‘Git ablanın parçalarını topla’

Lice’de zırhlı polis aracının ezerek katlettiği Pakize Hazar’ın ezilmesine tesadüfen şahit olan kardeşi Hasret Yaşarer, polisin eline siyah bir poşet vererek, “Git ablanın parçalarını topla’ dedi. Etrafa dağılan parçaları torbaya doldurup polise verdim. Zaten daha sonra bayılmışım” dediğini aktardı.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Haber

Kürt kentlerinde son dönemlerde zırhlı polis ya da asker araçlarının yurttaşları ezerek katletmesi arttı. Son olarak Amed’in Lice ilçesinde zırhlı polis aracı 85 yaşındaki Pakize Hazar’ı ezerek katletti. Cinayetin işlendiği caddenin her iki yakasında polis lojmanları, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Hükümet Konağı binaları var. Bunun için Lice Kaymakamlığı’nın kararı ile cadde beton bariyer, plastik dubalar ve elektronik bariyerlerle araç trafiğine kapatılmıştı. Zırhlı polis aracı hiçbir araç trafiğinin bulunmadığı caddede Hazar’ı ezerek katletti. 

Eşi ile birlikte Abalı (Korxe) köyünde yaşayan Hazar’ın yaşlılık maaşını almak üzere ilçe merkezine geldiği, olayın yaşandığı caddenin başında bulunan PTT’ye gitmek isterken zırhlı aracın altında kaldığı ortaya çıktı. Görgü tanıkları Hazar’ı ezen aracın hiç beklemeden olay yerinden uzaklaştığını ve daha sonra İlçe Emniyet Müdürlüğünde bulunan polislerin olay yerine geldiğini söyledi. 

Tesadüfen cenazesiyle karşılaştı

Hazar katledildiği sırada, 80 yaşındaki kız kardeşi Hasret Yaşarer de Yamaç köyünden yaşlılık maaşını almak üzere ilçe merkezine gelmişti. Maaşını çekmek üzere PTT’ye gittiğini anlatan Yaşarer, caddenin ortasında zırhlı aracın bir kadına çarptığını ve zırhlı aracın olay yerinde beklememesi üzerine kadına yardım etmek için olay yerine koştuğunu anlattı. Gözyaşları arasında gittiğinde kanlar içerisinde yerde yatan kadının ablası olduğunu fark ettiğini anlatan Yaşarer, “Vücudunun yarısı paramparça olmuştu. Vücudunun parçaları 1 metrelik alana yayılmıştı. İlkin tam emin olamadım ama giydiği ayakkabı ve elbiselerden ablam olduğuna emin oldum” dedi. 

Kardeşini o halde görmesi ardından sinir krizi geçirdiğini ve olay yerine gelen polislerin kendisini uzaklaştırmak istediğini anlatan Yaşarer, “Ben polislere, ablam olduğunu söyledim. Kimliğimi alıp ablamın kimliği ile karşılaştırdılar. Daha sonra yanıma gelen bir polis ‘Evet senin ablan’ dedi bana” sözleriyle o anları anlattı. 

Ablasının Lice’de olduğundan dahi haberi olmadığını anlatan Yaşarer, “Polis daha sonra elime siyah bir poşet verdi ve ‘Git ablanın parçalarını topla’ dedi. Ben de etrafa dağılan vücudunun parçalarını torbaya doldurup polise verdim. Bu an boyunca sadece beni izlediler. Zaten daha sonra bayılmışım. Gözümü hastanede açtım” dedi. 

Bilerek ezip katlettiler

“Allah ablamın hakkını yanlarına bırakmasın” diyen Yaşarer, “Araç ezerek üzerinden geçmiş. Kol ve ayakları kopmuştu. Bu vahşeti kim kabul eder. Geniş bir caddeydi. Araba başka yerden geçerek bilerek gelip ablamı ezdiler” dedi. 

Annemizi bizden aldılar

Çalıştığı İstanbul’dan Lice’ye gelen Hazar’ın oğlu Mehmet Hazar, olayın kaza olmadığını söyledi. Hazar, “Bu böyle kalmamalı. Çünkü suçsuz fakir fukara annemizi bizden sebepsiz aldılar. Ne yapsalar yanlarına kalacak diye hesaplıyorlar. Bu işin peşini bırakmayacağız” diye konuştu. 

Hazar’ın bir diğer oğlu Veysi Hazar ise “Bu dünyada benim için en değerli insandı annem ve en değerlimi hiç yere sokak ortasında katlettiler. Suç duyurusunda bulunacağım. Sorumlular yargılanıncaya kadar bu işin peşini bırakmayacağız” dedi. 


 AMED


269

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA