Kadın yoldaşlığının fotoğraf karesine yansıması

BESÊ ERZİNCAN

20 Haziran 2017 Salı | Kadın

Bir yoldaşlık ve özgürlük fotoğrafı, hatırası…

Bir fotoğraf önümde duruyor. Canlı, içten bir kadın yoldaşlığının an itibarı ile fotoğraf karesine yansıması…

Gezi direnişinin kırmızı fularlı kızı Destan, büyük bir devrimci iddia ile yaşama atıldı ve kararlılıkla amaçlarına doğru ilerledi. Bizler yaşanmışlıkların derin tecrübesini omuzlarımıza almışız, genç yoldaşımızla paylaşıyoruz. Genç ve güzel bir yörük kızı Destan yoldaş, Gezi direnişinin bağrından kopup soluğu yanımızda almıştı. Özgürlük dağlarını çok sevmişti. Yaşama, devrimcilere, mücadeleye âşık bir özgürlük savaşçısıydı. Gözlerinden sevgi ve aşk asla eksik olmazdı. Kadın yoldaşlığını yakalayabilmek, özellikle özgürleşme yolunda ilerlerken bunu paylaşmak ne de güzeldir. Kürt halkının özgürlük mücadelesine derinlikli inanmıştı. Destan yoldaş, Kürt halkının özgürleşmesiyla Türkiye halkının özgürleşmesini iç içe ele almaktaydı. Önderliğimizi anlama çabası o denli büyüktü ki…

Kırmızı fularlı kız, yaşamı anlama arayışı yüksek militan duruşu ile Rojava Devrimi’ne koşar adımlarla katılım gösterdi. Giderken "Ben devrimci yaşamda tecrübe edindim. Türkiye devrimci mücadelesinin öncülere ihtiyacı var. Gidip yoldaşlara güç vermeliyim, çalışmalıyım" diyordu.

Kadın özgürleşmesine inanç temelinde, faşizme nefret temelinde kişiliğini daha gezi direnişindeyken şekillendirmişti. Özgür ve eşit bir yaşamı kurmanın iddiasıyla hep okuyor, yoğunlaşıyor, her okuduğundan kişiliğine ve mücadelesine akışı coşkuyla yaşıyordu. Düşündüklerini heyecanla çevresi ile tartışmak, canlılığını, özgürlüğün akışkan enerjisini çevreye yansıtmak en temel duruş özelliğiydi. Derler ya özgürlük, devrimcilik özünde vardı. Yaşamın devrimci yanlarına merakı, sorgulamaları, buna karşı yaşamda kendine rol biçen duruşu, paylaşımcı yanları, yaşamda olgunluğu ve içtenliği ile yerini hep farklı kılardı.

Reqa hamlesinde şehit düşen büyük devrimci, enternasyonalist yoldaşımız Ayşe Deniz Karacagil’i sevgi ve saygıyla anıyoruz. Özgürlük mücadelemizi, özgürleşme savaşımızı yükselterek halkların kardeşliğini, birliğini daha da pekiştireceğiz. Kadınların özgürleşmesini, halkların birliğini güçlendirerek, büyüterek kara erkek egemen karakterli ölüm, kölelik kokan, tek tipleştirici yaşam inşalarını yerle bir edeceğiz. Reqa hamlesinin başarısıyla Rojava Devrimi boyutlanacak, büyüyecek. Özgür toplum yaratılacak.

Rojava devrimi büyük bir enternasyonalist ruhla insanlığın umudu olmaya devam ediyor. Rojava Devrimi demokratik ulus temelinde Ortadoğu’da kadın öncülüğünde yeniden bir çıkıştır. Alternatif özgür yaşam, kadın militanların elinde, düşüncelerinde yeniden şekilleniyor. Rojava Devrimi her bir nadide şehidin anısında yeniden bir yaşam kurma iddiasını giderek büyütüyor, geliştiriyor.

Ayşe Deniz Karacagil’in; Destan yoldaşın gülüşünde yeni ve özgür kadının yaşam tahayyülü canlanıyor ve bu canlanış bütün insanlığın ruhuna serpiliyor ve hep yaşıyor, yaşıyor.1170

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA