KNK’den dört görüşme daha

Ulusal Kongre çağrısının ardından YNK ve Goran Hareketi ile görüşüp Hewlêr’e geçen KNK heyeti, KDP’den sonra Kandil’de KCK’yi ziyaret etti. KNK heyeti dün de Yekgirtu İslami, Kürdistan Komünist Partisi ve Bizûtneweyî İslami Partisi ile devam etti.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Haber

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) 12 Haziran’da Kürt ulusal birliğinin tartışılacağı ortak bir platform için Kürdistan’ın dört parçasındaki siyasi parti ve toplumsal kesimlere yaptığı çağrının ardından Güney Kürdistan’daki siyasi partileri ziyaret etmeye devam ediyor. 

KNK heyeti, önceki gün KCK yetkilileri ile Kandil’de bir araya geldi. KCK adına Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Rıza Altun, KNK adına ise KNK Eşbaşkan Yardımcısı Tahir Kemalizade, KNK Divan üyesi Faruk Cemil, KNK Konsey üyesi Dr. Kamuran Berwari, Pervin Aziz, KNK üyesi Seyit Ekrem ve Ferhat Doski görüşmeye katıldı. Görüşmeden sonra ortak basın açıklaması da yapıldı.

KCK’nin yaklaşımı olumlu

Toplantıda KNK heyeti adına konuşan Tahir Kemalizade, KCK’nin ulusal birlik, ortak strateji ve Kongre davetlerine olumlu yaklaştığını söyledi. Kemalizade, "Eğer ulusal birlik sağlanırsa Kürdistan’daki egemen güçler Kürtleri tanımak zorunda kalacaktır. Kürdistan’a yönelik bu saldırılara rağmen Kürt halkı her zamankine göre daha güçlüdür. Aslında tüm görüşmelerimiz de olumlu geçiyor. Diğer parçalardaki partilerle de görüşüp, ulusal kongre ve ulusal birlik amacımıza ulaşmak istiyoruz” dedi.

Hesapsız destek vereceğiz

İçinden geçilen sürecin ulusal kongrenin gerçekleşmesi adına en uygun zemini sunduğuna dikkat çeken KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat ise KCK olarak KNK’nin başlatmış olduğu ulusal kongre ve ulusal birlik çalışmalarına hiçbir hesap gütmeden ellerinden gelen desteği sunacaklarını belirtti. Hozat şöyle konuştu: “Şartlar çok çok uygun. Sömürgeci güçler Kürtlerin ulusal birliğini sağlamasını istemiyorlar ve her zaman Kürt halkının parçalı olmasını istiyorlar. Böylesi bir süreçte ulusal kongre ve birliği mutlaka geliştirmemiz gerekiyor. Dört parça Kürdistan'ın kazanımlarını korumalıyız, Kürt halkının ve Kürdistan’ın özgürlüğünü sağlamalıyız. Bunun yolu da Kürt halkının ulusal kongresinden ve birliğinden geçiyor. Bu açıdan KNK’nin yürüttüğü bu çalışma çok önemli ve tarihidir. Biz her koşulda yardımcı olacağız ve destekleyeceğiz, geldiğiniz için teşekkür ediyoruz.”

Yekgirtu İslami ziyareti

KNK Eşbaşkan Yardımcısı Tahir Kemalizade, KNK Divan üyesi Dr. Kamuran Berwari, KNK üyeleri Seyid Ekrem, Ferhat Dostki ve Şikrullah Hemed Emîn’den oluşan KNK heyeti, dün de Hewlêr’de Yekgirtu İslami Partisi, Kürdistan Komünist Partisi ve Bizûtneweyî İslami Partisi’ni ziyaret etti.

KNK’nin ilk durağı olan Yekgirtu İslami’de, Yekgirtu İslami Halkla İlişkiler Meclisi Başkanı Hadî Elî ile parti meclis üyeleri Xelîl Îbrahim, Selaheddîn Ebûbekir ve Şerzad Mamê tarafından karşılandı. Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yekgirtu İslami Halkla İlişkiler Meclisi Başkanı Hadî Elî, KNK heyetinin ziyareti ve ulusal birlik için gösterilen çabanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Elî, “Bizler Kürdistan’ın dört parçasından tüm partilerin katılacağı bir platformda ulusal birliği tartışmaktan mutluluk duyarız. Yekgirtu İslami olarak Kürdistan’ın dört parçası için siyasi bir stratejinin tartışılacağı her türlü çalışmaya destek vermeye hazırız” dedi.

Komünist Parti görüşmesi

KNK heyetinin Yekgirtu İslami Partisi’nden sonraki durağı Kürdistan Komünist Partisi Genel Merkezi oldu. Heyet, burada Kürdistan Komünist Partisi Politbüro üyesi İbrahim Sofi, Komünist Parti Başkanlık Divanı üyesi Heyder Şêx Elî, Dışilişkiler Komitesi üyesi Mihemed Şêxanî ile Hewta Resûl ve Komünist Parti Danışma Kurulu üyesi Azad Bextiyar tarafından karşılandı. Görüşmenin ardından konuşan Kürdistan Komünist Partisi Politbüro üyesi İbrahim Sofi, ulusal birlik ve ulusal kongre çalışması için geç bile kalındığını kaydetti. Sofî, şunları söyledi: “KNK’deki arkadaşlarımızın bu çalışmasını çok değerli buluyoruz. Kürt halkı bugün başta Rojava ve Güney Kürdistan olmak üzere tarihi bir eşikten geçiyor. Bizim de dünyanın karşısına tek sesle çıkmamızın zamanı çoktan geçti. Kürt halkının ulusal birliğini sağlama çalışması hem Kürt partileri arasında yaşanan kimi çekişmeleri ortadan kaldırma zemini sağlayacak, hem de başta Türk devleti olmak üzere çevre ülkelerin her gün Kürt halkının haklarına saldırıların önünü alabilecektir. Kürt halkının ortak bir zeminde bir araya gelecek ve esas önceliklerini belirlemesi çalışmalarını sonuna kadar desteklediğimiz gibi üzerimize düşen her görevi de yerine getirmeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.” 

Bizutneweyî İslami hazır

KNK heyeti, daha sonra Bizûtneweyî İslamiya Kurdistan’ı ziyaret etti. Bizutneweyî İslami Politbüro üyeleri Kamil Hacî Elî, Dr. Abdullah Wertê, Ehmed Germiyanî ve Yüksek Şûra üyeleri Kemal Zerarî ile Serbaz Xoşnav tarafından karşılanan heyetin görüşmesi bir saat sürdü. Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bizutneweyî İslami Politbüro üyesi Kamil Hacî Elî, KNK’nin ulusal birlik çalışmasını takdirle karşıladıklarının belirterek, “Halkımızın istifade edebileceği her türlü çalışmaya katkı sunmaya hazırız. Hareket olarak bizler de Kürt ulusal birliğinin sağlanmasının halkımıza büyük hizmetler sunacağını düşünüyoruz. Bu çalışmaya hizmet etmek bizim için büyük şeref olacaktır” diye konuştu.

KNK, 12 Haziran günü Süleymaniye’de düzenlediği basın toplantısıyla Kürdistan’ın dört parçasındaki siyasi parti ve toplumsal kesimlere Kürt ulusal birliğinin ve ulusal kongrenin tartışılacağı ortak bir platform çağrısı yapmıştı.

Kürdistan için ortak bir stratejinin belirlenmesini hedefleyen çağrısının ardından KNK, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Goran (Değişim) Hareketi, Komala İslami Partisi, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Emekçiler Partisi (Hizbî Zehmetkêşan) ile görüşmüştü.  


‘Ulusal birlik hayati önemdedir’

KNK’nin “ulusal birlik” çağrısını değerlendiren PSK ve Azadi Hareketi yöneticileri, Kürtlerin birlikteliğinin hayati önemde olduğunu vurguladı. 

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, Kürtlerin Mahabad tecrübesinden sonra tekrardan bölge ve uluslararası alanda rol oynamaya başladığını söyledi. KNK tarafından yapılan birlik çağrısı için “Son derece önemli” diyen Bozyel, şöyle devam etti: “Biz bu çağrıya Kürdistan Sosyalist Partisi olarak iki açıdan bakıyoruz. Her parçada birlik ve dört parçada birlik. Bugün biliyoruz ki Kürtlerin içinde bulunduğu şartlar farklıdır. Mesela Güney Kürdistan’da bağımsızlık gündemde, Rojava’da statü elde etme gündemde, Türkiye’de farklı durumlar söz konusu, yani bunun içindir ki her parçada ayrı ayrı birlik ve bunun sonucunda dört parçada birlik sağlanmalıdır.” 

“Tabi bağımsızlık referandumundan önce ulusal birliğin sağlanması iyi olurdu” vurgusunda bulunan Bozyel, “Kürdistan’da bugün parlamento görev yapmıyor bu da bir eksikliktir. Parlamentonun işletilmesi gerekirdi. Atılan her adımla ilgili parlamentonun yasa çıkarması gerekirdi. Referandum olsun olmasın parlamentonun çalışması şarttır. Çünkü biz Ortadoğu’da demokrasiyi temsil ettiğimizi iddia ediyoruz” dedi. 

Geç bile kalındı

Kürtlerin Ortadoğu’da önemli rol oynamaya başladığını belirten Azadi Hareketi Sözcüsü Ayetullah Aşıti ise “Ulusal birlik çağrısı çok geç kalınmış bir çağrıdır. Çok önceden oluşturulması gerekirdi. Ulusal birlik hayati önemdedir. Zararın neresinden dönülürse kârdır. Kürt ve Kürdistan için bir şeyler yapmaya çalışan herkesin yanındayız. Tek tek olsun, birlikte olsun, hepsine destek sunmaya hazırız” dedi. 

Yaşanan gelişmeler karşısında Kürtlerin birlik olmak dışında bir çaresinin olmadığını vurgulayan Aşıti, “Sömürgeci devletler Kürtlerin bir araya gelmesini istemiyor. Ancak Kürt hareketleri şu aşamada birbirlerine karşı düşman siyaseti yürütmekten vazgeçebilir. Bu mümkündür” diye konuştu.
 ANF/BEHDİNAN/HEWLÊR1062

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA