CHP’den ‘Hayır’cılara çağrı

Adalet Yürüyüşü Koordinasyonu’ndan Veli Ağbaba, 'Hayır’cephesinde buluşan tüm kesimleri yürüyüşe davet etti.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Haber

Adalet Yürüyüşü Koordinasyonu’ndan Veli Ağbaba, 'Hayır’cephesinde buluşan tüm kesimleri yürüyüşe davet etti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü’, 5. gününde devam ediyor. Koordinasyonda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yürüyüşe ve AKP kanadından gelen eleştirilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ağbaba, yürüyüşün beklediklerinden daha heyecanlı ve olumlu geçtiğini belirterek, toplumun diğer kesimlerinin de katılım sağlamasını istedi. 

Türkiye’nin her anlamda karanlık içinde olduğunu söyleyen Ağbaba, yaptıkları 'Adalet Yürüyüşü' ile toplumun tüm kesimlerine nefes olmak istediklerini kaydetti. Ağbaba, Cumhurbaşkan Erdoğan’ın “Savcılar yarın sizi de çağırırsa şaşırmayın” sözlerine, “Savcılar hukuka uymayanları, anayasayı çiğneyenleri, karanlık ilişkileri olanları, savaş suçu işleyenleri çağırır” şeklinde yanıt verdi. Hukuka ve Anayasa’ya aykırı hiçbir şey yapmadıklarının altını çizen Ağbaba, “Bu devran döner kimin yargılanacağını görürüz” diye konuştu. 

Türkiye’de yaşananları “Hukuksuzluğun dibi” şeklinde nitelendiren Ağbaba, “Biz bu duruma teslim olmayız, Erdoğan elindeki hâkimler ve savcılar ile bizi terbiye etmeye çalışıyor. Biz buna izin vermeyiz” dedi. Ağbaba, hukuk ve adalet çerçevesinde demokratik muhalefeti sürdüreceklerini söyledi. 

Savcı Kılıçdaroğlu’nu çağırırsa

Savcılığın çağırması halinde Kılıçdaroğlu’nun ifade vermeye gidip gitmeyeceğine ilişkin de konuşan Ağbaba, “Öyle bir durumda konuyu parti içinde değerlendirdikten sonra karar vereceğiz” dedi. Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerinin ve tehditlerin kendilerini korkutmadığını vurgulayarak, “Hükümet kanadından yapılan eleştiriler, yaptığımız eylemin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor” diye konuştu. 

HDP’lilerin tutulması hukuksuzluktur

Ağbaba, 'Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin olarak da “Adalete sahip olmak isteyen herkes bu yürüyüşe katılabilir. Nasıl ki ‘Hayır’ cephesinde herkes kendi ‘Hayır’ını savunduysa ve ‘Hayır’da birleşme olduysa herkesin ‘Adalet Yürüyüşü’nde de birleşmesi gerekiyor” dedi. Ağbaba, 'Adalet Yürüyüşü’nde farklı kesimlerin bir araya geldiği belirtti. HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu kaydeden Ağbaba, “Haberal kararı var, Balbay kararı var. Buna rağmen bu insanların hapiste tutulması hukuksuzluktur” dedi.  


HDK’den destek

CHP’nin startını verdiği 'Adalet Yürüyüşü’nün anlamlı ve sahiplenmesi gerektiğini belirten HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, yürüyüşün HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın tutulduğu Edirne F Tipi Cezaevi'ne kadar uzaması gerektiğini söyledi. 

Onur Hamzaoğlu, adalet arayışı kapsamında oluşacak bir birlikteliğe dikkat çekerek, "Bu yürüyüş Türkiye halklarının yürüyüşüdür. Bu yürüyüş Edirne'ye uzayabilmelidir" dedi. 

Yürüyüşü anlamlı ve sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Hamzaoğlu, "Bu meşru eylem biçimidir. Bu yürüyüşler, bu süreçte Kandıra'yı da görmelidir. İstanbul'da bitmemelidir. Bu yürüyüş Edirne'ye kadar da uzayabilmelidir. İşte bizim de hep beraber Türkiye halkları olarak bu perspektifi kazandırmamız gerekir" diye konuştu. 

"Gün halkların günüdür" diye belirten Hamzaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Gün, 2002'de 'ben herkese refah, özgürlük getireceğim’ yalanının bu ülkedeki iktidardan alınmasının ve onu meşru bir şekilde değiştirmenin günüdür. Evet, biz bunu hep beraber yapabiliriz. Referandum sürecinde bunu başardık, bundan sonra da bunu başarabiliriz. Bu şekilde görmemiz ve halkların, emekçilerin, kadınların, çocukların hep birlikte mutlu olabileceği, refah ve eşitlikçi bir toplumda olabileceği Türkiye için ayak sesleridir." 


Maçka'daki nöbet sürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Örgütü’nün Maçka Parkı'nda başlattığı “Adalet Nöbeti” 5. gününde devam ediyor. Dün sabah saatlerinden itibaren parka gelen yurttaşlar, polis arama noktasında geçerek parka girdi. Nöbete katılanlar, parkta kurulan platformdan çalınan Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halaylar çekti.   


ANKARA


296

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA