Ivana Hoffmann festivalle anıldı

3. Ivana Hoffmann Festivali, Duisburg’da farklı halklardan yüzlerce genci bir araya getirdi.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Haber

3. Ivana Hoffmann Festivali, Duisburg’da farklı halklardan yüzlerce genci bir araya getirdi.

Rojava’da 7 Mart 2015’te şehit düşen Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) savaşçısı Ivana Hoffmann, örgütlendiği kentte, Duisburg’da üçüncüsü düzenlenen festivalde anıldı. Ivana Hoffmann Dayanışma Komitesi’nin çağrısıyla düzenlenen festivale Ivana Hoffmann’ın annesi Michaela Hoffmann, HDP Milletvekili Tuğba Hezer, Young Struggle (YS), Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), Avrupa Türkiye İşçiler Konfederasyonu (ATİK), Yeni Kadın, Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD), Komünist İnşa, Devrimci Gençlik Birliği ve Köln Enternasyonalist Gençliği üyeleri de katıldı.

Festival, Duisburg Merkez Tren İstasyonu’ndan yürüyüşle başladı. Yürüyüş boyunca çoğunluğu Alman olan gençler, “Duisburg’dan Rojava’ya Ivana Hoffmann ölümsüzdür”, “Şehid namirin”, “Jin, jîyan, azadî” gibi sloganlar attı. LGBTİ aktivistlerin de destek verdiği yürüyüşte ayrıca Ivana Hoffmann’ın LGBTİ kimliğine de dikkat çeken gökkuşağı renkli bayraklar taşındı; farklı yerlerde cinsel kimliğinden dolayı katledilenlerin fotoğrafları kortejde yerini aldı. Açlık grevlerinde 100 günü geride bırakan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça da hem pankartlar hem sloganlarla selamlandı.

Hepiniz benim çocuklarımsınız

Festivalde kısa bir konuşma yapan Ivana Hoffmann’ın annesi Michaela Hoffmann, “Hepiniz benim çocuklarımsınız” dedi.

HDP milletvekili Tuğba Hezer, “Ivana Hoffmann, tıpkı Arîn Mirkan gibi kapitalizmin barbarlığına karşı eylemsiz duramam diyerek Rojava topraklarına gitti” dedi ve devam etti: “Rojava Devrimi, üçüncü yolun mümkün olduğunu gösterdi. Açılan kapı, hepimiz için bir ışıktır. Faşizmin çemberi daraldı, umutu büyütme zamanı.”

O, umut oldu

MLKP temsilcisi Arya Güneş, Hoffmann’ın bıraktığı mektuplarındaki sözlerine atıf yaptığı konuşmasında, “O, umut oldu, bize örnek oldu. Ivana gibi emperyalizme ve faşizme hayır demeliyiz. Yaşasın kadın devrimimiz” diye konuştu.

Festivalin birinci günü, Türkçe, Kürtçe, Almanca ve İngilizce şarkılar söyleyen grupların dinletileriyle devam etti. 


 DUISBURG


165

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA