almanya'nın Dortmund kentinde düzenlenecek olan festivalde, Utamara Kadın Buluşma Merkezi, kadınların geleceği inşa etmeye yönelik projeleri; Türkiye'den gelen akademisyenler, akademi dünyasının toplumsal inşadaki rolü ve genç kadınlar geleceklerini nasıl inşa edecekleri konulu üç ayrı panel düzenleyecek. 

Çocuklara öncelik

Birçok sanatçının katıldığı zengin bir programla halkla buluşacak olan festivalde bu yıl ağırlık çocuklara verildi. Annelerin, çocuklar için özel olarak hazırlanmış "Solina Zarokan" çocuk bahçesine çocuklarını güven içinde bırakıp festivalin tadını çıkarabilmesi hedefleniyor. 

Dört ülkeden katılım

Festival Tertip Komitesi; Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa'da yaşayan kadınların gelenekselleşmiş Uluslararası Zilan Kadın Festivali'ne güçlü katılım çağrısında bulundu. Bu ülkelerin belirlenen birçok kentinden festival alanına otobüsler kalkacak ve bunlar da festival öncesi halka duyurulacak.Özgürlük şiarımızı haykıralım

Ayten Arslaner (YJK-E Sözcüsü/ Düsseldorf): 'Kadın direnişiyle özgür yaşam kazanacak" şiarıyla 13'üncü kez düzenleyeceğimiz festivalimize Avrupa ülkelerinde yaşayan Kürdistan'ın dört parçasından kadınlarımız başta olmak üzere tüm halkımızı ve diğer dost ve kardeş kurum ve kuruluşları hep birlikte özgürlük şiarımızı haykırmaya çağırıyorum.

Festivale güçlü katılalım

Çiğdem Kaygalak (Düsseldorf): Bu yılki festivalin hazırlıklarına dört ay önce başladık ve bugünkü toplantıyla da eksiklikleri gözden geçirerek görev paylaşımında bulunduk. Festivalin güzel geçmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Bütün halkımızı ve dostlarımızı festivale güçlü katılmaya çağırıyorum.

Kadınların el emeği göz nuru

Necla Varto (Frankfurt): Kadının olduğu yerde başarı kaçınılmazdır. Festivale çok güçlü hazırlandık. Almanya'da kooperatif bünyesinde çalışan kadınlarımızın el emeği, göz nuru özel bir defileyle tanıtılacak. Çok zengin standlarla kadınlarımıza hitap edeceğiz. Bütün kadınlarımız festivale katılımı esas almalıdır.

Kendi renklerinizle katılın

Gülnaz Yengin (Mainz): Bütün kadınlarımızın festivale kendi renkleriyle katılmasını bekliyoruz. Festivalde kadının rengi ön planda olacak. Bütün kadın arkadaşların çocuklarıyla katılmasını rica ediyoruz. Çocuklarla ilgili sürprizlerimiz var, bu yıl anneler çok rahat edecek. Hava sıcaklığı 27 derece olacak ve çok güzel bir festival kutlayacağız.


965

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA