Her yer bize sınıf

Ağrı Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Musa Işın’ın talimatı ile kapatılan Sema Yüce Kültür Merkezi’nin Kürtçe öğretmeni Avşin Aslan, eğitimi park, kahve, işyeri ve evlere taşıdı.

19 Haziran 2017 Pazartesi | Kültür-Sanat

Ağrı Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Musa Işın’ın talimatı ile kapatılan Sema Yüce Kültür Merkezi’nin Kürtçe öğretmeni Avşin Aslan, eğitimi park, kahve, işyeri ve evlere taşıdı. 4 yıldır Kürtçe eğitim veren Aslan, yaşamın her alanının öğretme ve öğrenme için sınıf olabileceğine dikkat çekti. 

Her şeyi Türkçeleştiriyorlar

Halk belediyelerin “işgal” edildiğini hatırlatan Aslan, her kayyumun yaptığı ilk icraatın anadilde eğitim merkezlerini kapatmak olduğunu dile getirdi. Aslan, “Atanan kayyumlar ilk olarak kültür ve sanata yöneliyor. Kürtçe olan ne varsa kaldırıyorlar. Park isimleri, kurum isimleri yani Kürtçe olan ne varsa Türkçeleştiriyorlar” dedi.
Sema Kültür Merkezi kapatıldıktan sonra öğrencilerin yarım kalan eğitimleri için kendilerine geldiklerini anlatan Aslan, “Öğrenciler toplanıp bize geldiler. Yarım kalan eğitimlerine devam etmek istediklerinin söylediler. Bu talep karşısında bir eğitimci olarak onlara cevap olmak istedim. Bu mantıkla yola çıktık ve her yer bize sınıf oldu” diye konuştu.

Kaldığımız yerden devam ediyoruz
Kısa süre içinde 6 kişilik gruplardan oluşan öğrencilerine ders vermeye başladığını belirten Aslan, toplamda 35 öğrencisinin olduğunu söyledi. Aslan, “Bir eğitimci için bundan daha büyük bir mutluluk olamaz. Bir grup parkta, bir grup evde, bir grup kahvede toplanıp derslerimize kaldığımız yerden devam etmeye başladık” ifadesinde bulundu. 
Bütün imkansızlıklara rağmen her geçen gün öğrenci sayısının artığını dile getiren Aslan, şunları söyledi: “Şunun farkına vardık, öğrencilerime ders verebilmek için bir çatıya ihtiyacımız yok. Söz konusu anadil ise hiçbir imkansızlık öğrencilerime ders vermeme engel olamaz.” 


AĞRI271

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA