Teröre desteği bırak’

Suudi Arabistan’ın öncülüğünde Mısır, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in, terörü desteklediği gerekçesiyle Katar’a uyguladıkları diplomatik ambargonun yarattığı tartışmalar sürüyor.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Dünya

Suudi Arabistan’ın öncülüğünde Mısır, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in, terörü desteklediği gerekçesiyle Katar’a uyguladıkları diplomatik ambargonun yarattığı tartışmalar sürüyor. 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyir, Katar ile yaşanan diplomatik krizin çözümünün basit olduğunu ve bunun yolunun Doha yönetiminin “radikal hareketleri ve terörü desteklemeyi” bırakmasından geçtiğini söyledi. 

Londra’da BBC’nin sorularını yanıtlayan el Cubeyir, “Bu krizin çözümünün basit olduğuna inanıyoruz. Kardeş Katar devletinin radikal hareketleri ve terörü desteklemeyi, kışkırtıcı davranışları ve diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmeyi bırakması halinde bu kriz de çözülür” dedi. 

Aralarında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in de bulunduğu bir grup ülke, Haziran ayı başında ‘terörizme destekle’ suçladıkları Katar’la diplomatik ilişkilerini dondurmuştu. Suudi Arabistan ayrıca Katar ile olan sınırını kapatmıştı. 


‘Bize iletecekleri talepleri yok’

Suudi Arabistan’dan “Teröre desteklemekten vazgeç” talebi gelirken, Katar tarafı ise kendisiyle “Bizimle kriz yaşayan ülkelerin ileteceği talebi yok” diyor. 

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn ile Katar arasındaki anlaşmazlığın, asılsız haberler üzerine kurulu olduğunu ve bu ülkelerin iletecekleri talepleri olmadığını iddia etti.

Katar Televizyonu’na konuşan el Sani, “Şu ana kadar Kuveyt’e ne talep ne de suçlama listesi iletildi. Bu ülkelerin yetkililerinin yaptığı açıklamalar doğrusu bizi şaşırtıyor. Bir bakıyorsunuz, Kuveyt’e talepleri ileteceklerini, bunun bir Körfez sorunu olduğunu ve Körfez ülkeleri tarafından çözülmesi gerektiğini söylüyorlar, bir de bakıyorsunuz taleplerin ABD’ye iletileceğini söylüyorlar ya da Katar’ın ne yazık ki hala öğrenemediğimiz- talepleri yerine getirecek tedbirler almasını istiyorlar” dedi. 


 RİYAD/DOHA


134

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA