TAJÊ-Ewrûpa ilk toplantısını yaptı

TAJÊ-Ewrûpa, yaptığı ilk toplantıyla örgütlenmeyi büyütmenin yollarını tartışarak, hareketin sözcüsünü seçti.

20 Haziran 2017 Salı | Kadın

MURAT MANG / BİELEFELD


TAJÊ-Ewrûpa, yaptığı ilk toplantıyla örgütlenmeyi büyütmenin yollarını tartışarak, hareketin sözcüsünü seçti. 

Avrupa Özgür Êzîdî Kadın Hareketi (Tevgera Azadiya Jinên Êzîdî ên li Ewrûpa-TAJÊ-E) Mayıs ayında gerçekleştirdiği kongresinin ardından pazar günü ilk toplantısını Almanya'nın Bielefeld kentinde bulunan Uluslararası Barış Evi’nde (IBZ) gerçekleştirdi. 

Bielefeld başta olmak üzere Almanya'nın birçok kentinden Êzîdî kadının katıldığı toplantı bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yıldız Aktaş, geçtiğimiz günlerde Kürt kadını Xaltika Sorê'nın giydiği Kürdistani renklerden dolayı Alman mahkemesi tarafından cezalandırılmasını kınayarak, Berlin'de PYD'nin yasaklı bayraklar için yaptığı protesto yürüyüşüne yönelik Alman polisinin Türk polisini aratmayan tavrının kabul edilemez olduğunu belirtti. 

'Örgütlülüğümüzü büyüteceğiz'

Şengal’de Êzîdî Kürt kadınların direnişine ve kadına yönelik şiddete vurgu yaparak konuşmasına devam eden Aktaş, "Kadına yönelik saldırı nereden gelirse gelsin asla kabul etmiyoruz, karşısındayız. Biz Êzîdî kadınlar olarak Avrupa’da örgütlülüğümüzü büyüteceğiz. Çünkü biz özgür toplum yaratmanın kadın özgürlüğünden geçtiğinin bilinciyle hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.

Êzîdî Kadın Hareketi'nin 74'üncü ferman sonrası özellikle Êzîdî kadınlara yönelik şiddetin yarattığı etki ile kurulduğunun altını çizen Aktaş, meclisin önemine değinerek şöyle konuştu: "Bir tek Êzîdî kadın DAİŞ çetelerinin elinde kalmayana kadar çalışmalarımız sürecektir. Önderliğimizin paradigması temelinde mücadelemizi yükselteceğiz. Bunun sözünü veriyoruz. Biz Avrupa'nın başta Bielefeld, Celle, Hannover, Oldenburg, Wesel, Leer, Achim, Saarbrücken kentlerinde komite düzeyinde Belçika'nın Liege ve Almanya'nın Berlin kentlerinde Meclisler düzeyinde örgütlüyüz.”

Avrupa’nın 14 kentinde bulunan Êzîdî derneklerinin beşinde eşbaşkanlık sistemine geçildiğini, hedeflerinin tüm derneklerde bu sistemin oturtulması olduğunu söyleyen Êzîdî kadınlar, yaklaşık 2 bin Êzîdî kadınla birebir ilişki içinde olduklarını dile getirdiler.

TAJÊ-E sözcüsü Nurê Alkış

Toplantıda Eğitim, Basın-Yayın, Ekonomi, Şehit Aileleri, İnanç ve Örgütleme olmak üzere 6 komisyon kuruldu. Yapılan öneriler doğrultusunda Nurê Alkış Avrupa Özgür Êzîdî Kadın Hareketi (Tevgera Azadiyê Jinên Êzîdî ye Ewrupa) TAJÊ-E sözcüsü olarak oy birliği ile seçildi.

'Başlık parasının kaldırılması için...'

NAV-YEK, Êzîdî Gençlik Hareketi, Çıra TV ve birçok Êzîdî dernek yönetiminde kadın temsiliyetinin olduğunu söyleyen TAJÊ-E Sözcüsü Nurê Alkış, kısa vadede yapacakları çalışmalara ilişkin şunları belirtti: "Biz Êzîdî kadınlar olarak ilk etapta elbiseleri Alman polisi tarafından yırtılan Xaltika Sorê'ye kendi ellerimizle ulusal renklerde yapacağımız bir elbiseyi kendisine hediye olarak takdim edeceğiz. Yine Önderliğimizin özgürlüğü için başlatılan aralıksız eylem sürecine katılarak destek olacağız. Başlık parasının kaldırılması için çalışmalarımızı hızlandıracağız. Wêranşar Köy Meclisleri'nin tüm meclislere örnek olmasını diliyoruz."

Êzîdî kadınlar daha kapsamlı plan ve projelerini kadın örgütleri ile yapacakları ortak toplantılar sonrası kamuoyu ile paylaşacaklarını vurguladılar.


599

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA